Polub nas na Facebooku
Czytasz: Urosepsa (posocznica moczowa) – jakie są najczęstsze objawy i skutki choroby?
menu
Polub nas na Facebooku

Urosepsa (posocznica moczowa) – jakie są najczęstsze objawy i skutki choroby?

dziecko-na-toalecie

Fot.: antic / stock.adobe.com

Urosepsa (posocznica moczowa) to ogólnoustrojowe zakażenie bakteryjne. Spowodowane jest zwykle chorobami w obrębie układu moczowego, np.: kamicą, refluksem czy przerostem prostaty. Schorzenie występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – rozwija się szybko i może prowadzić do stanu zagrożenia życia.

Urosepsa, czyli posocznica moczowa, oznacza, że we krwi są obecne bakterie, które przedostały się do krwiobiegu z układu moczowego. Na skutek szybkiego namnażania się drobnoustrojów wytwarzają one coraz większą ilość szkodliwych dla organizmu substancji, które wywołują zespół objawów określanych jako sepsa.

Czym jest urosepsa?

Infekcje układu moczowego spowodowane przez działanie drobnoustrojów są częstymi schorzeniami. Jednak przez obecność niektórych czynników zwiększających ryzyko ich niebezpiecznych następstw, takich jak kamica, przerost prostaty czy brak odpowiedniego leczenia oraz zaniedbania higieny, może dojść do bardzo poważnego zakażenia krwi, określanego terminem urosepsy. Posocznica moczowa jest schorzeniem, które powoduje bardzo szybkie pogorszenie się stanu cierpiącej na nie osoby. Może dojść do objawów ciężkiej sepsy, co jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu i konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna i hospitalizacja. Leczenie zawsze wymaga określenia rodzaju bakterii w celu dopasowania odpowiedniej antybiotykoterapii.

Zobacz film: Urosepsa: przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Źródło: 36,6

Posocznica moczowa – przyczyny

Czynnikami, które najczęściej powodują posocznicę moczową, są wszelkie zaburzenia w odpływie moczu, do których może dojść na skutek: kamicy moczowej, przerostu prostaty, zwężenia górnych i dolnych dróg moczowych czy refluksu moczowodowego. Przyczynami nieprawidłowości mogą być też guzy zlokalizowane w drogach moczowych, tzw. pęcherz neurogenny (zaburzenia oddawania moczu), a także ciąża. Urosepsa jest jednym z powikłań po zabiegach w obrębie dróg moczowych, które wymagają cewnikowania – wprowadzenie cewnika do pęcherza moczowego zawsze powoduje niebezpieczeństwo przedostania się do niego niechcianych drobnoustrojów. Zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu objawów sepsy występuje też u osób z dużymi niedoborami odporności, cukrzyków, alkoholików, osób z niewydolnością nerek oraz w podeszłym wieku.

Najczęściej posocznicę wywołują bakterie Escherichia coli, Proteus enterobacter, Klebsiella czy tzw. bakterie niefermentujące.

Jakie objawy wywołuje urosepsa?

Posocznica jest chorobą o bardzo intensywnym przebiegu. Objawy urosepsy występują nagle i szybko dochodzi do znacznego pogorszenia się kondycji organizmu. W pierwszej kolejności obserwowane są zaburzenia temperatury ciała, która wzrasta powyżej 38°C lub spada poniżej 36°C. Niezależnie od tego występują drgawki, przyspieszone bicie serca i przyspieszony oddech. Spada ciśnienie tętnicze, a w niektórych przypadkach pojawiają się bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Osoba cierpiąca w wyniku urosepsy odczuwa niepokój i może być z nią utrudniony kontakt (splątanie).

Co to jest sepsa? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Posocznica (sepsa). Źródło: 36,6.

Jeżeli występują objawy uszkodzenia jednego lub więcej narządów wewnętrznych, stan określany jest jako ciężki. W chorobie o ostrym przebiegu może dojść do:

  • niewydolności nerek,
  • niewydolności układu krążenia,
  • zaburzeń oddychania,
  • niewydolności wątroby,
  • kwasicy metabolicznej,
  • zmian skórnych z powodu namnażania się toksycznych metabolitów,
  • wstrząsu septycznego na skutek zbyt niskiego ciśnienia tętniczego.

Urosepsa u dzieci

Znacznie częściej urosepsa występuje u dzieci niż u osób dorosłych i jest spowodowana głównie wrodzonymi wadami w obrębie układu moczowego, np. refluksem pęcherzowo-moczowodowym (cofanie się moczu do moczowodów i nerek). Jeżeli chodzi o diagnozę schorzenia, to objawy zakażenia nie należą do charakterystycznych, więc wczesne rozpoznanie posocznicy jest utrudnione. Przyjmuje się, że muszą wystąpić 3 symptomy z listy, która zawiera m.in.: obniżenie temperatury ciała, zmiany zachowania (niepokój, brak chęci do zabawy), wysypkę wybroczynową (również rumień czy bladość), zaburzenia oddychania (bezdech lub przyspieszony oddech), wymioty, wzdęcia, a u małych dzieci niechęć do ssania.

Urosepsa – leczenie

Leczenie urosepsy musi być prowadzone pod kontrolą lekarza. Po wystąpieniu niepokojących objawów konieczne jest m.in. określenie poziomu glukozy, wykonanie morfologii krwi z rozmazem, badania moczu, czy posiewu krwi, którego dodatni wynik jest potwierdzeniem posocznicy, ponieważ potwierdza obecność bakterii. W niektórych przypadkach stosuje się tomografię, RTG czy badanie USG. Ciężkie przypadki choroby wymagają intensywnej terapii

Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków, początkowo o szerokim spektrum oddziaływania, a po otrzymaniu wyników – celowanych w konkretny szczep bakterii, który jest ogniskiem zapalnym sepsy. Jednocześnie prowadzone jest leczenie objawowe, którego celem jest m.in. zbicie gorączki, przywrócenie właściwego ciśnienia tętniczego czy minimalizowanie ryzyka niedotlenienia.

Zobacz film: Czym jest sepsa? Źródło: Bez recepty


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
205
10
Polecamy
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Wielomocz (poliuria) u dzieci i dorosłych – czym jest?
Jakie są jego przyczyny i leczenie?
Wielomocz (poliuria) u dzieci i dorosłych – czym jest? Jakie są jego przyczyny i leczenie? TVN zdrowie
Erytrocyty w moczu dziecka.
Czy podwyższony poziom to powód do niepokoju?
Erytrocyty w moczu dziecka. Czy podwyższony poziom to powód do niepokoju? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Seb
Szczepić, szczepić. Ludzie błagam. Nie cofajcie się w rozwoju. 99% informacji w Internecie to śmieci. Jeśli 2 osoby mówią, że szczepienia są złe, a 100000000 osób, że dobre, to dlaczego słuchasz i wierzysz tym 2? Debilizm wtórny. Kolejne teorie konspiracyjne, a z nimi jest tak, że 90% z nich to istne głupoty. Wierzysz, że szczepienia są złe? Więc uwierz też w Reptilian, UFO i inne tego typu. Wymyślają je osoby które mają ten sam poziom inteligencji co i osoby które w to wierzą.
Teraz antyszczepionkowcy są na topie, więc to ich trzeba słuchać? I jeszcze media sprawę niepotrzebnie rozdmuchują. Moim zdaniem ludzi którzy szerzą takie bzdury powinno się oskarżyć o działanie na szkodę społeczeństwa.
A co do higieny, to inna sprawa.
Czytaj całość
p
Nie szczepienia tylko higiena w szpitalach. Dzisiaj byłam w szpitalu gdzie ktoś z mojej rodziny leży z urosepsom po cewnikowaniu . W łazience aż lepiło się od brudu! Pytam się gdzie jest sanepid?!
Czytaj całość
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok