Tantum Verde ma postać aerozolu. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na śluzówkę jamy ustnej i gardła. Lek przeznaczony jest do leczenia objawów takich jak ból, zaczerwienienie, obrzęk związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła wywołanych zakażeniem bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, a także po intubacji.
Tantum Verde zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancją czynna w leku jest benzydaminy chlorowodorek (w 100ml leku znajduje 15 ml substancji czynnej). Substancja działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dodatkowo miejscowo znieczula i odkaża. Lek dobrze się wchłania i jest dobrze tolerowany. W skład leku wchodzą także: glicerol, etanol 96%, metylu parahydroksybenzoesan, kompozycja smakowo-zapachowa miętowa, sacharyna, sodu wodorowęglan, polisorbat 20, woda oczyszczona. Jedno opakowanie leku (aerozol) zawiera ok. 30ml leku.
Tantum Verde – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na substancję czynną lub jeden ze składników leku. Należy pamiętać, że zbyt długie stosowanie leku może przyczynić się do wystąpienia reakcji uczuleniowej. Osoby, które mają wątpliwości czy mogą stosować lek powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Kobiety w ciąży, te które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub karmią swoje dziecko piersią przed rozpoczęciem leczenia lekiem Tantum Verde powinny skonsultować się lekarzem lub farmaceutą. W ich przypadku tylko specjalista może ocenić czy dany lek będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Tantum Verde – dawkowanie
Tantum Verde to lek, który rozpyla się na błonę śluzową jamy ustnej i gardła. U dzieci poniżej 6 roku życia zaleca się stosowanie 1 dawki leku ( rozpylenia) na 4 kg masy ciała. Lek należy aplikować od 2 do 6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała, jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek. W przypadku dzieci między 6 a 12 rokiem życia zaleca się podawanie 4 dawek leku, od 2 do 6 razy na dobę. U dzieci powyżej 12 lat stosuje się od 4 do 8 dawek leku przyjmowanych 2-6 razy na dobę. Osoby dorosłe powinny przyjmować od 4 do 8 rozpyleń 2-6 razy na dobę. Pojedyncza dawka leku zawiera dobę 0,17 ml roztworu.
Nie należy stosować dawek większych niż zalecana. Leku nie można stosować dłużej niż 7 dni. O zasadności wydłużenia terapii może zdecydować jedynie lekarz.
Po podniesieniu kaniuli należy umieścić ją w ustach i skierować jej wylot ma zmiany zlokalizowane w jamie ustnej i gardle. Następnie należy mocno nacisnąć palcem karbowaną powierzchnię pompki, aż uwolni się dawka leku. Czynność trzeba powtórzyć zgodnie z zaleceniami lekarza.
Stosując lek pierwszy raz przycisk pompki trzeba nacisnąć kilka razy. Dzięki temu pompka się napełni i rozpylenie leku będzie prawidłowe.
Przedawkowanie leku Tantum Verde jest bardzo mało prawdopodobne, nie znaczy to jednak, że można stosować go bezkarnie i niezgodnie z zaleceniami. W przypadku pominięcia dawki leku nie można stosować dawek podwójnych. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:
Tantum Verde – interakcje z innymi lekami
Nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby, że lek Tantum Verde może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Osoby, które przyjmują jakieś leki na stałe (także te bez recepty) przed rozpoczęciem stosowania Tantum Verde powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Tylko lekarz może ocenić czy dany lek będzie dla pacjenta bezpieczny.
Tantum Verde – działania niepożądane
Tantum Verde może wywoływać szereg działań niepożądanych. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. Do najczęściej zgłaszanych należą:
- reakcja alergiczna (nadwrażliwość),
- ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny) tj. problemy z oddychaniem ból lub ucisk w klatce piersiowej i (lub) uczucie zawrotów głowy/ omdlenia, silny świąd skóry lub uniesione guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, oraz która może potencjalnie zagrażać życiu, uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności oraz wymioty, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty i bóle głowy, wysypka.
Lek Tantum Verde zawiera metylu parahydroksybenzoesan, tym samym może powodować reakcje alergiczne, które mogą dać o sobie znać ze znacznym opóźnieniem.
Ewentualne działania niepożądane zazwyczaj przemijają i ustępują samoistnie. Benzydamina w niewielkim stopni przenika do układu krążenia, jednak ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko.
Stosowanie leku Tantum Verde nie wpływa na zdolności psychoruchowe. Tym samym jego stosowanie nie wpływa na zdolność obsługiwania maszyn czy prowadzenia pojazdów.
Lek należy przechowywać w miejscu do którego dzieci nie mają dostępu. Tantum Verde nie można stosować po utracie daty przydatności. Przeterminowany lek należy oddać do apteki, która przekaże go do utylizacji. Wyrzucenie leku do śmieci lub kanalizacji może doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.