Polub nas na Facebooku
Czytasz: Urodził się w 22. tygodniu ciąży. Teraz ukończył leczenie na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodków.
menu
Polub nas na Facebooku

Urodził się w 22. tygodniu ciąży. Teraz ukończył leczenie na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodków.

dziecko

Fot. Photodisc / Getty Images

Mały Cullen urodził się w 22. tygodniu ciąży i miał zaledwie 2 proc. szans na przeżycie. Dzięki zaangażowaniu lekarzy, pielęgniarek i rodziców oraz woli przeżycia malca udało się - właśnie zakończył swój pobyt na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodków. 

Dziecko urodziło się dużo za wcześnie, bo w 22. tygodniu ciąży. Lekarze dawali mu zaledwie 2 proc. szans na przeżycie, jednak jego rodzice nie zamierzali się poddać. Ojciec Cullena zadzwonił do 16 szpitali w 3 stanach, by znaleźć ten, który zaopiekuje się dzieckiem ważącym ledwie 394 g. Niestety w wielu placówkach odmówiono przyjęcia malca z powodu niskich szans na przeżycie.

Po narodzinach dziecko umieszczono w specjalnym inkubatorze oraz "torbie" dla wcześniaków. Jednak jego układ pokarmowy i oddechowy były bardzo słabo rozwinięte, a żyły bardzo małe, dlatego niewiele jednostek było gotowych na podjęcie opieki nad tak małym dzieckiem. Każdy dzień przed właściwym terminem porodu zmniejsza szanse na przeżycie malca poza brzuchem mamy, w tym przypadku lekarze mówili o skrajnym wcześniactwie.

Na szczęście Cullen został przyjęty na Oddział Intensywnej Terapii Noworodków Oddziale Intensywnej Terapii Noworodków. Dzięki ogromnej pracy lekarzy i pielęgniarek malec po 160 dniach kończy leczenie. Jest zdrowy, samodzielnie się odżywia oraz oddycha i waży prawie 3 kg. Rodzice w końcu mogą nacieszyć się maluszkiem i bez przeszkód go tulić. 

Film z wypisania małego Cullena ze szpitala znajdziecie tutaj: Urodził się w 22. tygodniu ciąży. Teraz "ukończył" leczenie na intensywnej terapii noworodków

Jak rozwija się wcześniak?

Przede wszystkim zacznijmy od definicji wcześniaka. Otóż takie dziecko rodzi się między 22 a 37 tygodniem ciąży, przy czym poród przed 28 tygodniem ciąży określany jest jako skrajne wcześniactwo. Niestety dzieci urodzone przed 36. tygodniem ciąży są 30-krotnie bardziej narażone na zgon niż te urodzone w terminie. W przypadku skrajnego wcześniactwa ryzyko zgonu dziecka jest nawet 200–krotnie większe.

Dzieci urodzone przed czasem mogą zmagać się z licznymi problemami zdrowotnymi. Zwykle mają niedobór masy ciała i wzrostu, może pojawić się retinopatia, niedorozwój i uszkodzenie płuc, niewydolność oddechowa, żółtaczka, zaburzenia neurologiczne oraz niewydolność mechanizmów termoregulacyjnych. Wiele zależy od tygodnia ciąży, w którym urodzi się malec. Konsekwencje mogą także objawić się w przyszłości w postaci np. zbyt małej odporności organizmu czy alergii. 

Wcześniaki wymagają częstszych wizyt u lekarzy specjalistów, zaleca się także, aby w pierwszym roku życia otrzymały wszystkie szczepienia ochronne - również te zalecane, np. przeciwko meningokokom. Po porodzie umieszcza się je w inkubatorach i monitoruje czynności życiowe.

Należy także szczególnie zadbać o takie dzieci - niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, unikanie miejsc, gdzie malec może złapać jakiegoś wirusa. Dla wcześniaków w pierwszym roku życia nawet katar może zakończyć się pobytem w szpitalu.

Polecamy: Czym spowodowane jest wcześniactwo? Jak rozwija się wcześniak?

Zobaczcie także, jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce:

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Komentarze (1)
BasiaG62
O Boże, jakie maleństwo! Ale to jest właśnie prawdziwa miłość i wielka siła macierzyństwa! Tylko naprawdę kochający rodzice potrafią tak walczyć o dziecko. Cudowna historia!
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?