Polub nas na Facebooku
Czytasz: Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej?
menu
Polub nas na Facebooku

Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej?

NAN

Fot: kanachaifoto / fotolia.com

Pieczenie i zaczerwienienie pochwy, swędzenie czy ból w okolicach intymnych, to dolegliwości, które zdarzają się każdej kobiecie. Do podrażnienia dróg rodnych dochodzi z przyczyn mechanicznych (np. otarć), chemicznych (np. uczulenia na środki plemnikobójcze) i fizjologicznych (np. przesuszenia pochwy).

W przypadku pieczenia pochwy leczenie bywa długotrwałe, zwłaszcza jeśli powodem dolegliwości jest zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Czasem objawy mijają samoistnie, ale utajona infekcja może nawracać.

Ból, świąd i pieczenie pochwy – kiedy trzeba zgłosić się do ginekologa?

Pieczenie przy wejściu do pochwy lub inny rodzaj dyskomfortu w rejonie dolnego odcinka dróg rodnych nie musi być powodem do niepokoju. Wizyta u lekarza nie jest konieczna w przypadku niezbyt intensywnych, krótkotrwałych dolegliwości, którym nie towarzyszą inne objawy. Doraźnie pomóc może nawilżenie lubrykantem lub żelem intymnym. Jeśli natomiast prócz pieczenia i swędzenia pochwy czy bolesności w trakcie lub po stosunku pojawiają się: upławy, bóle brzucha, nietrzymanie moczu, gorączka, nudności, wysypka lub inne zmiany widoczne na nabłonku okolic intymnych, jedynym rozsądnym i bezpiecznym wyjściem jest niezwłoczna konsultacja z ginekologiem.

Pieczenie pochwy przy oddawaniu moczu – co może być jego przyczyną?

Pieczenie w pochwie podczas sikania często jest mylone z pieczeniem cewki moczowej, które należy do objawów stanu zapalnego cewki i pęcherza. Jeśli pieczenie współwystępuje z częstym i bolesnym parciem, nietrzymaniem moczu, wyciekami o nieprzyjemnym zapachu, a także bólami w dolnej części brzucha, chodzi raczej o infekcję dróg moczowych, a nie o zakażenie intymne. Jednak niekiedy pieczenie pochwy po oddaniu moczu i w trakcie mikcji świadczy o pojawieniu się w drogach rodnych bakterii beztlenowych, wirusów, grzybów lub pierwotniaków.

Skąd się biorą infekcje intymne? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Co sprzyja infekcjom intymnym? Źródło: 36,6.

Pieczenie pochwy podczas stosunku i po seksie – co może je powodować?

Pieczenie w okolicach intymnych może również pojawiać się przy współżyciu. Zdarza się w przebiegu grzybicy pochwy, zapalenia bakteryjnego, a także chorób przenoszonych drogą płciową, np. rzęsistkowicy, chlamydiozie, opryszczce czy brodawce narządów płciowych. Do pieczenia w pochwie po wytrysku dochodzi też, jeśli partnerka ma uczulenie na spermę, co nie jest rzadkością, zwłaszcza u kobiet z innymi rodzajami alergii. Reakcję alergiczną mogą również wywołać substancje zawarte w środkach antykoncepcyjnych: spiralach, preparatach plemnikobójczych i prezerwatywach. Poza tym za pieczenie pochwy po stosunku odpowiada niedostateczne nawilżenie, w wyniku którego dochodzi do otarć i podrażnienia wrażliwego nabłonka.

Pieczenie pochwy przed okresem – co oznacza?

Ból i pieczenie pochwy jest częstą dolegliwością towarzyszącą menstruacji i menopauzie. Wynika ze zmian hormonalnych w organizmie, a dokładnie z niedoboru estrogenów, który przyczynia się do suchości pochwy. Wysuszony nabłonek staje się bardziej podatny nie tylko na uszkodzenia, ale także na wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych.

Pieczenie pochwy po antybiotyku – skąd się bierze?

Początek wielu infekcji intymnych zbiega się z zakończeniem antybiotykoterapii. Dzieje się tak dlatego, że antybiotyki niszczą dobrą florę bakteryjną, która kolonizuje ścianki przewodu pokarmowego i dróg rodnych. W związku z osłabieniem tej naturalnej bariery ochronnej wzrasta ryzyko zakażeń i stanów zapalnych objawiających się pieczeniem i swędzeniem pochwy.

Jak załagodzić pieczenie pochwy? Leki bez recepty i na receptę

Odpowiedzi na pytanie, co pomoże na pieczenie pochwy, trzeba szukać u specjalisty. Mimo że istnieje wiele preparatów dostępnych bez recepty, nie należy całkowicie ufać ich skuteczności, bo drobnoustroje wywołujące dokuczliwe objawy nie zawsze są wrażliwe na działanie ogólnodostępnych substancji aktywnych. W przypadku zarażenia nietypową bakterią konieczne może się okazać nawet dożylne podawanie leków, a co za tym idzie – pobyt w szpitalu. W aptekach są do kupienia rozmaite globulki, żele i maści na pieczenie pochwy, ale żeby dokonać wyboru, trzeba najpierw wiedzieć, jaką wybrać: o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym czy jedynie nawilżającym. Trzeba więc wykonać wymaz z pochwy, a w razie konieczności również posiew z kanału szyjki macicy. Przy pieczeniu pochwy leki na receptę można brać razem z probiotykami, które odbudowują florę bakteryjną.

Zobacz film i dowiedz się jak działa kobiecy układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Pieczenie pochwy w ciąży – jak przebiega leczenie?

Nie każdy lek na pieczenie pochwy, zwłaszcza doustny, można stosować w ciąży. Jednak wiele nowoczesnych farmaceutyków nie stwarza zagrożenia dla płodu i przyszła mama nie musi obawiać się powikłań po leczeniu infekcji intymnej. Przebiega ono tak samo jak u innych kobiet. Najgorsze, co można zrobić, to zbagatelizować problem. Do konsekwencji zaniedbania należą pęknięcie pęcherza płodowego i, jeśli przyczyną pieczenia pochwy jest któraś z chorób przenoszonych drogą płciową, zarażenie dziecka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
24
Polecamy
Co to są choroby intymne i skąd się biorą?
Co to są choroby intymne i skąd się biorą? Dzień Dobry TVN
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Infekcja bakteryjna pochwy – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Infekcja bakteryjna pochwy – przyczyny, objawy i sposoby leczenia TVN zdrowie
Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować?
Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby