Polub nas na Facebooku
Czytasz: Triclosan – antybakteryjny składnik kosmetyków. Czy używanie go jest bezpieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Triclosan – antybakteryjny składnik kosmetyków. Czy używanie go jest bezpieczne?

Wzór chemiczny tricolosan

Fot. Zerbor / Getty Images

Wiele kosmetyków i środków myjących zawiera substancje chemiczne działające grzybobójczo i antybakteryjnie. Jedną z nich jest triclosan (triklosan) – środek używany od ponad 40 lat, który można spotkać w mydłach, pastach do zębów i kosmetykach do pielęgnacji.

Triclosan (triklosan) to aromatyczny związek chemiczny o skomplikowanym wzorze: C12H7Cl3O2. Należy do grupy fenoli i słynie z właściwości antygrzybiczych, antywirusowych i bakteriostatycznych. W latach 80. ubiegłego wieku przeprowadzono badania, które dowiodły, że jego toksyczność jest bardzo niewielka, a wchłanianie do organizmu znikome. To dało zielone światło producentom środków kosmetycznych, myjących i odkażających. Dodatkowo zachęcił ich fakt, że triclosan jako jeden z niewielu potrafi zwalczyć bakterie gronkowca złocistego. Czy jednak rzeczywiście jest bezpieczny?

Triklosan w kosmetyce i nie tylko

W jakich kosmetykach stosowany jest triclosan? Są to drogeryjne preparaty do oczyszczania i pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej, dezodoranty, perfumy, maseczki, kremy, toniki. Niezwykle często związek występuje w kosmetykach do stóp jako środek mający zapobiegać grzybicy. Pojawia się także w pastach do zębów, w płynach do higieny jamy ustnej, w mydłach antybakteryjnych. W środkach myjących i kosmetycznych jego stężenie wynosi nie więcej niż 0,3%. Triclosan bardzo często gościł w szpitalach i przychodniach jako składnik środków do odkażania skóry i błon śluzowych, a także w wyższych stężeniach do usuwania bakterii z przyrządów medycznych. Można spotkać go także w środkach czyszczących używanych w gospodarstwach domowych.

Triclosan w świetle badań FDA

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) w 2016 roku zleciła naukowcom z University of California przeprowadzenie szczegółowych badań nad triclosanem i innymi substancjami stosowanymi w szpitalach. Okazało się, że wszystkie środki przeszły testy pozytywnie z jednym wyjątkiem – był to właśnie triclosan. Wyniki skłoniły do kolejnych badań, które przeprowadzono na pracownicach dwóch szpitali. W jednym z nich stosowano środki bez triclosanu, w drugim z triclosanem. Lekarki, pielęgniarki, sanitariuszki i salowe tych szpitali zostały poproszone o oddanie próbki moczu do analizy. W szpitalu, gdzie używano triclosanu na co dzień, przebadany personel miał znaczne ilości tej substancji w moczu. Dodatkowo u większości pracowników stwierdzono różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Takie same zaburzenia miały niektóre pracownice szpitala niestosującego triclosanu, jednak okazało się, że wcześniej przez długi czas również używały środków z tą substancją. Podobne wyniki przyniosły badania na użytkownikach tańszych past do zębów, które zawierały triclosan – okazało się, że badana substancja szybko wchłania się przez skórę i błony śluzowe, a następnie powoduje zaburzenia hormonalne. Dalsze szczegółowe testy wykazały działanie rakotwórcze, alergizujące i podrażniające.

Należy spojrzeć również na badania naukowców z University of Michigan, którzy wzięli pod lupę osoby z gronkowcem złocistym. Zainteresowało ich, dlaczego bakteria ta tak chętnie kolonizuje drogi oddechowe człowieka. U 40% badanych osób w wymazach z błon śluzowych znajdował się triclosan, a przebieg choroby był o wiele cięższy niż w pozostałych przypadkach. Jak się później okazało, substancja ta znajdowała się w pastach do zębów i kosmetykach używanych przez badane osoby. W ten sposób zostały obalone badania z lat 80., które mówiły, że triclosan zwalcza bakterie gronkowca złocistego.

W efekcie FDA zabroniła stosowania triclosanu do produkcji kosmetyków, medykamentów i środków czystości na terenie Stanów Zjednoczonych. Decyzja weszła w życie 6 września 2017 roku.

Polecamy: Naturalne kosmetyki do twarzy – sposoby pielęgnacji cery trądzikowej i normalnej

Czy żel antybakteryjny może zastąpić mydło dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Czy żel antybakteryjny może zastąpić mydło? Źródło: 36,6

Triclosan – preparaty, których lepiej unikać

W Unii Europejskiej nadal dopuszczalne jest stosowanie triclosanu w stężeniu 0,3%. Oznacza to, że możemy mieć z nim do czynienia w życiu codziennym. Podczas zakupów w drogeriach warto sprawdzać skład produktów – szczególnie często triclosan znajduje się w kosmetykach do stóp, pastach do zębów, antyperspirantach i płynach do płukania jamy ustnej. Najczęściej występuje w środkach z niższej półki cenowej. Ostrożność dyktują kolejne badania, tym razem z Korei Południowej. Przebadane kobiety z rakiem jajnika miały przeważnie triclosan we krwi. Ciekawy jest fakt, że największe stężenia miały najmłodsze kobiety chorujące na podane typy nowotworów. Najczęściej były to pracownice szpitali, fabryk kosmetycznych i chemicznych. Stężenie tego środka chemicznego wykryto również w mleku matek używających tanich past do zębów. Obecnie na rynku kosmetycznym jest coraz więcej produktów bez triclosanu i innych szkodliwych substancji chemicznych – warto czytać składy kupowanych kosmetyków.

Bibliografia:

  1. Safety and Effectiveness of Consumer Antiseptics; Topical Antimicrobial Drug Products for Over-the-Counter Human Use, Food and Drug Administration, HHS, 09/06/2016 [https://www.federalregister.gov/documents/2016/09/06/2016-21337/safety-and-effectiveness-of-consumer-antiseptics-topical-antimicrobial-drug-products-for].
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
9
Polecamy
Co to jest płyn micelarny?
Jaki wybrać?
Co to jest płyn micelarny? Jaki wybrać? Dzień Dobry TVN
Czym są kosmeceutyki? 
Czym są kosmeceutyki?  Dzień Dobry TVN
Co to jest SLS?
W jakich kosmetykach znaleźć można SLS?
Szampony bez SLS
Co to jest SLS? W jakich kosmetykach znaleźć można SLS? Szampony bez SLS TVN zdrowie
Mydło antybakteryjne a środki do dezynfekcji rąk – czym się różnią?
Mydło antybakteryjne a środki do dezynfekcji rąk – czym się różnią? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?