Polub nas na Facebooku
Czytasz: Towarzyski sangwinik – charakterystyka. Sangwinik w pracy i w związku
menu
Polub nas na Facebooku

Towarzyski sangwinik – charakterystyka. Sangwinik w pracy i w związku

mężczyzna

Fot. Morsa Images / Getty Images

Sangwinik to jeden z czterech typów temperamentu. Obdarzona nim osoba jest pełnym energii optymistą, ciekawym świata, nowych wrażeń. Działa z pasją, kreatywnie, choć miewa słomiany zapał. Przyciąga ludzi swoim entuzjazmem i barwną osobowością, jest duszą towarzystwa, ale bywa niestała w uczuciach.

Sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik to nazwy zaczerpnięte z najstarszej typologii osobowości, opracowanej w V w. p.n.e. przez – uznawanego za ojca medycyny – Hipokratesa. Grecki lekarz wykazał się doskonałą intuicją i umiejętnością obserwacji ludzi, ponieważ psychologowie do dziś odwołują się do podstaw jego koncepcji. Opisane przez niego cztery typy temperamentu uznaje się zwykle za zespół cech wrodzonych (lub wykształconych w najwcześniejszym dzieciństwie), które u danego człowieka są stałe przez całe życie. Warunkują one ekspresję, reaktywność na bodźce, sposób bycia i działania w określonych okolicznościach.

Cechy sangwinika

Sangwinik to najbardziej radosny spośród wszystkich typów osobowości. Cechują go optymizm (często graniczący z beztroską) i wysoki poziom życiowej energii. Jest osobą spontaniczną i impulsywną, więc jego nastrój potrafi się szybko zmieniać. Najczęściej jednak tryska humorem i pogodą ducha. Nietrudno przy tym odgadnąć, jakie samopoczucie ma sangwinik, ponieważ jest on ekstrawertykiem. Zwykle głośno mówi, żywo gestykuluje, nie ma problemu z opowiadaniem o swoich uczuciach.

Żywotność i entuzjazm sangwinika sprawiają, że bez trudu zjednuje sobie otoczenie. Osoba o takim temperamencie ma łatwość nawiązywania nowych kontaktów i uwielbia przebywać wśród ludzi. Sangwinik jest rozmowny, elokwentny, dowcipny. Zawsze chętnie się bawi, a swoją obecnością i nieszablonowymi pomysłami wnosi koloryt w spotkania towarzyskie. Potrzebuje przy tym znajdować się w centrum uwagi, lubi przeglądać się w oczach innych osób i czuć się atrakcyjny, doceniany. Ponieważ często zmienia zdanie, łatwo ulega wpływom i modom, niekiedy bywa odbierany jako osoba powierzchowna.

W działaniu sangwinik jest szybki, energiczny, ale przy tym zwykle słabo zorganizowany. Bywa jednak bardzo skuteczny dzięki sprytowi i kreatywności w rozwiązywaniu problemów. Zawsze otwarty na nowe wrażenia, nie boi się wyzwań. Nie cierpi jednak rutyny, więc jeśli zaczyna się nudzić, ma problem z doprowadzeniem swoich przedsięwzięć do końca, zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawiają się nowe, fascynujące go możliwości.

Sangwinik w pracy

Sangwinik z łatwością zyskuje przychylność pracodawców i współpracowników. Oczarowuje swoją osobowością. Ma godny podziwu zapał do pracy. Nie unika ryzyka, jest elastyczny i pełen energii. Potrafi działać efektywnie w stresujących sytuacjach. Ma zwykle podzielną uwagę, więc może zajmować się kilkoma sprawami jednocześnie. Porażki nie zniechęcają go, lecz mobilizują. Jego pozycję w pracy wzmacniają inicjatywa, nieszablonowe myślenie, wysokie umiejętności interpersonalne. Idealne zawody dla sangwinika to takie, w których może być w ruchu, znajdować się w centrum uwagi, podejmować wciąż nowe wyzwania. Dlatego osoby o takim temperamencie doskonale odnajdują się w roli aktorów, polityków czy dziennikarzy.

Do słabości sangwinika należy problem z utrzymaniem motywacji do pracy, jeśli zadania, których się podjął, tracą w jego oczach atrakcyjność. Wówczas je porzuca lub doprowadza do końca z niechęcią. W działaniu sangwinikowi brakuje dyscypliny. Najczęściej improwizuje, działa chaotycznie, nie sprawdza, czy nie popełnił błędów. Brak organizacji może także oznaczać skłonność do bałaganiarstwa, zapominania o terminach, zobowiązaniach. Sangwinik ma skłonność do przeceniania własnych możliwości. Często nie jest w stanie sprostać wszystkim zadaniom, których się podjął. Te zaś, które nie są dla niego dostatecznie interesujące, potrafi w nieskończoność odkładać na później.

Sangwinik w związku

Towarzyski sangwinik z łatwością nawiązuje zarówno przyjaźnie, jak i relacje partnerskie. Życie z pełnym uroku sangwinikiem może jednak przysparzać pewnych problemów. Przede wszystkim trudno mu się trwale zaangażować – jego emocje bywają płomienne, ale płytkie. Potrafi zmienić obiekt uczuć, gdy zaczyna się nudzić. W stałych związkach sangwinik bywa nadmiernie skupiony na sobie, co nie oznacza, że nie liczy się z potrzebami partnera – jedynie ich nie dostrzega, zajęty mówieniem o sobie czy poszukiwaniem nowych doznań. W życiu z osobą o takim temperamencie kłopotliwa bywa jej niefrasobliwość – brak troski o przyszłość, zapominalstwo, nieprzemyślane wydatki.

Mimo powyższych trudności związek z sangwinikiem to zwykle gwarancja barwnego, pełnego wrażeń życia. Osoba o takim temperamencie zaraża radością, entuzjazmem. Wypełnia dom przyjaciółmi, a wolny czas aktywnością, w której ceni sobie towarzystwo partnera. Nie jest przy tym wymagająca – potrafi cieszyć się wszystkim, co przynosi los. Można przy niej uczyć się optymizmu, doceniania każdej chwili. Najczęściej sangwinik jest szczery, otwarty, prostoduszny, co ułatwia komunikację i rozwiązywanie konfliktów. Mimo pozornego egocentryzmu zawsze stara się być pomocny i nie czynić nikomu krzywdy.

Sangwinik a choleryk, flegmatyk i melancholik

Typologia osobowości jest z konieczności pewnym uproszczeniem. W rzeczywistości rzadko spotyka się ludzi, którzy reprezentowaliby pełen zestaw cech sangwinika. Najczęściej zdarzają się charaktery mieszane, łączące w sobie cechy dwóch spośród czterech typów temperamentu. Przykładowo, na co dzień towarzyski sangwinik może mieć styl pracy właściwy raczej flegmatykowi. Nieczęsto zdarza się połączenie sangwinik-melancholik ponieważ są to typy przeciwstawne.

Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Sprawdź:

Zobacz film: Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
1
Polecamy
Perfekcyjny melancholik – charakterystyka.
Melancholik w pracy i w związku
Perfekcyjny melancholik – charakterystyka. Melancholik w pracy i w związku TVN zdrowie
Spokojny flegmatyk – charakterystyka.
Flegmatyk w pracy i w związku 
Spokojny flegmatyk – charakterystyka. Flegmatyk w pracy i w związku  TVN zdrowie
Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować?
Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować? Dzień Dobry TVN
Numerologiczna 5.
Cechy osobowości
Numerologiczna 5. Cechy osobowości Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?