Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wpływ pogody na jakość powietrza
menu
Polub nas na Facebooku

Wpływ pogody na jakość powietrza

Droga przy, której leży śnieg. Za chmur wygląda słońce.

Fot. Dmitrii / stock.adobe.com

Zjawisko smogu występuje zimą. Dlaczego tak się dzieje? Sezon grzewczy w połączeniu z wilgotnym powietrzem oraz brak wiatru sprawia, że emitowane do atmosfery zanieczyszczenia zalegają nad miastami tworząc mgłę, czyli właśnie smog.

Zimą, kiedy powietrze jest wilgotne i nieruchome, gołym okiem widać zalegające nad miastami zanieczyszczenia powietrza. Tworzą one smog, czyli toksyczną mgłę, na którą składają się cząsteczki pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. Dlaczego sezon grzewczy sprzyja powstawaniu smogu? W Polsce brak norm emisyjnych dla pieców i paliwa wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. W praktyce oznacza to, że ogrzewanie domostw piecami kaflowymi, kotłami na węgiel czy drewno oraz palenie mułem i miałem węglowym (w innych krajach utylizowanym i niedopuszczonym do sprzedaży), a także nierzadko śmieciami sprawia, że oddychamy toksycznym powietrzem. Niska emisja przyczynia się do powstawania smogu w aż 52 proc. Transport i przemysł także zanieczyszczają powietrze, ale procentowo ich udział jest o wiele mniejszy. W przypadku przemysłu wynosi 17 proc., zaś transportu – 10 proc., przy czym należy zaznaczyć, że najgorzej wypadają samochody stare, o silnikach typu diesel oraz te ze starymi klockami hamulcowymi.

Pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5

Smog składa się z pyłów zawieszonych w powietrzu. PM10 i PM2,5 to mieszaniny substancji organicznych i nieorganicznych, zawierające substancje toksyczne, między innymi wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne np. benzo[a]piren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 dostaje się do płuc, natomiast PM2,5 z pęcherzyków płucnych przenika do krwi. Nagromadzenie zawartych w nich toksycznych substancji w organizmie może powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem, zwiększenie podatności na infekcje układu oddechowego oraz zaostrzenie alergie (astma, katar sienny, zapalenie spojówek). Długie narażenie na wdychanie pyłów może mieć wpływ na przebieg chorób serca oraz zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe – zwłaszcza nowotwory płuc u osób niepalących. Długotrwałe narażenie na oddziaływanie pyłu PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia.

Jak walczyć ze smogiem?

Polsce potrzebne są przepisy prawne regulujące dopuszczone do użytku piece grzewcze oraz materiał do ich zasilania. Obecnie w wielu miastach prowadzone są programy dofinansowujące wymianę starych pieców na nowe, bardziej ekologiczne. Zanim jednak zjawisko smogu zmniejszy się minie trochę czasu, a ten nie jest sprzymierzeńcem w walce o zdrowe płuca. Jak zatem sobie pomóc? Przede wszystkim należy monitorować stan powietrza za oknem. W Polsce działa 305 stacji pomiarowych, na których funkcjonuje ok. 2,5 tys. stanowisk kontrolujących stan zanieczyszczenia powietrza. 251 stacji zlokalizowanych jest w miastach, 30 w obszarze podmiejskim, a 24 znajdują się na innych terenach. Szczegółową lokalizację wszystkich stacji można zobaczyć pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/maps/measuringstation/Z. Należy unikać przebywania na dworze, kiedy stan powietrza jest zły. Warto także zaopatrzyć się w maskę antysmogową oraz w inteligentny oczyszczacz powietrza do domu. Jak go wybrać, żeby spełniał nasze wymagania i skutecznie oczyszczał powietrze?

Inteligentny oczyszczacz powietrza powinien być dobrany do pomieszczenia, w którym będzie pracował np. salon, pokój dziecinny itp. Istotna jest jednak kubatura (podawana w metrach sześciennych). A więc nie tylko powierzchnia „liczona po podłodze”, ale również wysokość pomieszczenia (na przykład inna będzie kubatura w blokowiskach z wielkiej płyty, a inna w mieszkaniach w starych kamienicach, w centrach dużych miast). Pamiętajmy, że jeśli nasz dom ma tzw. wysoki sufit, powinniśmy wybrać urządzenie o nieco wyższych parametrach. 

Inteligentne oczyszczacze Sharp z serii KC-D z jonizacją Plasmacluster są wyjątkowe. Sharp wyposażył te serię w system współpracujących ze sobą czterech niezależnych czujników. Dzięki temu urządzenia są w stanie zareagować nie tylko na spadek wilgotności i obecność alergenów, ale także wykryć nawet najmniejsze cząstki pyłów zawieszonych – coś, czego nie potrafi zdecydowana większość innych oczyszczaczy. Wykrycie nawet minimalnego skażenia sprawi, że oczyszczacze Sharp od razu podejmą odpowiednie działania i uzdatnią powietrze. Zadbają także o optymalny poziom nawilżenia - analizując temperaturę i samodzielnie korygując parametry. 

Sharp wyposażył swoje urządzenia w tryb podwyższonej czułości, który przydatny będzie przede wszystkim alergikom i osobom z chorobami układu oddechowego. Wówczas inteligentny oczyszczacz podwyższa próg czułości czujników i reaguje jeszcze szybciej. Modele KC-D potrafią jednak coś jeszcze - znacząco redukują ilość kurzu w domu, a więc pełnią niejako funkcję odkurzacza.

I co ważne inteligentne oczyszczacze Sharp w trybie inteligentnym są przystosowane do pracy 24h/365 dni w roku (Zobacz Źródło 1).

Jak wiele w powietrzu jest zanieczyszczeń, widzimy, choćby odkurzając meble, a przecież to, co najgroźniejsze — alergeny, bakterie, wirusy, zarodniki pleśni czy tak drobny, że potrafi przenikać do krwioobiegu, pył PM2,5, są niewidoczne. Inteligentny oczyszczacz Sharp niczym odkurzacz 3D usuwa zanieczyszczenia zanim osiądą na meblach i podłodze. Oprócz filtrowania powietrza urządzenie aktywnie oczyszcza je w całym pomieszczeniu, emitując tzw. ciężkie aerojony, które neutralizują patogeny i usuwają nieprzyjemne zapachy - mówi Mariusz Kościelniak ekspert marki SHARP.


Źródło:

1. www.sharpdirect.pl

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
7
Polecamy
Kto zanieczyszcza powietrze? Przemysł i transport - jak wpływają na smog?
Kto zanieczyszcza powietrze? Przemysł i transport - jak wpływają na smog? TVN zdrowie
Zanieczyszczone powietrze.
Co to oznacza?
Zanieczyszczone powietrze. Co to oznacza? TVN zdrowie
Sprawdź, co się dzieje, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem
Sprawdź, co się dzieje, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem Dzień Dobry TVN
Zimą szkodzą nam nie tylko wirusy, ale także smog.
Jak się przed nim chronić? 
Zimą szkodzą nam nie tylko wirusy, ale także smog. Jak się przed nim chronić?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty