Jedne kobiety przechodzą miesiączki bez większego bólu, drugie mają niemalże wyciągnięte z życia te kilka dni. Dlaczego tak się dzieje? Trudno wskazać jedną, prawidłową odpowiedź na to pytanie. Niemniej warto wiedzieć, że czasami obfite i bolące miesiączki są objawem choroby. W związku z tym wszystkie odstępy od normy warto konsultować z lekarzem.
Są choroby, które powodują bolesne miesiączki. Chce tez zwrócić uwagę, że gdy nas okres nigdy nie boli i nagle zaczyna nas boleć w czasie lub gdy mamy jakiś problem, to pójdźmy do ginekologa. W ogóle jak mamy bolesne miesiączkowanie to zawsze idźmy do ginekologa, bo to nie jest normą, że każda pacjentka musi cierpieć i musi mieć bolesne miesiączkowanie i nie da się z tym nic zrobić – dr Monika Łukasiewicz, ginekolog i seksuolog.
Przeczytaj też: Okresowy jadłospis, czyli co warto jeść i pić podczas miesiączki
Bolesne miesiączki – co może pomóc?
Kiedy pojawiają się bolesne lub bardzo obfite miesiączki lekarz może przepisać tabletki antykoncepcyjne. Antykoncepcja hormonalna nie tylko hamuje bowiem owulacje, lecz także zmniejsza zespół napięcia przedmiesiączkowego i dolegliwości bólowe. A co z tabletkami przeciwbólowymi? Specjaliści polecają ibuprofen. Lekarze sugerują również, by lek ten przyjmować już w przeddzień, kiedy spodziewamy się okresu, ponieważ gdy przyjdzie fala bólu, preparat może nie być już tak skuteczny.
Bolesne miesiączki – domowe sposoby
Bardzo pomocny okaże się termofor z ciepłą – nie gorącą! – wodą. Jeśli płyn będzie zbyt ciepły, macica się rozkurczy, a w konsekwencji krwawienie stanie się jeszcze bardziej obfite. W jaki jeszcze sposób możemy sobie pomóc? Istnieją teorie, że okres można „wybiegać”. Czy to rzeczywiście skuteczna metoda? Zdecydowanie tak. Sport zwiększa bowiem wydzielanie endorfin. A w jaki sposób można ćwiczyć, żeby jeszcze bardziej zminimalizować ból? Zobacz na materiale wideo! Więcej informacji na temat miesiączki dostaniesz dziś w programie 36,6 dziś o 16:50!