Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tabletki na spalanie tłuszczu – zasada działania, składniki, bezpieczeństwo
menu
Polub nas na Facebooku

Tabletki na spalanie tłuszczu – zasada działania, składniki, bezpieczeństwo

Tabletki na odchudzanie, leki spalające tłuszcz.

Fot. Lecic / Getty Images

Tabletki na spalanie tłuszczu z brzucha, ud czy pośladków to suplementy diety, które cieszą się największą popularnością wśród specyfików o takim przeznaczeniu. Dostępne są bez recepty w aptekach, a często także w sklepach ze zdrową żywnością, drogeriach, supermarketach.

Współcześnie, gdy nadwaga i otyłość zyskały rangę chorób cywilizacyjnych, po preparaty wspomagające odchudzanie sięga bardzo wiele osób walczących ze zbędnymi kilogramami. Tak zwane fat burnery (ang. fat – tłuszcz, burn – spalać) wspierają procesy metaboliczne i ułatwiają redukcję tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że tabletki na spalanie tłuszczu pożądane rezultaty przynoszą jedynie w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną.

Tabletki na spalanie tłuszczu a inne preparaty na odchudzanie

Wyboru preparatów wspomagających odchudzanie warto dokonać z uwzględnieniem problemów, które daną osobę doprowadziły do nadwagi. Wiele osób tyje, ponieważ brak im właściwych nawyków żywieniowych. Tabletki na spalanie tłuszczu nie przynoszą u nich pożądanych rezultatów. Należy przede wszystkim odpowiednio zbilansować dietę i ograniczyć jej wartość energetyczną. Ułatwiają to preparaty hamujące łaknienie. Ich rolą jest wypełnienie żołądka, a także zwiększenie stężenia hormonów, które regulują apetyt. Specyfiki o takim działaniu mogą zawierać np. chrom. Pierwiastek ten pobudza trzustkę do produkcji insuliny, więc pośrednio stabilizuje poziom glukozy we krwi, zapobiegając w ten sposób napadom głodu. Podobne działanie mają suplementy diety zawierające błonnik, który dodatkowo przyspiesza perystaltykę jelit.

Zobacz film: Jak zmierzyć zawartość tłuszczu w organizmie? Normy zawartości tłuszczu w organizmie

Czy środki na odchudzanie są w pełni bezpieczne? Zobaczcie sami na filmie:

Zobacz film: Czy środki, które pomagają w odchudzaniu są bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn

Tabletki na spalanie tłuszczu dla mężczyzn i kobiet ze spowolnionym metabolizmem

Wśród osób walczących z nadwagą znajdują się takie, które nie mogą schudnąć mimo stosowania prawidłowej diety. W takich przypadkach pomocne jest zintensyfikowanie procesów metabolicznych, do których należy m.in. spalanie tkanki tłuszczowej. Najskuteczniejszy, naturalny sposób to regularna aktywność fizyczna. Niekiedy jednak trudno zapewnić sobie jej wystarczającą ilość. Wówczas można sięgnąć po suplementy diety przyspieszające przemianę materii, czyli właśnie fat burnery. Działanie tabletek na spalanie tłuszczu opiera się o mechanizm termogenezy.

Na czym polega termogeneza?

Termogeneza to zespół procesów fizjologicznych, które służą utrzymaniu stałej temperatury ciała. Ciepło wytwarza się w organizmie dzięki spalaniu substancji odżywczych. Nasilenie termogenezy to wywołanie nadwyżki ciepła, a tym samym zwiększenie ilości zużywanej energii. Przy ograniczonej podaży pożywienia (to jest – stosowaniu diety z ujemnym bilansem energetycznym) organizm zaczyna zużywać do tego celu substancje zapasowe – w ciepło przekształcane są zasoby w postaci tkanki tłuszczowej.

Wzmożoną termogenezę może wywołać aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Istnieją jednak także substancje czynne o takim działaniu. Określa się je mianem termogeników. Występują one naturalnie w przyrodzie, głównie w świecie roślinnym, więc są obecne w pożywieniu. Chcąc jednak zachować restrykcyjną dietę, można sięgać po termogeniki wyekstrahowane z roślin i sprzedawane w postaci tabletek na spalanie tłuszczu.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta odchudzająca? Oto zasady:

Zobacz film: Zasady prawidłowej diety odchudzającej. Źródło: 36,6

Substancje nasilające termogenezę w tabletkach na spalanie tłuszczu

Wybierając tabletki na spalanie tłuszczu, warto zapoznać się z ich składem. Skutecznie przyspieszające metabolizm i zarazem bezpieczne dla zdrowia są kompozycje składników naturalnego pochodzenia – ekstrakty z takich roślin, jak np.:

W składzie tabletek na spalanie tłuszczu wymienione mogą być substancje czynne pochodzące z wyżej wymienionych ekstraktów roślinnych, do których należą: piperyna, kapsaicyna, guaranina, kofeina, teofilina, kwas chlorogenowy, kwas hydroksyoctowy, gingerol, zinferon czy kurkumina. Do termogeników zalicza się także związki pochodzenia zwierzęcego, takie jak sprzężony kwas linolowy (CLA), L-karnityna, chitozan. Często występują one w składzie suplementów diety wspomagających procesy spalania tkanki tłuszczowej.

Wyżej wymienione substancje – oprócz działania termogennego – wykazują szereg innych właściwości pomocnych w procesie odchudzania. Między innymi pobudzają one wydzielanie soków żołądkowych, stymulują usuwanie nadmiaru płynów, zwiększają wrażliwość na insulinę, obniżają przyswajalność tłuszczu, hamują apetyt, podnoszą ogólną witalność organizmu.

Jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta? Źródło: Dzień Dobry TVN

Niebezpieczne tabletki na spalanie tłuszczu

Substancje czynne zawarte w tabletkach na spalanie tłuszczu nie są obojętne dla organizmu, dlatego ich wybór i dawkowanie powinien zostać skonsultowany z lekarzem lub dietetykiem. Nieodpowiednie stosowanie termogeników może wywoływać działania niepożądane, takie jak bezsenność, nadpobudliwość, nudności i wymioty, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, alergie skórne. W skrajnych przypadkach wystąpić może nawet padaczka czy udar mózgu.

Dobre tabletki na spalanie tłuszczu nie powinny zawierać sterydów anaboliczno-androgennych, których stosowanie jest w Polsce nielegalne i powoduje szereg groźnych skutków ubocznych. Substancje takie często występują w preparatach z przemytu. Dlatego zawsze należy wybierać tabletki na spalanie tłuszczu ze sprawdzonych źródeł. W szczególności nie warto sięgać po fat burnery dostępne w sprzedaży internetowej, reklamowane jako niezawodny środek na zrzucenie zbędnych kilogramów w ciągu kilku dni, bez stosowania jakiejkolwiek diety czy ćwiczeń. Takie specyfiki są w najlepszym razie nieskuteczne, a mogą także okazać się niebezpieczne dla zdrowia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
205
19
Polecamy
Chrom na odchudzanie
Chrom na odchudzanie Dzień Dobry TVN
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn?
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn? Dzień Dobry TVN
Imbir na odchudzanie - działanie, przepisy, efekty
Imbir na odchudzanie - działanie, przepisy, efekty TVN zdrowie
Termogeniki - naturalne spalacze tłuszczu, tabletki i skutki uboczne
Termogeniki - naturalne spalacze tłuszczu, tabletki i skutki uboczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie