Polub nas na Facebooku
Czytasz: Talk kosmetyczny – właściwości i zastosowanie w zabiegach pielęgnacji skóry
menu
Polub nas na Facebooku

Talk kosmetyczny – właściwości i zastosowanie w zabiegach pielęgnacji skóry

Talk kosmetyczny

Fot: jirkaejc / gettyimages.com

Talk kosmetyczny jest wszechstronnie wykorzystywany do codziennej pielęgnacji skóry, w tym także niemowlęcej. Ma właściwości osuszające i dezodorujące. W przemyśle farmaceutycznym stanowi składnik maści, a w kosmetycznym dodatek do mydeł.

Talk kosmetyczny jest szczególnie popularny wśród sportowców, ale okazuje się również niezwykle pomocny w codziennym funkcjonowaniu. Można go wykorzystać jako suchy szampon, odświeżacz do butów czy puder do twarzy. Jednak przede wszystkim znany jest jako zasypka dla dzieci.

Talk kosmetyczny – wiadomości ogólne

Talk kosmetyczny ma postać proszku o białym kolorze, który wytwarzany jest z minerałów pospolitych, zaliczanych do gromady krzemianów o nazwie talk. W jego składzie znajdują się krzem, magnez, tlen, wodór.

Talk kosmetyczny z powodzeniem można kupić w aptekach, niektórych drogeriach, dużych sklepach spożywczych i dzięki sprzedaży internetowej. Za opakowanie 100 g talku kosmetycznego perfumowanego trzeba zapłacić około 10 zł, z kolei za bezzapachowy średnio 6 zł. W większości przypadków opakowanie zakończone jest specjalnym dziurkowanym korkiem, który umożliwia sprawne nakładanie odpowiedniej ilości proszku.

Talk kosmetyczny – właściwości i zastosowanie

Talk kosmetyczny posiada liczne zastosowanie. Przede wszystkim zapobiega powstawaniu otarć i odparzeń oraz łagodzi podrażnienia. Działa kojąco, łagodząco, przeciwzapalnie, przyspiesza proces gojenia, a także zmniejsza aktywność flory bakteryjnej. Z tego powodu jest wykorzystywany jako zasypka dla niemowląt i podczas zabiegów masażu. Ze względu na silne właściwości osuszające i dezodorujące znalazł zastosowanie również w pielęgnacji stóp, wykazujących skłonność do nadmiernej potliwości. Daje przyjemne uczucie świeżości i komfortu. Talk cieszy się dużą popularnością w sporcie, a zwłaszcza gimnastyce sportowej i podnoszeniu ciężarów. Z kolei dodany kąpieli zapewnia efekt gładkiej i miękkiej skóry. Wykorzystywany jest również do produkcji farmaceutyków i kosmetyków, gdyż podnosi ich tzw. przyczepność.

Talk kosmetyczny to również doskonały sposób na wybawienie tłustej plamy z ubrania. Wystarczy nanieść dużą ilość proszku na plamę, po czym przez około 10 minut pocierać energicznie szczoteczką, a następnie prać normalnie w pralce.

Talk kosmetyczny w depilacji i do matowienia szminki

Talk okazuje się pomocy również podczas depilacji. Miejsce, z którego będą usuwane włosy, należy posypać talkiem i przez kilka minut masować. Zabieg depilacji przebiegnie sprawniej, przyniesie bardziej zadowalający efekt i pozostawi po sobie mniej podrażnień.

Ten biały proszek idealnie nada się także do przekształcenia zwykłej szminki w matową. Wystarczy, po nałożeniu kosmetyku, aplikować na usta odrobinę pudru. Usuwa efekt błyszczenia i nadaje subtelne, eleganckie wykończenie.

Co powinny mieć w składzie dobre kosmetyki do pielęgnacji skóry? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6

Talk kosmetyczny jako odświeżacz do butów

Talk kosmetyczny użyć można do odświeżania obuwia. Nie dość, że wyeliminuje nieprzyjemny zapach i dezynfekuje buty, to dodatkowo zwalcza nieprzyjemne uczucie zawilgocenia. W tym celu należy wsypać talk do środka buta i pozostawić w nim na całą noc. Następnego dnia rano proszek usuwa się z butów, po czym skrapia się je 2-3 kroplami aromatycznego olejku herbacianego, wykazującego właściwości antybakteryjne, który nada też butom przyjemny zapach. Można także użyć od razu zapachowego talku kosmetycznego.

Talk kosmetyczny jako szampon do włosów

Talk kosmetyczny może pełnić funkcję suchego szamponu do włosów. W tym celu należy posypać włosy u nasady odrobiną pudru, który pozostawia się na głowie przez kilka minut, po tym dokładnie strzepuje. Żeby całkowicie pozbyć się białego proszku, należy przeczesać włosy lekko zwilżonymi wodą dłońmi. Taki zabieg skutecznie zamaskuje przetłuszczone włosy i delikatnie je odświeża oraz tłumi efekt przyklapniętych włosów. Rozwiązanie polecane jest zwłaszcza osobom zmagającym się z problemem nadmiernego wydzielania sebum, które zmuszone są myć włosy bardzo często i nie zawsze znajdują czas na tradycyjne mycie.

Talk kosmetyczny jako puder i utrwalacz tuszu do rzęs

Talk kosmetyczny sprawdza się doskonale jako puder. Matowi cerę, zapobiega efektowi świecenia się i nadaje skórze miękkości. Doskonale nadaje się do modnej metody utrwalania makijażu zwanej bakingiem. Niestety nie powinno to być długoterminowe rozwiązanie, ponieważ talk zapycha pory skóry, przez co przyczynia się do powstawania zaskórników oraz może blokować skórze dostęp do tlenu.

Talk kosmetyczny utrwali efekt wytuszowanych rzęs. W tym celu po nałożeniu pierwszej warstwy kosmetyku na rzęsy czystą szczoteczką aplikuje się talk, po czym kolejny raz maluje rzęsy tuszem. Dzięki temu zabiegowi kosmetyk lepiej przywiera do rzęs, a przez to dłużej się utrzyma.

Czy talk kosmetyczny jest rakotwórczy?

W części społeczeństwa funkcjonuje przekonanie o rakotwórczych właściwościach talku. Produkt ten posądza się o wpływ na rozwój raka jajnika. Jednakże w licznych badaniach nie stwierdzono jednoznacznej zależności między talkiem a rakiem. Mimo to nie należy go stosować w nadmiernej ilości, gdyż znacznie wysusza skórę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?