Polub nas na Facebooku
Czytasz: Świerzb u dzieci – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Świerzb u dzieci – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Świerzb

gokhanilgaz/getty images

Świerzb u dzieci podobnie jak u dorosłych wywołany jest przez pasożyta o nazwie świerzbowiec ludzki. Jego główne objawy chorobowe to świąd i wykwity skórne, które pojawiają się głównie w przestrzeniach między palcami, w dołach pachowych, pachwinach, na nadgarstkach i pośladkach.

Świerzb u dzieci znacznie częściej rozwija się w okresie jesienno-zimowym niż latem. Powinno się postawić na leczenie specjalistyczne, a domowe sposoby, jak np. kąpiel w płatkach owsianych, pełnić mogą jedynie funkcję pomocniczą. Pasożytem można zarazić się przez kontakt z chorym i zanieczyszczonymi przedmiotami codziennego użytku.

Przyczyny świerzbu u dzieci

Świerzb dziecięcy to choroba zakaźna. Za jej powstanie odpowiadają świerzbowce. Do jej rozwoju dochodzi przez złe warunki higieniczne i przebywanie w dużych skupiskach ludzi jak np. domy dziecka, szkoły, przedszkola. Dodatkowo ryzyko świerzbu u niemowlaka zwiększa niepracujący jeszcze w pełni układ odpornościowy. Zakażenie przenosi się przeważnie w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, choć ryzykowny jest także kontakt z używanymi przez nią przedmiotami, np. ubraniami, pościelą, obuwiem, ręcznikami, zabawkami. Roztocza mogą przeżyć poza skórą do 4 dni. Dzieci zarażają się najczęściej podczas zabawy.

Jak rozwija się świerzbowiec u dzieci?

Świerzbowiec bytuje w warstwie rogowej naskórka, gdzie drąży szaroczarne kanały. W wąskich na 0,3–0,4 mm norkach samica składa 2–3 jaja, z których wylęgają się larwy. W ciągu 3 tygodni osiągają dojrzałą postać. Świerzb lokalizuje się na końcu tunelu. Dostrzeżenie go gołym okiem na powierzchni skóry jest niemożliwe.

Jak wygląda świerzb u dzieci?

Świerzb u dzieci objawia się zmianami skórnymi, które przybierają formę:

  • plam (wykwitów leżących w poziomie skóry, które różnią się od niej jedynie barwą),
  • grudek (różnych rozmiarów, wyraźnie odgraniczonych, wyniesionych ponad powierzchnię skóry wykwitów o spoistości innej niż otaczająca je tkanka),
  • przeczosów (powierzchniowych, linijnych ubytków w niezmienionej dotychczas skórze).

U niemowląt stosunkowo często dochodzi do powstawania pęcherzy i guzków. Wykwity skórne występują nierzadko na tle rumieniowym. Dodatkową dolegliwością jest dokuczliwy świąd, który nasila się nocą, po wysiłku fizycznym czy kąpieli. Uważa się to za konsekwencję wzmożonej aktywności świerzbu w warunkach wyższej temperatury. Pojawić się mogą dodatkowo: podrażnienie skóry, stan zapalny i wydrapania będące powikłaniem wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Gdzie lokalizują się zmiany skórne w przebiegu świerzbu u dzieci?

Skórne objawy świerzbu u dzieci mogą mieć różną lokalizację w zależności od wieku chorego. U niemowlaków skupiają się na dłoniach, grzbiecie, okolicy podeszwowej stóp, owłosionej skórze głowy i twarzy. U starszych dzieci wykwity pojawiają się w dołach pachowych, pachwinach, przestrzeniach między palcami, w okolicy kostek i narządów płciowych, na pośladkach, podbrzuszu, brodawkach sutkowych, powierzchni wyprostnej łokci i zginaczy nadgarstków oraz w szparze międzypośladkowej.

Rozpoznanie świerzbu u dziecka

Rozpoznanie świerzbu u dzieci nie stanowi większego problemu. Objawy chorobowe są dość charakterystyczne. Niekiedy w przypadku wątpliwości co do diagnozy przeprowadza się specjalistyczne badania, w tym np. dermatoskopię (oglądanie skóry w dużym powiększeniu) czy mikroskopowe badanie zeskrobin naskórka, do pobrania którego używa się skalpela o szerokim ostrzu.

Jak wyleczyć świerzb u dziecka?

Specjalistyczne leczenie świerzbu u dzieci ma miejscowy charakter. Zastosowanie mają zawiesiny, lotiony, kremy i maści zawierające zwłaszcza permetrynę w 5% stężeniu i siarkę. Dyskusyjne jest używanie preparatów benzoesanu benzylu. Środki aplikuje się bezpośrednio po kąpieli i osuszeniu skóry dziecka. Specjaliści wskazują, że leczeniu powinny zostać poddani wszystkie osoby z najbliższego otoczenia chorego. W przypadku nakładania preparatów na skórę twarzy powinno się omijać okolice oczu. Leczenie dzieci do 3 roku życia powinno mieć charakter zmianowy – najpierw środki aplikuje się na górną część ciała, a po 3 godzinach na dolną. W sytuacji bardzo nasilonego świądu możliwe jest użycie działających przeciwświądowo doustnych leków przeciwhistaminowych. W przypadku zaistnienia wtórnych infekcji bakteryjnych konieczna jest też antybiotykoterapia.

Czym leczyć świerzb u dzieci? Domowe rozwiązania

W leczeniu świerzbu pomocne okazują się domowe rozwiązania. Należy dokładnie odkurzyć podłogi i meble, wyprać w temperaturze 60ᵒC i uprasować odzież, pościel, narzuty i ręczniki, z którymi miał styczność chory. Rzeczy, których nie można wyprać, wkłada się na 12 godzin do zamrażalnika.

Mimo że w leczeniu świerzbu popularny jest także ocet, nie powinno się go stosować w przypadku dzieci. Niekonwencjonalnymi metodami leczenia mogą być okłady z ziołowych naparów (np. tymianku, kminku, babki wąskolistnej) oraz kąpiel w płatkach owsianych lub krochmalu.

Czytaj takżeŚwierzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Bibliografia:

  1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa 2006.
  2. K. Omielan, I. Babiżewska, A. Szczerkowska-Dobosz, R. Nowicki, Ocena wiedzy na temat świerzbu wśród osób związanych ze służbą zdrowia, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 2014, 1, s. 19–22.
  3. A. Górkiewicz-Petkow, O. Michałowska, L. Petkow, Świerzb – problemy diagnostyczne i terapeutyczne, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 2009, 4, s. 70–74.
  4. P. Traczewski, I. Bielawska, M. Różewicka-Czabańska i wsp., Świerzb – najnowsze zasady diagnostyki, leczenia i profilaktyki, [w:] „Dermatologia po dyplomie”, 2016, 3, s. 42–50.

Zobacz film: Pielęgnacja ciała - jak dbać o skórę?

źródło: Świeże kosmetyki


    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    47
    4
    Polecamy
    Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
    Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
    Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
    Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
    Świerzb – objawy i leczenie.
Jakie są przyczyny powstawania świerzbu?
    Świerzb – objawy i leczenie. Jakie są przyczyny powstawania świerzbu? TVN zdrowie
    Czym jest świerzb?
Objawy i domowe sposoby leczenia świerzbowca
    Czym jest świerzb? Objawy i domowe sposoby leczenia świerzbowca TVN zdrowie
    Komentarze (0)
    Nie przegap
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
    Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
    Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
    Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
    Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?