Test na zespół Aspergera jest tak naprawdę kwestionariuszem, który określa głębokość potencjalnego zaburzenia ze spektrum autyzmu. Dlatego jego wyniki nie udzielają jednoznacznych odpowiedzi diagnostycznych i zawsze konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą.
Co to jest test za zespół Aspergera?
Test na zespół Aspergera to narzędzie kwestionariuszowe umożliwiające określenie, czy dana osoba cierpi na Aspergera lub inne zaburzenia ze spektrum autyzmu. Istnieją dwa najbardziej popularne testy dla dorosłych, które mają charakter samoopisowych kwestionariuszy, oraz test dla rodziców dzieci, pozwalający ocenić, czy konieczna jest konsultacja ze specjalistą pod tym kątem.
Przeczytaj też: Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Czytaj więcej na: https://zdrowie.tvn.pl/a/asperger-objawy-zaburzenia-ze-spectrum-autyzmu-przyczyny-leczenie?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste
Test na zespół Aspergera u dorosłych – AQ
Najbardziej znany test na zespół Aspergera dla dorosłych nazywa się AQ (autism-spectrum quotient). Został stworzony w Centrum Badań nad Autyzmem w Cambridge pod nadzorem psychologa Simona Barona-Cohena. Ma za zadanie ułatwić wstępne rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu i oszacowanie ich natężenia. Test ten jest napisany tak prosto, że każdy może go sam na sobie przeprowadzić.
Test na zespół Aspergera AQ stworzony jest z myślą o samoopisowych badaniach przesiewowych. Dzięki niemu można wychwycić osoby, które przejawiają cechy autystyczne i skierować je do dalszej, rzetelnej diagnostyki u specjalistów. Wprawdzie określa on poziom nasilenia cech autystycznych, ale nie służy do diagnozy zespołu Aspergera jako takiego, a wszystkich zaburzeń tego typu.
Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o zespole Aspergera
Test AQ składa się z 50 twierdzeń, do których należy się ustosunkować, odpowiadając: „zdecydowanie się zgadzam”, „zgadzam się”, „nie zgadzam się” lub „zdecydowanie się nie zgadzam”. Za odpowiedzi charakterystyczne dla osób z zaburzeniami typu autystycznego przyznaje się 1 punkt. Średni wynik wynosi 16,4 punktów, podczas gdy osoba z autyzmem uzyskuje powyżej 32 punktów. Taki rezultat nie świadczy o tym, że cierpi się na zespół Aspergera lub inne zaburzenie ze spektrum autyzmu, ale jest wskazówką, że trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.
Test na Aspergera dla dorosłych – Aspie
Kolejnym testem na Aspergera dla dorosłych jest test Aspie. Jego poważną wadą jest fakt, że zawiera on aż 121 stwierdzeń, co sprawia, że może być nużący dla wypełniającego. Możliwe jest ustosunkowanie się do podanych zdań na 4 sposoby:
- ? – nie wiem,
- 1– nie/nigdy,
- 2– trochę/czasem,
- 3– tak/często.
Część pytań nie służy diagnostyce, niektóre z nich są bez znaczenia, a inne sprawdzają prawdomówność udzielanych odpowiedzi. Dzięki temu bardzo trudne jest celowe uzyskanie określonego wyniku. Po uzupełnieniu testu na Aspergera dla dorosłych Aspie otrzymuje się wyniki w postaci punktów na dwóch skalach oraz wykresu. Im więcej posiada się punktów Aspie, a mniej cech neurotypowych, tym bardziej prawdopodobne jest, że cierpi się na zespół Aspergera. Wykres pokazuje, jakie grupy cech są charakterystyczne dla sposobu myślenia osób z tym zaburzeniem. Wyróżnia się zdolności intelektualne i interpersonalne na wymiarach określonych jako:
- postrzeganie,
- komunikacja,
- zdolności,
- związki,
- towarzyskość.
Im dalsze przesunięcie na wykresie w prawą stronę (stronę Aspergera), tym bardziej prawdopodobne jest, że cierpi się na to zaburzenie.
Zespół Aspergera – test dla rodziców dzieci
Dla dzieci, u których podejrzewa się zespół Aspergera, przygotowano test pod nazwą Kwestionariusz Zachowania i Osobowości. Wypełniają go rodzice dzieci powyżej lat 4, ustosunkowując się do 50 stwierdzeń odnośnie zachowania i charakteru ich potomków.
Możliwe odpowiedzi to: „zdecydowanie się zgadzam”, „raczej się zgadzam”, „raczej się nie zgadzam” i „zdecydowanie się nie zgadzam”. Drugim testem na zespół Aspergera, który mogą wypełnić rodzice w ramach badań przesiewowych, jest Zmodyfikowany Kwestionariusz Autyzmu w Okresie Poniemowlęcym (M-CHAT). Jest wyjątkowo prosty, ponieważ składa się tylko z 20 pytań, na które należy odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Pozwala on na wczesne wykrycie niepokojących objawów ze spektrum autyzmu i szybki kontakt z psychologiem.
Czy test rzetelnie pokaże zespół Aspergera?
Dostępne w formie kwestionariusza testy na Aspergera służą wyłącznie wstępnemu oszacowaniu nasilenia cech autystycznych. Mają one nakłaniać do konsultacji ze specjalistą, a nie służyć ostatecznej diagnozie. Wysokie poziomy cech autystycznych w nich uzyskane nie muszą świadczyć o tym, że dana osoba cierpi na zespół Aspergera. Należy też pamiętać, że całościowe zaburzenia rozwojowe objawiają się w postaci różnych zaburzeń, których rozróżnienie nie zawsze jest proste, nawet dla dobrze wyszkolonych osób.
Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o układzie nerwowym
Bibliografia:
1. http://www.centrum-terapii.pl/test-czynnika-aq/
2. B. Auyeung, S. Baron-Cohen, S. Wheelwright, C. Allison (2008). The Autism-Spectrum Quotient: Children‘s Version (AQ-Child), Autism Research Centre, University of Cambridge, UK; (J Autism Dev Disord, 2008, 38:1230–1240); (wersja polska: E. Pisula, A. Rynkiewicz, I. Łucka, 2010)