Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest w 2019 roku pod hasłami: Poznaj i udostępnij fakty na temat szczepień oraz Bohaterowie szczepień. Inicjatywa odbywa się pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO. Celem akcji jest obalenie mitów na temat szczepień (m. in. o autyzmie powodowanym przez szczepienia) oraz uświadomienie społeczeństwu, że szczepionki są w stanie ochronić ludzi przed groźnymi chorobami. Dlatego szczepić się warto, zwłaszcza, że szczepionki są w pełni bezpieczne:
Europejski Tydzień Szczepień: Fakty na temat szczepień
W ramach akcji ma zostać zwrócona uwaga społeczeństwa na działanie szczepionek. Częstym problemem jest niewiedza rodziców oraz brak świadomości, na jakie ryzyko wystawiają swoje dzieci. I nie tylko swoje dzieci - unikanie szczepień ochronnych stwarza ogromne zagrożenie dla innych osób, o osłabionej odporności lub tych, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą się zaszczepić.
Polecamy: Zmiany w kalendarzu szczepień. Nowy termin szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce
Według Światowej Organizacji Zdrowia w najbliższym dziesięcioleciu szczepionki uratują życie 25 mln osób. Stanie się tak, jeśli nie będą występować przeszkody w postaci osób unikających szczepień. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z tego powodu mamy nawrót chorób, których można uniknąć, jak choćby odry.
WHO przypomina, że dzięki szczepieniom ochronnym udało się zredukować i kontrolować niebezpieczne choroby. Przykładem niech będzie polio, które zostało zredukowane o 99 proc. od 1988 roku. Jeśli macie wątpliwości, czy warto się szczepić przeciwko chorobom, których nie ma, zobaczcie film:
Europejski Tydzień Szczepień: Bohaterowie szczepień
Bohaterami szczepień są naukowcy opracowujący bezpieczne i skuteczne szczepionki, pracowników służby zdrowia oraz rodziców, którzy decydując się na szczepienia swoich dzieci, chronią ich zdrowie.
Czy dzieci, których rodzice odmówili szczepień są zagrożeniem dla innych? Zobaczcie sami: