Hipotonia, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi, może nie dawać żadnych objawów przez dłuższy czas - podobnie zresztą, jak nadciśnienie. Niedociśnienie może być następstwem innych chorób, np. anemii, niedoczynności tarczycy, cukrzycy czy padaczki lub przy zażywaniu leków psychotropowch lub stosowanych przy leczeniu choroby Parkinsona. Niedociśnienie nie wymaga leczenia, jednak nie można go lekceważyć, gdyż zbyt niskie ciśnienie krwi prowadzi do utraty przytomności. A ta, w niektórych sytuacjach może zagrażać życiu (np. podczas prowadzenia samochodu).
Objawy niedociśnienia:
- zawroty głowy,
- nudności,
- omdlenia,
- zaburzenia koncentracji,
- szum w uszach,
- nocne poty,
- zmęczenie,
- blada skóra,
- mroczki przed oczami
- zimne dłonie i stopy.
Niedociśnienie dotyka zwykle kobiet i dorastających dziewcząt.
Sposoby na podniesienie ciśnienia krwi
-
Kawa. Kofeina zawarta w kawie podnosi ciśnienie krwi, jednak na krótko. Efekt utrzymuje się do 2 godzin. Podobnie zadziała coca-cola czy napój energetyzujący. Jednak należy pamiętać, że do kofeiny organizm się przyzwyczaja. Kardiolodzy zalecają picie kawy w niewielkich ilościach, np. szklankę małymi łykami przez 4-5 godzin.
-
Zimny prysznic. Chłodna woda pobudza, warto stosować zimne prysznice na przemian z ciepłymi.
- Sport. Aktywność fizyczna skutecznie podnosi ciśnienie krwi. Warto zadbać o regularne uprawianie sportów - np. joggingu.
- Dieta. Jedz 4-5 posiłków dzienni oraz pij przynajmniej 2 litry wody. W diecie na niedociśnienie nie ma potrzeby eliminować soli, jednak nie warto przesadzać z jej ilością.
- Rezygnacja z papierosów. Palenie jest niebezpieczne dla zdrowia.
Ważne!
Osoby z niskim ciśnieniem tętniczym powinny unikać długiego stania, opalania się oraz gwałtownych zmian pozycji.
MMM18 - Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia
W maju Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego organizuje kampanię May Measurement Month 2018 - czyli w Polsce: Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego (MMM18). Podczas trwania kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem jakim jest zbyt wysokie (lub niskie) ciśnienie krwi będzie można przebadać się za darmo. Pomiary ciśnienia tętniczego w badaniu MMM18 prowadzone będą w całej Polsce - w PLACÓWKACH MEDYCZNYCH, PLACÓWKACH LABORATORYJNYCH oraz w największych APTEKACH I SKLEPACH MEDYCZNYCH biorących udział w kampanii, czyli oznaczonych specjalnym plakatem. Badanie będzie bezpłatne, ale wszyscy uczestnicy poproszeni zostaną o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej stanu zdrowia.
Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego to dobra okazja do przebadania się - zmierzenia ciśnienia, które powinno być kontrolowane przynajmniej raz w roku, oraz częstoskurczu akcji serca.
Podobna kampania odbyła się w 2017 roku i dzięki zaangażowaniu 100 krajów wzięło w niej udział 1,2 mln osób na całym świecie, z czego około 6 tys. w samej Polsce. Portal zdrowie.tvn.pl objął patronat nad badaniem MMM18: