Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uzależnienie od gier – na czym polega i jak je leczyć? Dlaczego nie należy go lekceważyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Uzależnienie od gier – na czym polega i jak je leczyć? Dlaczego nie należy go lekceważyć?

mału chłopiec siedzi przy komputerze i gra w gry.

Fot. Milan_Jovic / Getty Images

Uzależnienie od gier komputerowych i konsolowych to stosunkowo nowe zjawisko, bo powiązane z rozwojem technologii, jaki dokonał się w ciągu ostatnich dekad. Opiera się ono jednak na mechanizmach wspólnych wszystkim nałogom. Dotyka dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Według badań przeprowadzonych przez jednego z największych polskich producentów gier wideo w Polsce jest 16 milionów graczy. Około 15% z nich oddaje się ulubionej rozrywce nałogowo, poświęcając jej ponad 3 godziny dziennie. Uzależnienie od gier komputerowych jest problemem globalnym, na tyle poważnym, że Światowa Organizacja Zdrowia umieściła je jako jednostkę chorobową w projekcie nowej Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Przyczyny uzależnienia od gier komputerowych

Gry komputerowe i konsolowe stają się coraz bardziej interesujące, rozbudowane i lepiej dopracowane graficznie. Nie należy się dziwić, że dla wielu osób są wciągającą rozrywką. Mają przy tym sporo zalet. Poszerzają wiedzę, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację uwagi, rozwijają wyobraźnię, kształtują umiejętność rozwiązywania problemów. Są takim samym źródłem radości, jak lektura interesującej książki czy gra w piłkę.

Gry nie są uzależniające same w sobie. Problem tkwi w osobach, które oddają im się nałogowo. Są to zwykle ludzie z różnego typu problemami emocjonalnymi, często z niskim poczuciem własnej wartości i trudnościami w kontaktach społecznych. Szczególnie narażone na uzależnienie od gier są dzieci i nastolatkowie, którym dorośli nie poświęcają dostatecznie dużo uwagi. Nałogowi gracze wirtualny świat traktują jako alternatywę dla rzeczywistości, w której funkcjonowanie jest zbyt trudne i bolesne. Wchodząc w rolę, zyskują poczucie kontroli, sprawczości, mogą nadać sobie upragnioną osobowość czy osiągać sukcesy, które w realu są poza ich zasięgiem.

Polecamy: Fonoholizm – na czym polega uzależnienie od telefonu i jak mu zapobiegać?

Zobacz film i sprawdź co powoduje uzależnienie od komputera?

Zobacz film: Cyberzaburzenie - co powoduje uzależnienie od komputera? Źródło: Dzień Dobry TVN

Objawy uzależnienia od gier komputerowych u dzieci i dorosłych

Nie każda osoba, która poświęca dużo czasu grom komputerowym, jest od nich uzależniona. O problemie można mówić dopiero wtedy, gdy czas ten wymyka się spod kontroli, a potrzeba przebywania w wirtualnym świecie prowadzi do zaniedbywania innych istotnych spraw. Objawy uzależnienia od gier komputerowych podobne są do tych, które towarzyszą innym nałogom:

  • osoba uzależniona cały plan dnia układa pod kątem gry, przeznacza coraz więcej pieniędzy na sprzęt komputerowy czy wyposażenie wirtualnego bohatera;
  • dorosły gracz zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe, dziecko uzależnione od gier ma coraz gorsze wyniki w nauce, wagaruje;
  • pogorszeniu ulegają relacje społeczne osoby uzależnionej;
  • na rzecz uzależniającej gry traci się inne zainteresowania, a nawet zaczyna się ograniczać czas przeznaczony na sen czy jedzenie;
  • u gracza pojawiają się dolegliwości somatyczne – zaburzenia snu, problemy ze wzrokiem, bóle głowy i kręgosłupa, drętwienie kończyn, nadpobudliwość;
  • gdy uzależniony nie może grać, występują u niego objawy zespołu abstynencyjnego – niepokój, rozdrażnienie, apatia, lęk.

Polecamy: Cyberprzemoc – czym jest wirtualna agresja i jak sobie z nią radzić?

Skutki uzależnienia od gier komputerowych obejmują wszystkie sfery życia osoby dotkniętej tym problemem, a ich skala rośnie z upływem czasu. Konsekwencje zaniedbywania podstawowych obowiązków czy relacji rodzinnych powodują zwykle poczucie winy, z którymi najłatwiej poradzić sobie, angażując się bardziej w wirtualnym świecie gry. Ta spirala uzależnienia jest także charakterystyczna dla innych nałogów. Jej przerwanie wymaga podjęcia leczenia.

Spędzasz dużo czasu przed komputerem?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polecamy: Jak leczyć uzależnienie od komputera - objawy i przyczyny

Leczenie uzależnienia od gier komputerowych

Pierwszym i najistotniejszym krokiem jest przyznanie się do uzależnienia. Gracze, mimo świadomości negatywnego wpływu nałogu na ich życie, zwykle zaprzeczają istnieniu problemu. Po pomoc do specjalisty zgłaszają się najczęściej pod presją zaniepokojonej rodziny lub np. w związku z utratą pracy.

Kiedy uzależniony od gier zdecyduje się na podjęcie leczenia, powinien całkowicie zaprzestać grania. W dzisiejszych czasach trudno nie korzystać z komputera w ogóle, a każda spędzona przy nim chwila to wielka pokusa, by wrócić do nałogu. Dlatego niezwykle istotne jest wsparcie rodziny, która, przebywając z uzależnionym na co dzień, może pomóc mu wytrwać w postanowieniu abstynencji. Warto opracować wspólnie szczegółowy plan dnia – wypełnić go wspólnymi aktywnościami, takimi jak wyjście do kina czy na basen. Szczególnie ważne jest poświęcenie uwagi dzieciom uzależnionym od gier. Dorośli powinni jak najwięcej z nimi rozmawiać, interesować się ich problemami, fascynacjami, organizować im czas wolny.

Uzależnienie od gier leczy się tak samo, jak inne nałogi. Wymaga odpowiedniej psychoterapii, najczęściej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Gracz musi bowiem nauczyć się kontroli nad swoimi zachowaniami. Pomocna bywa przy tym praca terapeutyczna służąca wzmocnieniu poczucia wartości pacjenta i rozwiązaniu jego problemów emocjonalnych. Osoby uzależnione od gier mogą także korzystać z grup wsparcia tworzonych na wzór organizacji anonimowych alkoholików.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
462
48
Polecamy
Uzależnienie od gier komputerowych – jak leczyć?
Uzależnienie od gier komputerowych – jak leczyć? Dzień Dobry TVN
Uzależnienie od internetu – skutki i  sposoby walki z nałogiem
Uzależnienie od internetu – skutki i  sposoby walki z nałogiem TVN zdrowie
Uzależnienie od hazardu – przyczyny, objawy i leczenie nałogu
Uzależnienie od hazardu – przyczyny, objawy i leczenie nałogu TVN zdrowie
Uzależnienie od Internetu i jego skutki.
Jak rozpoznać symptomy u dziecka?
Uzależnienie od Internetu i jego skutki. Jak rozpoznać symptomy u dziecka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?