Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sztuczna czy żywa? Jaką choinkę wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Sztuczna czy żywa? Jaką choinkę wybrać?

Kobieta, która ubiera choinkę

Fot: svetikd / gettyimages.com

Choinka to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Jednak wybór odpowiedniego drzewka może przyprawić o ból głowy. Problemy zaczynają się już na samym początku, kiedy trzeba zdecydować, czy lepsze będzie drzewko sztuczne czy żywe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Sztuczna choinka nie traci igieł i może służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Żywe drzewko pięknie wygląda i pięknie pachnie, ale żeby postawić w domu prawdziwą choinkę, trzeba ją wcześniej wyciąć, a to zdaniem wielu szkodzi środowisku. Ale czy w takim układzie sztuczne drzewko jest lepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie.

Żywa czy sztuczna?

Świerki, sosny czy jodły, które trafią do domów są specjalnie do tego hodowane. Prowadzone są specjalne szkółki, w których uprawia się drzewka przeznaczone właśnie na choinki. Tym samym nie ma mowy o szkodzie dla środowiska. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy ktoś próbuje – niezgodnie w prawem – wyciąć drzewko z lasu.

A co ze sztucznymi choinkami? Wbrew pozorom wybierając taką choinkę wcale nie jesteśmy bardziej „eco”. Dlaczego? Po pierwsze takie drzewka powstają z surowców, których nie da się wykorzystać ponownie. Do ich produkcji zużywa się bardzo dużo gazu czy ropy naftowej, a ich spalenie wiąże z uwalnianiem dwutlenku węgla.

W przypadku żywej choinki nie ma mowy o zanieczyszczeniu środowiska. Drzewko można oddać do specjalnych punków, które od pewnego czasu działają w wielu miastach. Jeśli zdecydujemy się na zakup choinki w doniczce z powodzeniem możemy ją później posadzić w przydomowym ogródku.

Dlaczego warto mieć świeżą choinkę?

Z sosny, jodły czy świrków pozyskuje się olejki eteryczne, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.

  • Olejek sosnowy - pobudza i wzmacnia, z żywicy sosny wytwarza się terpentynę która łagodzi bóle reumatyczne oraz zmniejsza katar, natomiast pączki sosny można znaleźć w składzie syropu piniowego.
  • Olejek świerkowy - odpręża, łagodzi napięcie mięśni i uspokaja.
  • Olejek jodłowy - łagodzi ból gardła, znajduje się także w balsamach i maściach rozgrzewających wykorzystywany w odkażających. Z jodły syberyjskiej powstaje olejek pichtowy. Preparat ten skutecznie rozprawia się z grzybami, bakteriami oraz wirusami, tym samym doskonale sprawdza się w leczeniu kataru, infekcji górnych dróg. Niektóre badania pokazują, że olej pichtowy zwalcza bóle głowy, także te o podłożu migrenowym.

Czy samo postawienie drzewka w domu zadziała terapeutycznie?

Pamiętajmy, że sama sosna czy świerk postawiony w domu nie da nam takiego „terapeutycznego” efektu. Zapach drzewka może nas jedynie np. uspokoić. Korzystne dla dróg oddechowych mogą być jedynie olejki eteryczne, czyli wyciągi z tych drzew. To one mogą wykazywać pozytywne działanie np. na nastrój czy drogi oddechowe  - mówi lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana. 

Niestety iglaki, choć pięknie pachną, mogą też uczulać. Dlatego warto się upewnić się, czy nikt z naszych bliskich czy gości nie ma alergii na któregoś iglaka.

Jak przedłużyć życie choinki? Dowiecie się tego z filmu: 

Jak przedłużyć życie choinki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wydłużyć życie choinki? 

Cięte choinki zazwyczaj szybko zaczynają gubić igły, są jednak sposoby na to, aby wydłużyć życie świątecznego drzewka. Jak to zrobić?

  • Zahartuj choinkę - drzewka nie lubią nagłych zmian temperatury, dlatego zanim choinka trafi do domu warto przez kilka dni potrzymać ją w garażu, aby przyzwyczaiła się do wyższej temperatury (innym rozwiązaniem jest wybranie takiego gatunku iglaka, który po prostu nie gubi igieł);
  • Wybieraj te choinki, które zostały ścięte jak później;
  • Ustaw choinkę z dala od źródła ciepła, drzewko, które będzie stało np. blisko kaloryfera zacznie tracić igły znacznie szybciej;
  • Podlewaj drzewko - wody będzie potrzebowało nie tylko drzewko w donicy, ale także to cięte;
  • Nie wieszaj na choince zbyt wielu ozdób.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?