Temperament dziecka
Temperament jest podstawowym sposobem radzenia sobie z otoczeniem i samym sobą. Z temperamentem się rodzimy. Jedne dzieci są bardziej śmiałe i otwarte na otoczenie, inne z kolei są bardziej nieśmiałe, wrażliwe i potrzebują czasu na adaptację do nowej sytuacji lub nowych ludzi. Okazuje się, że temperament ma również wpływ na nawyki żywieniowe maluchów.
Temperament a nawyki żywieniowe
Choć rodzice są niezwykle ważni w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych u dzieci, to wpływ na nie ma również ich charakter.
Nowe badanie Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU udowadniają, że usposobienie dziecka również odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju nawyków żywieniowych. Norweski zespół badawczy badał ten temat w ramach projektu TESS (Early Secure Study) w Trondheim (TESS), który ma siedzibę w NTNU.
Wyniki eksperymentu
W badaniu udział wzięło około 800 dzieci w wieku: 4,6,8 i 10 lat. Wyniki badań norweskiego zespołu badawczego wykazują, że dzieci, które uważa się za temperamentne, a więc często towarzyszą im wahania nastrojów, szybciej się denerwują, są szczególnie narażone na rozwój nawyków żywieniowych, następstwem czego może być niezdrowy przyrost masy ciała i trudności z jedzeniem.
Z czasem częściej sięgają po jedzenie emocjonalne, częściej jedzą, ponieważ jedzenie jest dostępne, nawet jeśli mogą być nasycone i z czasem stają się bardziej wybredni. Dzieci z tym temperamentem wykazywały później większe niedożywienie emocjonalne – to znaczy, że częściej jadły mniej, gdy były smutne, niespokojne, przestraszone lub wściekłe.
Dlatego tak istotne jest ustalenie poprawnych nawyków żywieniowych w dzieciństwie, ponieważ przynosimy je ze sobą w wieku dojrzewania i dorosłości. Naukowcy wychodzą z założenia, że dobre nawyki żywieniowe są ważne nie tylko dla utrzymywania dobrych relacji z jedzeniem, ale też dla uniknięcia nadwagi.