Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uczulenie skórne – objawy, przyczyny. Jak sobie radzić z czerwonymi plamami?
menu
Polub nas na Facebooku

Uczulenie skórne – objawy, przyczyny. Jak sobie radzić z czerwonymi plamami?

 lekarz wykonuje testy alergologiczne w laboratorium

Fot. humonia / Getty Images 

Uczulenie skórne może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nie zawsze reakcja alergiczna na ten sam antygen ma identyczne nasilenie i objawy. Dlatego gdy pojawiają się czerwone plamy na ciele, warto skonsultować się z lekarzem.

Uczulenia skórne najczęściej mają postać czerwonych plam, którym niejednokrotnie towarzyszy świąd czy obecność pęcherzyków. Najczęściej uczulenia skórne wywołane są przez alergeny kontaktowe, czyli jest to tzw. wyprysk kontaktowy. Jednak mogą to być także uczulenia uogólnione mające postać pokrzywki skórnej lub rozlanych plam na całym ciele.

Uczulenie skórne – przyczyny

Nie jest regułą, że uczulenie skórne i powstanie czerwonych plam na ciele to efekty wyłącznie kontaktowego działania alergenu na skórę. Alergia skórna może być również odzwierciedleniem reakcji układowej na alergen wziewny czy pokarmowy. Wtedy też czerwone plamy na skórze mogą lokalizować się właściwie wszędzie. Za powstawanie uczulenia odpowiedzialne są przeciwciała grupy IgE produkowane w odpowiedzi na czynnik uczulający. Te przeciwciała powodują wytwarzanie różnego rodzaju substancji, jak np. histamina. Substancja ta powoduje świąd, zaczerwienienie skóry, czerwone plamy na skórze, wysypkę i bąble. Bezpośrednią przyczyną uczulenia skórnego są przede wszystkim kosmetyki, leki, sierść zwierząt, proszek do prania, biżuteria, chemikalia. Przyczyną plam na skórze mogą okazać się również alergeny pokarmowe, jak np. czekolada, orzechy, krowie mleko.

Skórne uczulenie może pojawić się już u dziecka, natomiast nie ma nic dziwnego w tym, że dopiero u dorosłych występują pierwsze objawy alergii.

 Co to jest alergia i skąd się bierze? dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Co to jest alergia i skąd się bierze? Źródło: Stylowy Magazyn.

Objawy uczulenia skórnego

Uczulenie skórne może mieć różny obraz kliniczny. Czerwone plamy skórne to najczęstszy objaw alergii będącej przede wszystkim formą wyprysku kontaktowego. Polega to na tym, że w miejscu bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą tworzy się swędzący obrzęk, dochodzi do łuszczenia skóry, pojawiają się pęcherzyki. Wyprysk kontaktowy, czyli rumieniowate plamy na skórze, może być rozsiany na całym ciele mimo miejscowego kontaktu z alergenem. Innym objawem uczulenia skórnego jest pokrzywka. Objawia się bąblami i zaczerwienieniem. Również może mieć charakter ograniczony bądź rozsiany. Zdarza się, że pokrzywce towarzyszy obrzęk naczynioruchowy, czyli poważniejszy odczyn alergiczny.

Nasilenie objawów jest zmienne. Każdy kontakt z alergenem może wywołać nieco odmienny obraz kliniczny uczulenia, przy czym częściej zdarza się, że kolejne reakcje uczuleniowe są coraz silniejsze. Może zdarzyć się, że objawom skórnej alergii towarzyszą objawy uogólnione w postaci obrzęku błon śluzowych i zagrażającej życiu duszności.

Uczulenie skórne – domowe sposoby

W przypadku wystąpienia czerwonych plam na skórze czy innych postaci skórnej alergii można wspomóc się wapnem. Istotna jest identyfikacja i eliminacja czynnika sprawczego. Czasami konieczne jest wykonanie testów alergicznych, by zidentyfikować problem. Jeśli ma się tendencję do skórnych alergii, a dodatkowo czynnik alergizujący jest trudny do eliminacji (pyłki, roztocza, słońce), warto zaopatrzyć się w specjalistyczne leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają nasilenie objawów skórnych.

Jeśli uczulenie skórne wystąpiło w wyniku kontaktu z jakimś środkiem, konieczne jest obmycie skóry, zdjęcie biżuterii, która również może być podejrzana o wywołanie uczulenia. Narastające objawy wymagają czasami konsultacji z lekarzem, który poprzez podanie glikokortykosteroidów zapobiegnie groźnym powikłaniom ostrej reakcji alergicznej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?