Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tuńczyk – wartości odżywcze, właściwości, przepisy i czy należy go unikać?
menu
Polub nas na Facebooku

Tuńczyk – wartości odżywcze, właściwości, przepisy i czy należy go unikać?

Tuńczyk

Fot. 4kodiak / Getty Images

Tuńczyk jest bardzo popularną rybą, żyjącą w wodach słonych. Jest rybą drapieżną, a niektóre gatunki potrafią ważyć 700-800 kilogramów i żyją nawet do 50 lat. Tuńczyk jest bogaty w składniki odżywcze, jednak wiele osób rezygnuje z jego konsumowania ze względu na obecność rtęci w mięsie. Czy rzeczywiście tuńczyk jest groźny dla zdrowia i należy go wyeliminować z codziennej diety?

Tuńczyk – wartości odżywcze 

Tuńczyk jest drapieżną rybą, głownie zamieszkującą ocean Atlantycki, Indyjski, Spokojny oraz morza do nich przylegające. Niektóre gatunki tuńczyka osiągają wagę nawet do 800 kilogramów, a przeciętne tuńczyki ważą około 200 kilogramów. Istnieją również mniejsze gatunki, np. bonito, który osiąga wagę około 20 kilogramów i często stosowany jest to puszek. Mięso tuńczyka ma ciemny różowo - fioletowy odcień. Jest to wynik silnego ukrwienia mięśni i dużej zawartości mioglobiny, która magazynuje się w tkankach.

Popularne gatunki tuńczyka:

  • Tuńczyk błękitnopłetwy,
  • Tuńczyk długopłetwy,
  • Opastun,
  • Tuńczyk bonito.

Jeżeli chodzi o wartości odżywcze tego drapieżnika, to ma się czym pochwalić. Tuńczyk jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka, czyli takiego, który zawiera wszystkie niezbędne dla organizmu aminokwasy egzogenne. W 100g tej ryby jest około 23g białka, czyli prawie 50% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Białko jest niezbędnym elementem w diecie, gdyż jest głównym elementem budulcowym, wspomaga regenerację tkanek, a nawet wchodzi w skład wielu hormonów i enzymów.

Tuńczyk jest również świetnym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, które są niezwykle ważne w diecie każdego człowieka. Te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają prawidłową pracę układu nerwowego, zwiększają plastyczność mózgu i chronią go przed degeneracją oraz redukują poziom cholesterolu.

Oprócz cennego białka i zdrowych tłuszczy, tuńczyk jest źródłem witamin i minerałów, m.in. witaminy A, D, B3, B4, B12 oraz żelaza, magnezu, potasu, cynku czy selenu. Wszystkie te składniki są niezwykle cenne i wspierają szereg procesów zachodzących w organizmie.

Tuńczyk jest bogatym odżywczo produktem, dlatego działa pozytywnie na szereg procesów w organizmie. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, wspiera proces widzenia, podnosi odporność organizmu, działa przeciwdepresyjnie, a co więcej zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, np. raka piersi czy jelita grubego.

Jakie ryby warto jeść? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto jeść ryby? Źródło: 36,6

Czy Tuńczyk jest zdrowy?

Prawda jest taka, że wszystkie ryby gromadzą w sobie toksyny, jednak niektóre kumulują ich więcej. Z racji tego, że tuńczyk jest rybą drapieżną i znajduje się u góry łańcucha pokarmowego, gromadzi więcej rtęci i innych metali ciężkich niż ryby mniejsze i roślinożerne. Toksyny wchłaniane są wraz z wodą i pożywieniem, dlatego im większa i starsza jest ryba, tym większe będzie nagromadzenie szkodliwych związków.

Rtęć, która gromadzi się w mięsie ryb występuje w postaci metylortęci, czyli bardzo szkodliwego związku, który działa niekorzystnie na układ nerwowy. U dzieci może powodować opóźnienia rozwojowe, problemy ze wzrokiem, brak koordynacji oraz zaburzenia słuchu i mowy. Dlatego kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci powinni zrezygnować nie tylko z jedzenia tuńczyka, ale również z rekina i miecznika, które też są dużymi rybami drapieżnymi. Metylortęć przenika przez łożysko i do mleka matki, co stanowi duże zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu i niemowlaka.

Istnieją określone normy ilości zawartości metali ciężkich w rybach, które muszą być spełnione. Dopuszczalny poziom w rybach to 0,5-1,0 mg/kg masy ciała. Natomiast średnie zanieczyszczenie ryb wynosi 0,033 mg/kg. Bezpieczna dawka dla dorosłej osoby to dwie 100g porcje tygodniowo.

Należy również zwrócić uwagę na obecność histaminy w mięsie. Histamina jest hormonem, który naturalnie występuje w organizmie człowieka, ale w nadmiarze u osób wrażliwych może wywołać silne reakcje alergiczne. Poziom histaminy wzrasta wraz z długością przechowywania i odpowiada za charakterystyczny zapach zepsutej ryby.

Którą rybę lubisz najbardziej?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Propozycje podania tuńczyka

Roladki z tuńczykiem i kukurydzą

  • 3 duże tortille
  • 1 puszka tuńczyka w oliwie
  • Ok. 1/3 puszki kukurydzy
  • 4 łyżki posiekanego szczypiorku
  • Kilka marynowanych ostrych papryczek (wedle uznania)
  • 150g tartej mozzarelli lub żółtego sera
  • 4 łyżki majonezu
  • 2 łyżeczki musztardy
  • Sól, pieprz

Przygotowanie:
  • Tuńczyka odsączyć z oliwy, włożyć do miski, dodać również odsączoną kukurydzę, posiekany szczypiorek, posiekane ostre papryczki, starty ser, majonez oraz musztardę.
  • Składniki doprawić solą i pieprzem, a następnie wymieszać. Tortille posmarować masą, zwinąć w roladkę i pokroić na ok. 2-3 cm kawałki.
    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    5
    0
    Komentarze (0)
    Nie przegap
    Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
    Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
    Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
    Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
    Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
    Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
    O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
    O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
    Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
    Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni