Polub nas na Facebooku
Czytasz: Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czym jest to groźne schorzenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czym jest to groźne schorzenie?

Lekarz pociesza pacjentkę na wizycie w gabinecie

Fot: Minerva Studio / fotolia.com

Torbiel pajęczynówki nie jest nowotworem. Zwykle wykrywa się ją przypadkowo. Małe torbiele nie powodują objawów i nie są niebezpieczne, gdy jednak urosną, mogą powodować przykre dolegliwości, niekiedy groźne dla życia. W leczeniu dużych torbieli łączy się metodę farmakologiczną z operacyjną.

Pajęczynówka, inaczej opona pajęcza (łac. arachnoidea), jest jedną z trzech opon mózgowo-rdzeniowych, zlokalizowaną pomiędzy oponą twardą a miękką. Od strony zewnętrznej pajęczynówka zrasta się z oponą twardą, natomiast od wewnątrz od opony miękkiej oddziela ją wąska przestrzeń (wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym).

Torbiel to nieprawidłowa ograniczona przestrzeń wyścielona tkanką i wypełniona płynem. Torbiele pajęczynówki (łac. AC – arachnoid cysts) mogą być skutkiem zdwojenia pajęczynówki bądź jej rozszczepienia. Występują u pacjentów w różnym wieku, choć najczęściej chorują młodzi dorośli mężczyźni około 30. roku życia. Torbiele podpajęczynówkowe należą do stosunkowo rzadkich schorzeń. Mogą zlokalizować się w dowolnym miejscu, jednak bardzo często diagnozuje się torbiele tylnego dołu czaszki. Torbiel pajęczynówki może się też umiejscowić w okolicy skroniowej. U około 90% pacjentów torbiel występuje pojedynczo.

Torbiel pajęczynówki – przyczyny

Etiologicznie torbiele pajęczynówki dzieli się na:

  • pierwotne – obecne są od urodzenia, należą do anomalii rozwojowych. Wada wrodzona polega na wewnątrzczaszkowym nagromadzeniu płynu mózgowo-rdzeniowego w błoniastym zbiorniku, którego ściany stanowi zdwojona bądź rozszczepiona opona pajęcza;
  • wtórne – są efektem urazu albo procesu zapalnego. Mogą rozwinąć się wskutek przenoszonego zapalenia opon mózgowych, uszkodzenia mózgu czy dziedzicznej patologii tkanki łącznej (zespół Marfana).

Zobacz też: Obrzęk mózgu

Torbiel pajęczynówki – objawy

Drobne torbiele podpajęczynówkowe mogą przebiegać bezobjawowo. Najczęściej dzieje się tak w przypadku małych torbieli, które nie wymagają leczenia. Ewentualne objawy są niecharakterystyczne, łatwo je pomylić ze zmęczeniem. Nasilenie symptomów związane jest z lokalizacją i wielkością torbieli. Większa torbiel pajęczynówki może dawać o sobie znać w postaci takich objawów jak: uczucie senności i osłabienia, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty.

Jeśli torbiel znacząco urośnie, mogą pojawić się groźne objawy: wzrost ciśnienia śródczaszkowego, drgawki, zaburzenia czucia, zmiany zachowań, halucynacje, napady padaczkowe, zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, zaburzenia koordynacji ruchowej ciała (ataksja). Do tego mogą dojść inne symptomy: bezdech senny, szumy uszne, zaburzenia równowagi, wodogłowie, zaburzenia słuchu. Torbiel pajęczynówki tylnego dołu czaszki bywa powodem jednostronnego niedosłuchu odbiorczego (zwłaszcza jeśli jest zlokalizowana w kątach mostowo-móżdżkowych), zaburzeniem koordynacji ruchowej, czy zaburzeń równowagi.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Źródło: 36,6.

Zobacz też: Oponiak mózgu

Torbiel pajęczynówki – leczenie

Większość torbieli podpajęczynówkowych wykrywana jest przypadkowo. Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu z pacjentem i po wykonaniu rezonansu magnetycznego i/lub tomografii komputerowej. Podczas badania ustala się lokalizację oraz wielkość zmiany – i na tej podstawie dopasowywane jest leczenie. Zalecane może być również wykonanie badania neuropsychologicznego.

