Szczaw jest popularną rośliną, którą zbieramy od wiosny aż do jesieni. W Polsce spotyka się wiele odmian szczawiu, m.in. szczaw zwyczajny, polny, kędzierzawy. Najczęściej porasta on łąki i pastwiska. Występuje również w domowych ogródkach. Szczaw ma mnóstwo cennych, prozdrowotnych właściwości.
Szczaw i jego właściwości
W składzie szczawiu znajdują się związki, które wywierają korzystny wpływ na organizm. Szczaw jest źródłem witaminy A, C, E, beta karotenu i kwasu foliowego. Substancje te należą do naturalnych przeciwutleniaczy, które wzmacniają odporność organizmu, hamują procesy starzenia się skóry, a także przeciwdziałają rozwojowi wielu chorób, m.in. sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Beta karoten uczestniczy również w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Szczaw zawiera witaminy z grupy B, które są niezbędne w pracy układu nerwowego oraz błonnik pokarmowy regulujący procesy trawienne.
Szczaw dostarcza również cennych składników mineralnych, takich jak: magnez, żelazo, wapń, fosfor oraz krzem. Wszystkie odmiany szczawiu są źródłem garbników wpływających korzystnie na pracę przewodu pokarmowego. Wykorzystywane są jako środek zwalczający biegunki.
Szczaw – zastosowanie
Szczaw swoje zastosowanie znajduje głównie w kuchni. Jego charakterystyczny, kwaśny smak podkreśla letnie potrawy. Większości z nas szczaw kojarzy się z tradycyjną zupą szczawiową, ale liście szpinaku sprawdzą się również jako baza sałatek lub koktajli. Szczaw jest rośliną niskokaloryczną, 100 gramów szczawiu dostarcza jedynie około 20 kcal. By szczaw nie stracił swoich cennych właściwości, należy jeść go na surowo lub po krótkiej obróbce termicznej.
Szczaw – przeciwwskazania
Szczaw mimo wielu cennych składników odżywczych może również zaszkodzić. W składzie szczawiu występuje kwas szczawiowy, który w nadmiernych ilościach odkłada się w nerkach i drogach moczowych prowadząc do powstania kamicy nerkowej. By złagodzić działanie szczawianów, do potraw warto dodać jajko, śmietanę lub jogurt. Pomimo to, spożycie szczawiu powinny ograniczyć osoby zmagające się z chorobami nerek, reumatyzmem lub osteoporozą.