Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pozbyć się trądziku? O skutecznym leczeniu mówi dr Maria Noszczyk, znana dermatolog
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pozbyć się trądziku? O skutecznym leczeniu mówi dr Maria Noszczyk, znana dermatolog

Getty Images

Nieestetyczne krostki spędzają sen z powiek wielu ludziom - nie tylko tym w nastoletnim wieku. Czy istnieje szansa, by pozbyć się ich ze swojej cery? O sprawdzonych metodach walki z trądzikiem mówi dr Maria Noszczyk, dermatolog.

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Cierpi na nią około 80% osób miedzy 12. a 24 rokiem życia. Co istotne, nieleczony lub leczony nieprawidłowo może zostawić ślady na twarzy, których bardzo trudno (i drogo) jest się później pozbyć. Zazwyczaj mowa tu o bliznach czy przebarwieniach. W jaki sposób należy więc walczyć z tym schorzeniem? Przede wszystkim w pierwszych krokach trzeba udać się do specjalisty. Nierzadko bowiem choroba ta wymaga leczenia nie tylko zewnętrznego, ale i wewnętrznego.

Przeczytaj też: Czy specjalista medycyny estetycznej może wyleczyć trądzik różowaty? Jeśli tak to na czym polega leczenie?

Trądzik jest dolegliwością, która dermatologicznie jest nazywana choroba łojotokową, bo wszystko bierze się z powodu łoju. On nie musi być bardzo widoczny. Bo bywa tak, że jest ok ukryty wewnątrz gruczołów łojowych. Zwykle pojawia się on w okresie dojrzewania, bo hormony stymulują powstawanie łoju na skórze - tłumaczy dr Maria Noszczyk, dermatolog.

Jak pozbyć się trądziku - zabiegi

Jak już wspomnieliśmy trądzik powinno leczyć się zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Jednakże, zanim rozpocznie się walkę o piękną i gładką skórę, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Jakie zabiegi może nam zaproponować specjalista, by pozbyć się trądziku? Jedną z propozycji jest mikrodermabrazja, czyli mechaniczne czyszczenie, które ściera zarówno martwe komórki naskórka, jak i trochę zasysa i głęboko czyści pory skóry. A co potem? Potem można zastosować złuszczanie chemiczne – na przykład takie z zastosowaniem kwasu glikolowego. Dzięki tej substancji zostają bowiem przyspieszone procesy naturalnego złuszczania.

Komórki po kwasie glikolowym się rozklejają i po prostu łatwiej cała wydzielina z gruczołów łojowych ewakuuje się na zewnątrz, nie blokuje się i nie powstają krostki – dodaje ekspert.

Chcesz wiedzieć więcej na temat trądziku i innych, skórnych problemów? Koniecznie włącz Discovery Life i zobacz program „Klinika urody”. Najbliższy odcinek już dziś o 13:35!

Źródło: Discovery Life

Domowe sposoby na trądzik

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy odbija się nie tylko na naszym zdrowiu, ale i wyglądzie… w związku z tym warto zadbać nie tylko o zakup odpowiednich kosmetyków czy preparatów medycznych, lecz także o to, co trafia na nasz talerz. Co zatem warto serwować? Przede wszystkim produkty bogate w witaminę A (np. ryby, jajka, szpinak czy pomidory), ponieważ pomagają one regulować złuszczanie naskórka oraz artykuły bogate w witaminy B6 i B12, ponieważ ograniczają one łojotok (np. drożdże, banany czy migdały). Pomocne okaże się też sięganie po produkty zawierające cynk – dzięki nim złagodzisz stan zapalny i przyspieszysz leczenie nieestetycznych krost. O czym jeszcze dobrze jest pamiętać, zmagając się z trądzikiem? Alkohol, słodycze, słone przekąski czy produkty mleczne mogą pogarszać stan cery. Dlatego też warto z nich zrezygnować.

Nie zapominaj także, że gładka cera, to czysta cera. W związku z tym niezbędne okaże się prawidłowe jej czyszczenie. O jakich krokach trzeba pamiętać? Demakijaż, czyszczenie, tonizowanie. Wybierając kosmetyki, kieruj się ich składem – te, które będą bardziej chemiczne, mogą dodatkowo podrażniać cerę.

Przeczytaj też: Zioła na trądzik – które są skuteczne i jak je stosować?

Maseczka na trądzik

Domowa maseczka na trądzik? Takich propozycji jest wiele i każda receptura jest naprawdę prosta do wykonania. Przykład? Możesz pomieszać ze sobą rozgniecionego banana i miód. Powstałą mieszankę nałóż na twarz na 20 minut, a potem zmyj ją letnią wodą. Banana możesz również zastąpić awokado.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?