Polub nas na Facebooku
Czytasz: W jaki sposób zmniejszyć bruzdy nosowo-wargowe?
menu
Polub nas na Facebooku

W jaki sposób zmniejszyć bruzdy nosowo-wargowe?

Twarz kobiety

Fot: chubbs1 / gettyimages.com

Bruzdy nosowo-wargowe są zmianami w strukturze skóry twarzy, spowodowanymi przede wszystkim procesem starzenia. Pojawiają się u osób po 25 r. ż. Można je łagodzić odpowiednimi ćwiczeniami czy kwasem hialuronowym.

Bruzdy nosowo-wargowe to obok zmarszczek mimicznych, lwiej zmarszczki czy „doliny łez” zmiany w obrębie twarzy, jakie pojawiają się na skutek spadku ilości kolagenu w skórze, co predysponuje do jej wiotczenia. Kosmetologia oferuje kilka sposobów łagodzenia bruzd nosowo-wargowych, z których najbardziej znane są wypełniania kwasem hialuronowym.

Bruzdy nosowo-wargowe

Bruzdy nosowo-wargowe rozumie się jako pionowe fałdy skóry zlokalizowane po obu stronach kącików ust, które rozciągają się aż do linii nosa. Bruzdy nosowo-wargowe pojawiają się już u młodych ludzi. W postaci lekkich wgłębień stają się widoczne u osób w wieku 25 lat i wraz z biegiem czasu pogłębiają się. Główną przyczyną powstania bruzd nosowo-wargowych jest wiotczenie skóry z powodu malejącej zawartości kolagenu. W konsekwencji skóra traci elastyczność i jędrność, co predysponuje do jej opadania i zmiany owalu twarzy. Nie bez znaczenia są: realizowany styl życia, czynnik genetyczny, słaby poziom nawilżenia skóry, nagła utrata masy ciała, żywa ekspresja twarzy i dbałość o skórę.

Jak usunąć bruzdy nosowo-wargowe?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by zlikwidować bruzdy nosowo-wargowe. Do wyboru są specjalne kosmetyki, ćwiczenia twarzy, odpowiednio dobrany makijaż, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, ale i znacznie bardziej skomplikowane metody. Na bruzdy nosowo-wargowe stosować można zabiegi chirurgii plastycznej, m.in. lifting twarzy, mezoterapię z wykorzystaniem dermapenu czy laser frakcyjny. Dzięki nim przywraca się skórze jędrność, wygładza się ją i koryguje owal twarzy. Z kolei peelingi chemiczne stosować można w początkowej fazie powstawania zmarszczek nosowo-wargowych, kiedy są płytkie.

Co na bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe wypełniać można kwasem hialuronowym, którego własna produkcja stopniowo zanika wraz z wiekiem. Związek wiąże wodę i zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie. Podany miejscowo na jakiś czas, wygładza bruzdę, przez co staje się ona niewidoczna. Efekt widoczny jest natychmiast, lecz ostateczny rezultat oceniony powinien zostać po upływie 3–4 tygodni od zabiegu. Niestety zabieg wymaga powtórzenia, gdyż organizm wchłania kwas hialuronowy. Rezultat utrzymuje się 8–10 miesięcy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Polega na iniekcji kwasu w obrębie bruzd nosowo-wargowych. Trwa około 10–15 minut. Naturalnymi skutkami zabiegu są: obrzęk, rumień i siniak w miejscu iniekcji, które szybko znikają. Koszt zabiegu to około 1200 zł.

Przeciwwskazania do zabiegu stanowią m.in.: wiek poniżej 18 lat, nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, choroba autoimmunologiczna, skłonność do tworzenia przerośniętych blizn, ciąża lub karmienie piersią, obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami, przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze, aktywna infekcja wirusem opryszczki.

Bruzdy nosowo-wargowe – lipofilling

Kolejnym sposobem na bruzdy nosowo-wargowe jest lipolifting, który opiera się na wykorzystaniu własnego tłuszczu. Tłuszcz po odessaniu z ciała poddawany jest procesom oczyszczania, a następnie wstrzykiwany w bruzdy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Trwa od 1 do 3 godzin. Tłuszcza jest całkowicie naturalnym wypełniaczem, który na dodatek wchłania się wolno, dzięki czemu efekt utrzymuje się nawet przez kilka lat. Lipolifting kosztuje od 3000 zł do nawet 5000 zł. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in.: infekcje skórne, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża, karmienie piersią, choroba nowotworowa, choroby autoimmunologiczne.

Jak działa skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36.6.

Bruzdy nosowo-wargowe – nici liftingujące

Bruzdy nosowo-wargowe redukowane są dzięki wprowadzaniu pod skórę biowchłanialnych nici liftingujących. Te bezbarwne, niewidoczne, elastyczne nici wprowadza się na głębokości 3 mm między warstwami mięśni i tłuszczu. Tworzą rusztowanie dla zwiotczałej skóry i pobudzają ją do produkcji elastyny i kolagenu. Efekty zabiegu widoczne są od razu i utrzymują się do 3 lat. Zabieg trwa kilkanaście minut i kosztuje około 600 zł za nić. Przeciwwskazania do niego stanowią m.in.: ciąża, karmienie piersią, stany zapalne skóry, choroby autoimmunologiczne, zrosty i zwłóknienia skóry, padaczka, zaburzenia krzepliwości krwi.

Bruzdy nosowo-wargowe – domowe sposoby

Domowe sposoby na bruzdy nosowo-wargowe to głównie właściwa pielęgnacja skóry i ćwiczenia, które określa się jako fitness twarzy. Złagodzenie bruzd nosowo-wargowych umożliwić mogą krem z zawartością kwasu hialuronowego czy olejek różany. Po 25. r. ż. warto wprowadzić pielęgnację przeciwzmarszczkową i stosować kosmetyki z przeciwutleniaczami.

Ćwiczenia na bruzdy nosowo-wargowe okażą się skuteczne, o ile będą wykonywane regularnie. Jedno z nich polega na przykładaniu palców wskazujących do kącików ust równo z dolnymi dziąsłami. Następnie kąciki unosi się ku górze, a zadaniem palców jest zahamowanie tego ruchu. Kolejne ćwiczenie opiera się na wypychaniu bruzd nosowo-wargowych językiem od dołu ku górze, a inne na przepychaniu powietrza raz w jedną, raz w drugą stronę między dziąsłami a wargami. Pomocny jest też masaż na bruzdy nosowo-wargowe, który wykonuje się ruchami kolistymi, prowadzonymi do zewnątrz.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
3
Polecamy
Najlepsze zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało.
Które wybrać?
Najlepsze zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało. Które wybrać? Dzień Dobry TVN
Czym są zmarszczki palacza?
Jak zlikwidować zmarszczki palacza?
Czym są zmarszczki palacza? Jak zlikwidować zmarszczki palacza? TVN zdrowie
Co to jest mezoterapia bezigłowa?
Jakie są efekty terapii?
Co to jest mezoterapia bezigłowa? Jakie są efekty terapii? Dzień Dobry TVN
Masz zmarszczki?
Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć!
Masz zmarszczki? Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć! TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?