Polub nas na Facebooku
Czytasz: Świerzb u dzieci – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Świerzb u dzieci – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Świerzb

gokhanilgaz/getty images

Świerzb u dzieci podobnie jak u dorosłych wywołany jest przez pasożyta o nazwie świerzbowiec ludzki. Jego główne objawy chorobowe to świąd i wykwity skórne, które pojawiają się głównie w przestrzeniach między palcami, w dołach pachowych, pachwinach, na nadgarstkach i pośladkach.

Świerzb u dzieci znacznie częściej rozwija się w okresie jesienno-zimowym niż latem. Powinno się postawić na leczenie specjalistyczne, a domowe sposoby, jak np. kąpiel w płatkach owsianych, pełnić mogą jedynie funkcję pomocniczą. Pasożytem można zarazić się przez kontakt z chorym i zanieczyszczonymi przedmiotami codziennego użytku.

Przyczyny świerzbu u dzieci

Świerzb dziecięcy to choroba zakaźna. Za jej powstanie odpowiadają świerzbowce. Do jej rozwoju dochodzi przez złe warunki higieniczne i przebywanie w dużych skupiskach ludzi jak np. domy dziecka, szkoły, przedszkola. Dodatkowo ryzyko świerzbu u niemowlaka zwiększa niepracujący jeszcze w pełni układ odpornościowy. Zakażenie przenosi się przeważnie w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, choć ryzykowny jest także kontakt z używanymi przez nią przedmiotami, np. ubraniami, pościelą, obuwiem, ręcznikami, zabawkami. Roztocza mogą przeżyć poza skórą do 4 dni. Dzieci zarażają się najczęściej podczas zabawy.

Jak rozwija się świerzbowiec u dzieci?

Świerzbowiec bytuje w warstwie rogowej naskórka, gdzie drąży szaroczarne kanały. W wąskich na 0,3–0,4 mm norkach samica składa 2–3 jaja, z których wylęgają się larwy. W ciągu 3 tygodni osiągają dojrzałą postać. Świerzb lokalizuje się na końcu tunelu. Dostrzeżenie go gołym okiem na powierzchni skóry jest niemożliwe.

Jak wygląda świerzb u dzieci?

Świerzb u dzieci objawia się zmianami skórnymi, które przybierają formę:

 • plam (wykwitów leżących w poziomie skóry, które różnią się od niej jedynie barwą),
 • grudek (różnych rozmiarów, wyraźnie odgraniczonych, wyniesionych ponad powierzchnię skóry wykwitów o spoistości innej niż otaczająca je tkanka),
 • przeczosów (powierzchniowych, linijnych ubytków w niezmienionej dotychczas skórze).

U niemowląt stosunkowo często dochodzi do powstawania pęcherzy i guzków. Wykwity skórne występują nierzadko na tle rumieniowym. Dodatkową dolegliwością jest dokuczliwy świąd, który nasila się nocą, po wysiłku fizycznym czy kąpieli. Uważa się to za konsekwencję wzmożonej aktywności świerzbu w warunkach wyższej temperatury. Pojawić się mogą dodatkowo: podrażnienie skóry, stan zapalny i wydrapania będące powikłaniem wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Gdzie lokalizują się zmiany skórne w przebiegu świerzbu u dzieci?

Skórne objawy świerzbu u dzieci mogą mieć różną lokalizację w zależności od wieku chorego. U niemowlaków skupiają się na dłoniach, grzbiecie, okolicy podeszwowej stóp, owłosionej skórze głowy i twarzy. U starszych dzieci wykwity pojawiają się w dołach pachowych, pachwinach, przestrzeniach między palcami, w okolicy kostek i narządów płciowych, na pośladkach, podbrzuszu, brodawkach sutkowych, powierzchni wyprostnej łokci i zginaczy nadgarstków oraz w szparze międzypośladkowej.

Rozpoznanie świerzbu u dziecka

Rozpoznanie świerzbu u dzieci nie stanowi większego problemu. Objawy chorobowe są dość charakterystyczne. Niekiedy w przypadku wątpliwości co do diagnozy przeprowadza się specjalistyczne badania, w tym np. dermatoskopię (oglądanie skóry w dużym powiększeniu) czy mikroskopowe badanie zeskrobin naskórka, do pobrania którego używa się skalpela o szerokim ostrzu.

Jak wyleczyć świerzb u dziecka?

Specjalistyczne leczenie świerzbu u dzieci ma miejscowy charakter. Zastosowanie mają zawiesiny, lotiony, kremy i maści zawierające zwłaszcza permetrynę w 5% stężeniu i siarkę. Dyskusyjne jest używanie preparatów benzoesanu benzylu. Środki aplikuje się bezpośrednio po kąpieli i osuszeniu skóry dziecka. Specjaliści wskazują, że leczeniu powinny zostać poddani wszystkie osoby z najbliższego otoczenia chorego. W przypadku nakładania preparatów na skórę twarzy powinno się omijać okolice oczu. Leczenie dzieci do 3 roku życia powinno mieć charakter zmianowy – najpierw środki aplikuje się na górną część ciała, a po 3 godzinach na dolną. W sytuacji bardzo nasilonego świądu możliwe jest użycie działających przeciwświądowo doustnych leków przeciwhistaminowych. W przypadku zaistnienia wtórnych infekcji bakteryjnych konieczna jest też antybiotykoterapia.

Czym leczyć świerzb u dzieci? Domowe rozwiązania

W leczeniu świerzbu pomocne okazują się domowe rozwiązania. Należy dokładnie odkurzyć podłogi i meble, wyprać w temperaturze 60ᵒC i uprasować odzież, pościel, narzuty i ręczniki, z którymi miał styczność chory. Rzeczy, których nie można wyprać, wkłada się na 12 godzin do zamrażalnika.

Mimo że w leczeniu świerzbu popularny jest także ocet, nie powinno się go stosować w przypadku dzieci. Niekonwencjonalnymi metodami leczenia mogą być okłady z ziołowych naparów (np. tymianku, kminku, babki wąskolistnej) oraz kąpiel w płatkach owsianych lub krochmalu.

Czytaj takżeŚwierzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Bibliografia:

 1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa 2006.
 2. K. Omielan, I. Babiżewska, A. Szczerkowska-Dobosz, R. Nowicki, Ocena wiedzy na temat świerzbu wśród osób związanych ze służbą zdrowia, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 2014, 1, s. 19–22.
 3. A. Górkiewicz-Petkow, O. Michałowska, L. Petkow, Świerzb – problemy diagnostyczne i terapeutyczne, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 2009, 4, s. 70–74.
 4. P. Traczewski, I. Bielawska, M. Różewicka-Czabańska i wsp., Świerzb – najnowsze zasady diagnostyki, leczenia i profilaktyki, [w:] „Dermatologia po dyplomie”, 2016, 3, s. 42–50.

Zobacz film: Pielęgnacja ciała - jak dbać o skórę?

źródło: Świeże kosmetyki


  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  47
  4
  Polecamy
  Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
  Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
  Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
  Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
  Świerzb – objawy i leczenie.
Jakie są przyczyny powstawania świerzbu?
  Świerzb – objawy i leczenie. Jakie są przyczyny powstawania świerzbu? TVN zdrowie
  Czym jest świerzb?
Objawy i domowe sposoby leczenia świerzbowca
  Czym jest świerzb? Objawy i domowe sposoby leczenia świerzbowca TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
  Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
  Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
  Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
  Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
  Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
  Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
  Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
  Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
  Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
  Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
  Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?