Polub nas na Facebooku
Czytasz: Okresowy jadłospis, czyli co warto jeść i pić podczas miesiączki
menu
Polub nas na Facebooku

Okresowy jadłospis, czyli co warto jeść i pić podczas miesiączki

Getty Images

Niepohamowany apetyt, drażliwość czy smutek to tylko niektóre z elementów, towarzyszących miesiączce. Jak z nimi walczyć? Ratunku dobrze jest poszukać w diecie.

Każda z nas może przechodzić ten czas różnie. Są bowiem kobiety, które podczas miesiączki bardzo cierpią i pierwsze dni okresu mogą w zasadzie wykreślić je na chwilę z życia. Istnieją też dziewczyny, które przechodzą „te dni” łagodniej i miewają delikatne dolegliwości. Jednakże niezależnie od tego, do której grupy możesz się przypisać, okres ogranicza nam trochę komfort funkcjonowania i wpływa na nasze samopoczucie. Jak walczyć z wilczym głodem? W jaki sposób wyeliminować senność? Co zrobić, by nie płakać bez poważnego powodu? Okazuje się, że zbawienne działanie może mieć dieta. Na jaki jadłospis warto więc postawić w trakcie miesiączki? Oto kilka cennych wskazówek.

Przeczytaj też: Miesiączka – co trzeba o niej wiedzieć?

Jak walczyć z wilczym głodem podczas miesiączki?

Kiedy przychodzi okres mogłabyś oddać królestwo za tabliczkę czekolady, paczkę chipsów czy wiadro żelek? Cóż, o ile na co dzień nie masz takich zachcianek, wiedź że tej sytuacji winny jest twój mózg. Dlaczego? Podczas miesiączki spada poziom serotoniny i jednocześnie wzrasta ochota na słodkie i słone przekąski. Jak sobie radzić z niepohamowanym apetytem na łakocie? Zadbaj o to, by w tym czasie w twoim menu nie zabrakło potasu. Gdzie go szukać? W orzechach, awokado, burakach, pomidorach czy bananach.

Co jeść i pić, by wyeliminować poczucie senności w trakcie okresu?

Jeśli w czasie miesiączki mogłabyś na długość snu mierzyć się z niedźwiedziem (zimą) czy Śpiącą Królewną, miej świadomość, że to zupełnie normalny stan rzeczy. I choć tego typu relaks to zdrowie, jeśli potrzebujesz więcej energii, do jadłospisu dorzuć produkty bogate w żelazo. Co zatem powinno znaleźć się na twoim talerzu? Pestki dyni, kakao czy pietruszka.

Jak w naturalny sposób pozbyć się bólów menstruacyjnych?

Bóle menstruacyjne to prawdopodobnie jedna z najczęstszych dolegliwości podczas okresu. I mimo że na rynku jest wiele preparatów do zwalczania tego dyskomfortu, zamiast sięgać po chemię, ratunku lepiej w pierwszej kolejności poszukać w naturze. Po co dobrze jest sięgnąć? Najpierw polecamy wypróbować picie rumianku, który zadziała łagodząco i rozkurczowo. Ponadto namawiamy do spożywania produktów bogatych w magnez. Pierwiastek ten łagodzi bowiem dolegliwości bólowe. Gdzie go szukać? W tłustych rybach, szpinaku, orzechach, czekoladzie, truskawkach czy płatkach zbożowych. Zbawienne działanie przyniosą też artykuły zawierające wapń, takie jak na przykład jogurt, twaróg czy szczypiorek.

Przeczytaj też: Bóle menstruacyjne – domowe sposoby i ćwiczenia na złagodzenie dolegliwości

Dieta, która zmniejszy uczucie pełności w czasie miesiączki

W „te dni” nie tylko twój brzuch, ale i całe ciało przypominają balon? Niestety to normalne, ponieważ w trakcie miesiączki organizm ma tendencję do zatrzymywania wody. Co zrobić, by poczuć się lżej? Choć brzmi to nielogicznie… pić dużo wody. A wszystko dlatego, że niski poziom nawodnienia przyczynia się do jej magazynowania. Pomocna będzie też herbata z pokrzywy, która działa moczopędnie. Nasza rada? Unikaj soli, kawy i napojów gazowanych, bo one również przyczyniają się do zatrzymywania wody w organizmie.

Jak poradzić sobie z drażliwością podczas okresu?

Tuż przed lub na początku okresu wiele kobiet w jednej chwili może i płakać i się śmiać. Irytuje cię taki stan? Tutaj również ratunek leży w diecie. Które produkty spożywcze rozprawią się skutecznie z drażliwością? Te bogate w witaminę B6, czyli na przykład indyk lub banany. Swój nastrój możesz też poprawić, sięgając po tłuste ryby – kwasy omega-3 i witamina D zdziałają tutaj cuda. Pod ręką miej też melisę, która posiada uspokajające właściwości.

Zobacz też film: Jak rodzic sobie z obfitymi miesiączkami?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
6
Komentarze (1)
Korka
Trzeba Pamietac, ze bardzo bolesne miesiączki nie są czyms normalnym , wiele kobiet przez to cierpi i nawet pojecia nie maja, ze to moze byc endometrioza... powinno sie wiecej mowic o tej podstepnej chorobie... obawy u kazdej z nas mogą byc rozne, dlatego diagnoza jest tak wazna, ja na szczescie trafiłam do szpitala medicover i dzieki sprawnej opiece i podejsciu lekarzy mogłam szybko rozpocząc leczenie
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?