Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szczepionka na COVID-19 - czy jest bezpieczna? Kto nie powinien się szczepić?
menu
Polub nas na Facebooku

Szczepionka na COVID-19 - czy jest bezpieczna? Kto nie powinien się szczepić?

Szczepionka na COVID-19

Fot: David Talukdar /  gettyimages.com

Szczepionka na COVID-19 opracowana przez firmę Pfizer uznana została za skuteczną i bezpieczną. Władze Wielkiej Brytanii, która jako pierwsza rozpoczęła szczepienia, poinformowały jednak o pierwszych działaniach niepożądanych. Czy to oznacza, że szczepionka bardziej szkodzi niż pomaga? Eksperci uspokajają, że tak nie jest.

Szczepionka na COVID-19 powstała w ekspresowym tempie. Dzisiejsza technologia i możliwości medycyny sprawiły, że antidotum na koronawirusa SARS-CoV-2 udało się stworzyć zaledwie w kilka miesięcy. Nad jej opracowaniem pracowała niemal setka firm farmaceutycznych. Jako pierwsza na rynek trafiła szczepionka od firmy Pfizer i BioNTech. Na szczepienie swoich obywateli - jako pierwsza na świecie - zdecydowała się Wielka Brytania. Szczepienia jednak (tylko na chwilę) wstrzymano, gdy u dwóch osób wystąpiła silna reakcja alergiczna.

Zobacz także:

Szczepionka na COVID-19. Czy jest bezpieczna?

Czy przypadek Wielkiej Brytanii powinien dać nam do myślenia i skłonić do tego, aby odłożyć szczepienia i jeszcze lepiej przebadać szczepionkę na COVID-19? Zdaniem ekspertów - nie. Specjaliści podkreślają,  że nie ma leku ani szczepionki, które nie wykazują żadnych skutków ubocznych. Każda terapia wiąże się z pewnym ryzykiem i u niektórych osób będą się pojawiały działania niepożądane. Przypominają również, że przy każdym leku czy szczepionce podaje się przeciwwskazania do ich zastosowania. Nie inaczej jest w przypadku szczepionki na COVID-19 od Pfizer i BioNTech.

Żadna szczepionka nie jest bezpieczna i żaden lek nie jest bezpieczny. Każdy skuteczny lek wywołuje działania niepożądane

- mówi w rozmowie z BBC prof. Stephen Evans z London School of Hygiene & Tropical Medicine.

Trzeba pamiętać, że skuteczny lek zawsze pociąga za sobą ryzyko powikłań. Dzieje się tak w przypadku chemioterapii, która niszczy komórki nowotworowe, ale może doprowadzić do anemii, bezpłodności, problemów z pamięcią czy snem. Jednak - jak przekonują lekarze - rezygnacja z leczenia w obawie o działania niepożądane niejednokrotnie ma tragiczne skutki.

Warto pamiętać, że powikłania może wywołać także łatwo dostępny i powszechnie stosowany ibuprofen. Lek może doprowadzić do wrzodów żołądka czy uszkodzenia nerek.

Szczepionka na COVID-19. Jakie działania niepożądane zaobserwowano i ?

Po rozpoczęciu w Wielkiej Brytanii we wtorek (8.12.) szczepień okazało się, że u dwóch zaszczepionych pracowników służby zdrowia wystąpiła silna reakcja alergiczną. Osoby te są alergikami i zawsze noszą przy sobie ampułkosrzykawkę z adrenaliną na wypadek wstrząsu anafilaktycznego. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia czują się dobrze. Który składnik szczepionki wywoła taką reakcję? Tego jeszcze nie wiadomo.

Szczepionka na COVID-19 - kto nie powinien się szczepić?

Choć na tę chwilę reakcje alergiczne po szczepieniu na COVID-19 to pojedyncze przypadki,  Agencja Regulacyjna Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) natychmiast wydała ostrzeżenie, aby nie podawać preparatu osobom, które mają tendencję do tego typu reakcji.

Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na szczepionkę, lekarstwa lub żywność, nie powinny przyjmować szczepionki Pfizer/BioNTech. Drugiej dawki nie należy podawać osobom, u których wystąpiła anafilaksja po podaniu pierwszej dawki tej szczepionki

- ostrzegła w wydanym oświadczeniu szefowa MHRA June Raine.

Eksperci zaznaczają jednocześnie, że silna reakcja alergiczna może wystąpić po podaniu praktycznie każdej szczepionki.

Szczepionka na COVID-19. Czy warto się szczepić?

Każdy lek czy szczepionka - zanim trafią na rynek - muszą przejść serię badań i testów. Choć bierze w nich udziała kilkadziesiąt tysięcy osób, to wychwycenie wszystkich działań niepożądanych nie jest możliwe. W przypadku szczepionki Pfizera i BioNtech do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należą:

  • bóle głowy;
  • ból w miejscu wkłucia.
  • dreszcze;
  • bóle mięśni.

Ale to prawdopodobnie nie wszystkie. Niektóre z nich występują bardzo rzadko i może się zdarzyć, że nie pojawiają się w grupie testującej.

Warto także podkreślić, że badania kliniczne nie kończą się wraz w wypuszczeniem leku czy szczepionki na rynek. Po zarejestrowania i rozpoczęciu masowej produkcji rozpoczyna się IV faza badań klinicznych. To właśnie ona skupia się "na wyłapywaniu" ewentualnych działań niepożądanych i ich neutralizowaniu.

Szczepionka Pfizera i BioNtech będzie podawana tylko i wyłącznie osobom powyżej 16 roku z wyłączeniem kobiet w ciąży.

Zobacz film i dowiedz się więcej o szczepionce na COVID-19:

Zobacz film: Co warto wiedzieć o szczepionce na COVID-19?  Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
13
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?