Polub nas na Facebooku
Czytasz: "Twój parasol" - aplikacja, która chroni ofiary przemocy domowej
menu
Polub nas na Facebooku

"Twój parasol" - aplikacja, która chroni ofiary przemocy domowej

Getty Images

"Twój parasol" przypomina do złudzenia inne aplikacje pogodowe. Z tą jednak różnicą, że gdy dwa razy klikniesz w ekran, natychmiast zostaniesz przeniesiony do ukrytego trybu, gdzie znajdziesz pomoc dla ofiar przemocy domowej.

Przemoc domowa w czasie koronawirusa

Przemoc domowa w czasie pandemii wzrosła. Obawa o zdrowie swoje i najbliższych, niepewna sytuacja gospodarcza, odcięcie od innych ludzi oraz przymus pozostania w mieszkaniach gwarantuje olbrzymią dawkę stresu oraz napięcia. Niestety nie wszyscy radzą sobie z tymi emocjami i złość przelewają na domowników. Tarcia i wybuchy agresji to więc dla niektórych „nowa rzeczywistość”. Czy ofiary takich sytuacji pozostawione są bez pomocy? Zdecydowanie nie. Gdzie więc mogą szukać wsparcia? Chociażby ściągając bezpłatną aplikacje „Twój parasol”, stworzoną przez warszawskich policjantów.

Przeczytaj również: Koronawirus przyczynił się do wzrostu przypadków przemocy domowej - ekspert zdradza, gdzie dziś można szukać pomocy

Aplikacja „Twój parasol” – jak działa?

Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny program pogodowy na telefon. Jednak, gdy kliknie się dwukrotnie w ekran, użytkownik zostanie przeniesiony do ukrytych funkcji, skierowanych dla ofiar przemocy domowej. Osoby, które z niej korzystają w trybie ukrytym znajdą tam materiały edukacyjne, a także dostęp do bazy organizacji, zajmujących się wsparciem dla ofiar przemocy. Dodatkowo została również stworzona opcja, która pozwala szybko skontaktować się z zaufaną osobą (adres e-mail wcześniej można wpisać do aplikacji). Krótko mówiąc, system daje możliwość szybkiego zaalarmowania o niebezpieczeństwie.

Co ważne, dzięki trybowi ukrytemu można także robić zdjęcia lub filmy, które później mogą posłużyć jako dowód podczas rozprawy sądowej. Obawiasz się, że zostaną one zapisane na telefonie? Nic z tych rzeczy. Materiały wysyłane są bezpośrednio na podany e-mail. Oprawca nic nie zobaczy, nawet jeśli weźmie telefon do ręki.

Na ten moment aplikacja działa także w Niemczech oraz na Litwie i Łotwie. Aplikację można pobrać bezpłatnie na stronie www.twojparasol.com.

Gdzie jeszcze ofiary przemocy domowej mogą szukać pomocy?

I choć „Twój parasol” to pierwsza tego typu aplikacja w Polsce, dzięki odpowiednim szyfrom pomoc można uzyskać także w internetowym sklepie „Rumianki i bratki”. Ten fikcyjny market jest inicjatywą 17-letniej Krystyny Paszko. Co w nim można zdobyć? Zamiast naturalnych kosmetyków, pomoc psychologa lub zawiadomienie policji.

Warto wiedzieć, że na podobnej zasadzie działają także francuskie apteki. Farmaceuci wiedzą, że gdy klient poprosi o maseczkę z numerem 19, powinni wezwać policję, ponieważ dana osoba znajduje się w niebezpieczeństwie.

Pamiętaj także, że instytucją, do której można się zgłaszać, gdy doświadcza się przemocy lub jest się jej świadkiem, jest Niebieska Linia. To całodobowa, darmowa infolinia. Dzwoniąc pod numer: 800 12 00 02 lub 22 668 70 00 można liczyć na pomoc psychologiczną i potrzebne wsparcie.

Przeczytaj także: Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie

Zobacz też film: Przemoc domowa - jak się z niej wyrwać?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
6
Polecamy
Przemoc domowa w czasach koronawirusa.
Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie
Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie TVN zdrowie
Koronawirus przyczynił się do wzrostu przypadków przemocy domowej - ekspert zdradza, gdzie dziś można szukać pomocy
Koronawirus przyczynił się do wzrostu przypadków przemocy domowej - ekspert zdradza, gdzie dziś można szukać pomocy TVN zdrowie
Fałszywe połączenie – czy jest niebezpieczne?
Jak rozpoznać fałszywy telefon?
Fałszywe połączenie – czy jest niebezpieczne? Jak rozpoznać fałszywy telefon? Dzień Dobry TVN
Jak odzyskać zdjęcia z telefonu?
Sposoby i programy do odzyskiwania zdjęć
Jak odzyskać zdjęcia z telefonu? Sposoby i programy do odzyskiwania zdjęć Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?