Małych torbieli pajęczynówki w głowie nie poddaje się leczeniu chirurgicznemu, zwykle znikają same w ciągu kilku miesięcy. Pacjent musi pozostać w stałym kontakcie z lekarzem i poddawać się badaniom okresowym. Należy kontrolować, czy torbiel się nie powiększa.

Torbiel podpajęczynówkową średniej wielkości można leczyć farmakologicznie. Średnia torbiel jest wskazaniem do operacyjnego usunięcia, jeśli jej występowaniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości.

Duże torbiele należy operować, bez względu na to, czy towarzyszą im inne objawy. Bardzo niebezpieczne mogłoby być pęknięcie torbieli, prowadzące do zapalenia opon mózgowych. Celem leczenia jest obniżenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Duża torbiel pajęczynówki może zostać usunięta poprzez drenaż (torbiel jest przebijana, a jej zawartość usuwa się specjalną igłą) albo wycięta. Najczęściej stosuje się technikę endoskopową (endoskop to wziernik z własnym źródłem światła, który używany jest do oglądania wewnętrznych ścian narządów). Metoda endoskopowa, ponieważ jest bezpieczna, mało inwazyjna i obarczona mniejszą liczbą ewentualnych powikłań, zalecana jest w przypadku schorzeń mózgu. Inną metodą usuwania torbieli pajęczynówki jest laser bądź fenestracja.

Zobacz film: Pani Sylwia, dzięki bliskości i wsparciu swojej córki, wygrała walkę z rakiem. Źródło: Nationale Nederlanden

Torbiel pajęczynówki u dzieci

Choroba może dać o sobie znać już we wczesnym dzieciństwie – spory odsetek wszystkich pacjentów z torbielą podpajęczynówkową stanowią dzieci. Torbiel pajęczynówki rozwija się niekiedy u noworodków. U dzieci częściej niż u dorosłych występują torbiele pajęczynówki mnogie. Nie mają podłoża genetycznego. Małe torbiele zwykle pozostają pod obserwacją, jednak ostateczną decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz.

Torbiel pajęczynówki – zapobieganie

Chociaż torbiel pajęczynówki nie jest nowotworem i zazwyczaj nie jest groźna, należy stosować zdrowy tryb życia i poddawać się okresowym badaniom w celu uniknięcia choroby bądź jej wczesnego wykrycia. Należy zdrowo się odżywiać, uprawiać sport, unikać stresu i nałogów, utrzymywać ciśnienie krwi w normie.

