Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak używać suchego szamponu? Przepis na domowy suchy szampon
menu
Polub nas na Facebooku

Jak używać suchego szamponu? Przepis na domowy suchy szampon

włosy

Fot. H Jones / Getty Images

Suchy szampon wynaleziono już kilkadziesiąt lat temu, jednak dopiero niedawno stał się popularny. Wchłaniając nadmiar łoju z włosów, może poprawić ich wygląd na parę godzin, dzięki czemu jest niezastąpiony w sytuacjach, kiedy nie ma czasu na mycie głowy.

Suchy szampon budzi w niektórych osobach wiele obaw, jednak w większości składa się on ze skrobi i alkoholu, które nie mają bardzo destrukcyjnego wpływu na włosy. Wprawdzie stosowany w nadmiarze może przyczyniać się do ich zniszczenia, jednak sporadyczne wykorzystanie go w podbramkowych sytuacjach z pewnością im nie zaszkodzi.

Co to jest suchy szampon?

Suchy szampon to kosmetyk stosowany do poprawiania wyglądu włosów bez ich mycia. Najczęściej ma on formę sprayu i zawiera głównie skrobię i alkohol. Jego działanie polega na pochłanianiu nadmiaru wydzielanego przez skórę głowy sebum (łoju), które powoduje nieestetyczny i tłusty wygląd włosów.

Dzięki temu włosy:

  • przestają być tłuste,
  • są odświeżone,
  • stają się bardziej puszyste,
  • są mniej oklapnięte,
  • lepiej się układają.

Jak używać suchego szamponu?

Przed użyciem suchego szamponu należy dokładnie rozczesać, a najlepiej wyszczotkować włosy. Istotne jest porządne wstrząśnięcie kosmetykiem, aby równomiernie wymieszać zawarte w nim pudrowe składniki. Nie wolno też zapominać o zalecanej odległości, z której spryskuje się włosy. Wynosi ona 30 cm i jest ważna, ponieważ dzięki temu część zawartych w suchym szamponie składników (głównie alkohol) wyparowuje przed dotarciem do skóry głowy.

Suchy szampon aplikuje się na nieświeże, oklapnięte i lekko przetłuszczone włosy, pryskając ich nasady przy skórze głowy. Następnie należy go pozostawić na około 2–3 minuty, w zależności od zaleceń producenta. W tym czasie wchłonie on nadmiar łoju i większość piany powinna zniknąć. Pozostałe ślady usuwa się, wyczesując z nich włosy.

Domowy suchy szampon

Trudno wykonać taki domowy suchy szampon, który miałby konsystencję podobną do sklepowego. Zamiast tego używa się różnych proszków absorbujących tłuszcz z głowy, co wymaga dokładnego ich wyczesania, działa jednak równie skutecznie.

Wybraną substancję należy przesypać do pojemnika. Najlepiej sprawdzają się takie po pudrze czy zasypce dla dzieci albo solniczki, ponieważ umożliwiają wygodną aplikację proszku. Można też trzymać mieszankę w pojemniku po kremie czy słoiczku i nakładać ją za pomocą pędzla do pudru czy palców. Przy nanoszeniu pochłaniającego łój środka należy pamiętać o szczególnie dokładnym potraktowaniu okolic przedziałka i delikatnym wmasowaniu go w nasady włosów. Po pozostawieniu całości na 2 minuty należy wszystko dokładnie wyczesać.

Jak samodzielnie przygotować suchy szampon? Zobaczcie, co radzi Paulina Krupińska, Miss Polonia 2012:

Zobacz film: Suchy szampon - jak go zrobić samemu? Źródło: Klinika urody

Co zamiast suchego szamponu?

Proszki, których można użyć zamiast suchego szamponu, to różne rodzaje skrobi, ponieważ posiadają one doskonałe właściwości absorbujące tłuszcz. W kosmetykach najczęściej używa się skrobi kukurydzianej, ale z powodzeniem można wykorzystać też mąkę ziemniaczaną, którą większość Polaków posiada w domu, lub mąkę ryżową, a nawet skrobię z tapioki.

Niektórzy zalecają mieszanie skrobi z sodą oczyszczoną, jednak warto z tego zrezygnować, ponieważ substancja potrafi podrażniać skórę głowy. Inną propozycją jest wymieszanie skrobi pół na pół z solą spożywczą, co najczęściej jest bezpiecznym rozwiązaniem, ale osoby o wyjątkowo delikatnej skórze również mogą poczuć nieprzyjemne efekty takiego eksperymentu.

Taka domowa mieszanka może też być problematyczna dla osób o ciemnych odcieniach włosów, gdyż może u nich pozostawiać jasne ślady, których nie widać u blondynek. Dlatego konieczne jest ich bardzo dokładne wyczesanie przy użyciu szczotki z gęstego włosia, co może zająć trochę dłużej niż przewidziane 3 minuty. Innym sposobem dla szatynek jest zabarwienie mieszanki dodatkiem surowego kakao lub cynamonu, dzięki czemu straci ona jasny kolor.

Suchy szampon a łupież

Suchy szampon absorbuje większość zanieczyszczeń z włosów, w tym również łupież, dlatego w podbramkowych sytuacjach może pomóc usunąć ten widoczny problem. Warto jednak mieć na uwadze, że często stosowany może nasilać łupież poprzez wysuszanie skóry głowy i podrażnianie jej. Osoby cierpiące z powodu tej dolegliwości nie powinny stosować suchego szamponu jako panaceum na wszystkie problemy z włosami, ale raczej zwrócić się o radę do fryzjera czy kosmetyczki.

Czy suchy szampon niszczy włosy?

Wiele osób waha się zanim zakupi pierwszy suchy szampon, myśląc, że niszczy on włosy. Zdania na ten temat są mocno podzielone. Większość producentów twierdzi, że nie powinien on mieć destrukcyjnego wpływu, a ewentualne nadmierne wypadanie włosów jest iluzoryczne. Według nich wynika to z tego, że większość ich wypada podczas tradycyjnego mycia, a jeżeli zrezygnuje się z niego, to podczas kolejnego siłą rzeczy traci się ich jednorazowo więcej.

Z drugiej strony zawarte w suchym szamponie substancje, przy częstym użytkowaniu tego kosmetyku, mogą podrażniać skórę głowy i w efekcie pogarszać kondycję włosów. Z tego powodu przeważnie fryzjerzy nie są zwolennikami tego rozwiązania. Jednak doraźne stosowanie suchego szamponu, 2–3 razy w ciągu miesiąca, w sytuacjach, kiedy jest to konieczne, nie powinno szkodzić włosom.

Jak zadbać o włosy? Zobaczcie na filmie poniżej:

Zobacz film: Pielęgnacja włosów. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?