Polub nas na Facebooku
Czytasz: Te rzeczy robisz każdego dnia - zobacz jak wpływają na Twoje ciśnienie
menu
Polub nas na Facebooku

Te rzeczy robisz każdego dnia - zobacz jak wpływają na Twoje ciśnienie

Ciśnieniomierz z widocznymi odczytami ciśnienia krwi

Fot: chde

Na ciśnienie tętnicze ma wpływ wiele czynników, ale najważniejszymi są: tryb życia oraz uwarunkowania genetyczne. O ile na te drugie nie mamy wpływu, o tyle na pierwsze już tak. Jak nasze nawyki żywieniowe przekładają się na ciśnienie krwi?

Nadciśnienie tętnicze jest sklasyfikowane jako choroba cywilizacyjna. Rocznie z powodu nadciśnienia umiera 10 milionów ludzi na świecie, a połowa nawet nie wie, że schorzenie ich dotyczy. Prawidłowe pomiary ciśnienia powinny wynosić mniej niż 140 na mniej niż 90. Norma ta jest taka sama dla osób młodych i starszych. Gdy normy te są przekroczone (dotyczy to także przekroczenia tylko jednej z nich) mówimy o nadciśnieniu tętniczym.

W ponad 9 na 10 przypadków nie udaje się ustalić żadnej przyczyny nadciśnienia, jednak wiadomo, że tryb życia ma duże znaczenie w przypadku rozwoju choroby. Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej oraz skłonność do używek podnoszą ciśnienie naszej krwi. Nadmierne spożycie soli ma duże znaczenie w przypadku nadciśnienia - chorzy powinni ograniczyć ją do minimum. Należy czytać etykiety kupowanych produktów, nie dosalać potraw oraz gotować samemu w domu ze świeżych produktów. Zalecane jest także spożycie dużej ilości owoców i warzyw.

Często nadciśnienie tętnicze idzie w parze z podniesionym poziomem stężenia cholesterolu we krwi. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż czynniki te zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, z zawałem mięśnia sercowego na czele. Wtedy, poza farmakoterapią, bardzo ważna jest odpowiednia dieta, którą należy ustalić z lekarzem.

Zobacz film: Kampania Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego w Polsce. Dlaczego każdy powinien regularnie mierzyć ciśnienie? Źródło: Agencja TVN

Na wzrost ciśnienia tętniczego wpływają:

  • wysiłek fizyczny,
  • ból,
  • stres,
  • niska temperatura otoczenia,
  • wypalenie papierosa,
  • alkohol.

Z kolei na zmniejszenie ciśnienia tętniczego mają wpływ:

  • sen,
  • obfity posiłek,
  • zmiana pozycji,
  • wysoka temperatura.

Warto wiedzieć: Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?

Gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego może być przyczyną objawów takich jak bóle głowy – zazwyczaj o charakterze pulsującym, odczuwane w okolicy między oczami, najczęściej we wczesnych godzinach porannych, zaburzenia widzenia, nudności i wymioty, krwawienia z nosa oraz duszność i zawroty głowy (zwłaszcza po wysiłku fizycznym).

Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia z zawałem serca i udarem mózgu na czele oraz do niewydolności nerek. W celu zmniejszenia ciśnienia należy zmienić dietę oraz styl życia - zaleca się zrzucić nadprogramowe kilogramy, zadbać o ruch (najlepiej skonsultować to z lekarzem), stosować dietę bez soli, wyeliminować używki, stres oraz produkty spożywcze typu fast food.

Zobacz film: 3,5 mln Polaków nie wie, że ma nadciśnienie. „Wezmę to sobie do serca i będę częściej sprawdzać, bo to jest bardzo ważne.” Źródło: Agencja TVN

Polecamy: Produkty zakazane przy wysokim ciśnieniu

Badania przy nadciśnieniu

Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest na podstawie pomiaru ciśnienia, najlepiej w gabinecie lekarskim. W przypadku rozpoznania choroby należy wykonać także inne badania, czyli morfologię krwi, stężenie glukozy na czczo, stężenie sodu i potasu, stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz triglicerydów, stężenie kreatyniny i oszacowanie wielkości filtracji kłębuszkowej, stężenie kwasu moczowego, badanie ogólne moczu i ocena albuminurii, elektrokardiogram. 

Kampania MMM18

Pomiarów ciśnienia powinno się dokonywać przynajmniej raz do roku. Maj będzie do tego dobrym miesiącem, bowiem Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego organizuje kampanię May Measurement Month 2018 - czyli w Polsce: Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego (MMM18). W ramach badania MMM18 będzie można za darmo zbadać ciśnienie krwi oraz częstoskurcz serca. Pacjenci zostaną poproszeni jedynie o wypełnienie anonimowej ankiety. 

MMM18 Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?