Zobacz też: Guzy mózgu

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
971
38
Polecamy
Zespół Ehlersa-Danlosa.
Jakie są objawy i metody leczenia?
Zespół Ehlersa-Danlosa. Jakie są objawy i metody leczenia? Dzień Dobry TVN
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Czym jest torbiel przegrody przezroczystej?
Objawy, leczenie i diagnostyka
Czym jest torbiel przegrody przezroczystej? Objawy, leczenie i diagnostyka TVN zdrowie
Jakiego rodzaju torbiele mogą występować w głowie?
Jakiego rodzaju torbiele mogą występować w głowie? TVN zdrowie
Komentarze (18)
Mm
Jeszcze można dodać że podczas posiadania torbieli , czasami strasznie boli głowa. Podejrzewam że u mnie torbiel pojawił się w wieku ok. 4 lat. Zaczęło się od częstych i silnych bóli głowy, a skończyło się prawie skierowaniem na stół operacyjny..
Czytaj całość
Hiszpan89
Jaka to jest mała a jaka średnia torbiel?
Czytaj całość
Nina39
Witam mam pytanie mój syn ma 19 lat dziś odebrałam wynik z rezonansu magnetycznego i jest tam napisane że torbiel pajęczynówki tylniego dołu czaszki na lewo od lini pośrodkowej okolicy zbiornika wielkiego o wymiarach 18*25*29mm .Czy to jest coś groźnego? Proszę o odpowiedź
Czytaj całość
mama
Drogi Tomku w całej Polsce jest kilkunastu neurochirurgów, chyba nawet w każdym województwie. A dla dzieci jest tylko JEDNA PORADNIA w SZCZECINIE. I TYLKO TRZY SZPITALE WARSZAWA SZCZECIN I BODAJŻE BYDGOSZCZ. Współczuję Ci ale Nie narzekaj bo masz dużo lepiej idz jeszcze do innego lekarza. W Gdańsku Szpital Copernikus sa bardzo dobrzy lekarze, spróbuj tam. Jak opisujesz to masz bardzo dużego torbiela z tego co ja wiem należałoby go usunąć, ponieważ mój synek ma trochę większego i ma mieć go usuwanego taką dostałam informację. Trzymaj się i naprawdę sprubój w tym szpitalu.
Czytaj całość
Tomek
Tylko o dzieciach piszecie a starsi??ja nam 50 lat od 2 lat mnie boli ciągle głowa mam od lat torbiel pajeczynowki ok 50mm×35 mm.byłem u 3 neurochirurga i każdy mówi ze to nie od tego mi boli głowa i szumi mi w uszach i mam lekkie zawroty głowy. Czekam aż się pogorszy wyedy mize sid na SOR- mną zajmą. ..
Czytaj całość
lew2
Witam z 3 miesiące temu mocne zawroty głowy powtórzyły się z 4 razy przy rannym wstawaniu wymiary torbiela 13x20x25 ,dzis odbieram wyniki na tarczycę- może to jet powodem
Czytaj całość
Marta
Moj 6 msczny synek ma torbiel 66mmx55x42mm Czekam na wizyte u beurochirurga Boję się okropnie o zdrowie i życie mojego maleństwa
Czytaj całość
BasiaG62
Boże co to za okropna choroba! Nie miałam pojęcia że może być aż niebezpieczna! To straszne
Czytaj całość
Ryba555
Ja mam torbiel b.dużą 6x8 cm, w okolicy skroniowej. Wykryta przypadkowo. Kilka wizyt u neurochirurgów i to bardzo dobrych. Z jednym jestem związany co półrocznymi wizytami i kontrolą torbieli. Nic się z tym nie robi jak nie ma objawów. Ja miałem kilka lat temu krwawienie do torbieli, tak wyszło na rezonansie i nic z tym nie było robione, bóle ustały
Od tamtej pory tylko kontrole, co pół roku i na szczęście już bez kontrastu.
Czytaj całość
Miska
Synek ma torbiel pajeczynowki roz 1,6 ×2,5×5,5cm i nie wiem czy jest to duży czy mały bo jeden lekarz mówi że taki sobie drugi że dość spory i teraz nie wiem synek ma 20 miesięcy
Czytaj całość
Adi
Torbiel o rozmiarze 38 mm na 22 mm jest uznana za dużą czy średnią?
Czytaj całość
A.
Mój Syn ma torbiel ok 10 cm i jest zaliczana do olbrzymich. Był operowany i założonu mu zastawkę średniociśnieniową. Trenował sport-pływanie dosyć intensywnie . Treningi były codziennie po 1,5 h. Konsultowałam to z neurochirurgiem i on powiedział że osoby z tym schorzeniem mogą być bardziej narażone na atak padaczki. W wodzie byłoby to niebezpieczne. Teraz syn chce iść do szkoły sportowej o profilu siatkarskim. Z tego co wiem to sporty kontaktowe są niebezpi3czne.
Czytaj całość
Michał
Jak ktoś ma torbiel pajeczynowki o wymiarach 11.5/10.5mm czy to już trzeba coś z tym robić chirurgiczne proszę o pomoc
Czytaj całość
Zbyszek
W artykule jest napisane że średnie torbiele można leczyć farmakologicznie. Jake to leki?
Czytaj całość
Redakcja
Torbiel podpajęczynówkowa znaczna to torbiel powyżej 3mm. Wszystko jednak zależy od lokalizacji, objawów i sąsiedztwa struktur mózgowia. Małe torbiele są często bezobjawowe, ale i torbiel o przekroju 4 mm może nie dawać objawów ogniskowych. O postępowaniu i klasyfikacji torbieli decyduje neurochirurg i neurolog po ocenie wyników badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) i obrazie klinicznym, czyli objawach.
Czytaj całość
... ;
Też brakuje mi tej informacji
Czytaj całość
M
Dolaczam sie do pytania
Czytaj całość
Bartek
Jaka to jest mała a jaka średnia torbiel?
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?