Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak bezpiecznie zrobić świąteczne zakupy w czasie pandemii?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak bezpiecznie zrobić świąteczne zakupy w czasie pandemii?

Kobieta, która robi zakupy

Fot: kajakiki / gettyimages.com

Każdy z nas planuje świąteczne zakupy. Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? 

Mimo że tegoroczne Boże Narodzenie będzie różniło się od poprzednich świąt, to i tak większość z nas już teraz tłumnie ruszyła do galerii handlowych po świąteczne zakupy. Aby były bezpieczne i nie skończyły się zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad.

Zobacz także:

Koronawirus - jak bezpiecznie zrobić świąteczne zakupy?

Zakupy - zarówno świąteczne, jak i te "zwykłe"- muszą być przede wszystkim bezpieczne. Przestrzegając pewnych zasad, chronimy nie tylko siebie, ale również innych. Zatem bez względu na to, czy robimy zakupy w sklepie, czy na bazarze obowiązują nas zasady bezpieczeństwa:

  • unikajmy tłumów, im mniej osób w sklepie, tym łatwiej jest zachować bezpieczną odległość, czyli co najmniej 1,5 metrowy odstęp. Badania pokazują, że w sklepach, w których kupujący nie zachowują dystansu społecznego, ryzyko zakażenia jest dwukrotnie wyższe. Z badań wynika również, że bezpieczniejsze są zakupy na świeżym powietrzu, jeśli więc mamy taką możliwość, kupujmy na bazarkach czy bożonarodzeniowych jarmarkach.
  • czas spędzony na zakupach trzeba skrócić do niezbędnego minimum - im krócej będziemy przybywać w dużej grupie ludzi, tym mniejsze mamy szanse na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badania pokazują, że ryzyko istotnie rośnie, jeśli przebywamy w jednym pomieszczeniu z osobą zarażoną powyżej 15 minut.
  • musimy pamiętać, że poszczególne produkty czy przedmioty dotykane są przez różne osoby. Koronawirus może się przenosić na dłoniach, dlatego podczas zakupów dobrze jest nosić jednorazowe rękawiczki, a po powrocie do domu dokładnie umyć ręce;
  • warto zrezygnować z gotówki - pieniądze także przechodzą z rąk do rąk i może się na nich znajdować wirus. Dlatego, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko zakażenia, na zakupy najlepiej wybrać się z kartą płatniczą.

Wybierając się na zakupy obowiązkowo musimy mieć zasłonięte usta i nos, a także - jeśli nie mamy rękawiczek - przed i po wyjściu ze sklepu dokładnie zdezynfekować ręce.

Koronawirus. Jak długo pozostaje na różnych powierzchniach?

Choć, jak mówią specjaliści, ryzyko zakażenia przy korzystaniu z gotówki czy dotykaniu różnych powierzchni jest małe, to i tak trzeba zachować ostrożność.

Wygląda na to, że my się kompletnie nie zarażamy przez powierzchnie i przez przedmioty, no chyba że ktoś bezpośrednio weźmie skażony przedmiot od osoby chorej i go dotknie, to wtedy oczywiście ten wirus tam przez kilkadziesiąt minut jest jeszcze aktywny

- powiedział w Radiu Zet dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem

Dotknięcie dłonią  klamki, na której znajduje się wirus, a następnie dotknięcie tą samą dłonią ust, nosa czy oczu może doprowadzić do zakażenia. Dlatego, tak ważne jest nie tylko częste i dokładne mycie rąk, ale także regularne odkażanie przedmiotów czy rzeczy, które są dotykane wielokrotnie przez różne osoby.

Więcej informacji o tym, jak długo na różnych powierzchniach może pozostawać koronawirus dowiecie się z naszego materiału: Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu i na różnych powierzchniach?

Jak uniknąć kontuzji w czasie zakupów, jak nosić ciężkie siatki, by nie bolał kręgosłup - dowiesz się z materiału Dzień Dobry TVN:


Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
5
Polecamy
Dekalog postępowania w czasie pandemii.
O czym trzeba pamiętać?
Dekalog postępowania w czasie pandemii. O czym trzeba pamiętać? TVN zdrowie
GIS radzi, jak ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem
GIS radzi, jak ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem TVN zdrowie
Zakupy w dobie koronawirusa.
Jak robić je bezpiecznie?
Zakupy w dobie koronawirusa. Jak robić je bezpiecznie? Dzień Dobry TVN
Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach?
Odpowiada dr Paweł Grzesiowski
Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?