Sucha skóra głowy u dziecka często ma niegroźne przyczyny, ale bywa bardzo uporczywą dolegliwością, której trudno zaradzić. Najczęściej wymaga długiego i regularnego leczenia, choć zastosowanie odpowiednich środków może skrócić ten czas.
Sucha skóra głowy u niemowlaka – jakie daje objawy?
Sucha skóry głowy u niemowlaka może wiązać się z innymi objawami, na przykład łuszczeniem się, pojawianiem się strupków, odchodzeniem płatów skóry czy łupieżem. Często towarzyszy jej też swędzenie, które może spowodować, że dziecko będzie niespokojne i płaczliwe.
Sucha skóra głowy u dziecka i jej przyczyny
Przyczyn suchej skóry głowy u dziecka może być wiele. Najczęstsze z nich to:
- przesuszenie skóry w związku z korzystaniem z niewłaściwych kosmetyków – niemowlęta mają bardzo delikatną skórę i należy dobierać dostosowane dla nich preparaty myjące; płyny do kąpieli czy szampony powinny zawierać łagodne detergenty i substancje nawilżające; należy wybierać też takie, które nie zawierają alergenów;
- alergie – zdarza się, że przyczyną suchej skóry są alergie kontaktowe, choć wówczas najczęściej problemy skórne pojawiają się nie tylko na głowie;
- ciemieniucha – białe, żółte lub pomarańczowe łuski i strupy pojawiające się na głowie, którym często towarzyszy przesuszenie, są powszechnym problemem dotykającym niemowlęta; ich przyczynami mogą być zaniedbania higieniczne, ale najczęściej wynika ona z niedojrzałości gruczołów łojowych; jeżeli wypryski i łuszczenie się przeniosą na twarz, mówi się o łojotokowym zapaleniu skóry, którego przyczyny są takie same jak ciemieniuchy;
- infekcje grzybicze – czasami na skórze głowy dziecka rozwijają się grzyby, które mogą prowadzić do powstawania łupieżu, swędzenia i przesuszenia skóry.
Co na suchą skórę głowy?
Istnieje wiele sposobów walki z suchą skórą głowy u niemowląt. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, żeby nie rezygnować z kąpieli i mycia głowy dziecka, ponieważ ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Środki należy dobrać do przyczyn wywołujących tę dolegliwość, w których ustaleniu może pomóc lekarz pediatra.
Jak często kąpać dziecko? Dowiesz się tego z filmu:
W przypadku ciemieniuchy zaleca się smarowanie głowy oliwką na godzinę lub dwie przed kąpielą, a następnie delikatne ściąganie zrogowaciałego naskórka za pomocą szczotki dla niemowląt z miękkim włosiem. Następnie włosy należy dokładnie umyć. Niektórzy proponują też, aby proces czesania przebiegał po kąpieli, zakładając, że ciepła woda i środki myjące dodatkowo zmiękczą łuski. Mimo wszelkich starań i zachowywania najwyższych standardów higienicznych ciemieniucha może utrzymywać się nawet do 2 roku życia, dopóki nie dojrzeją gruczoły łojowe.
Zmiany skórne wywołane przez infekcje grzybicze wymagają konsultacji z lekarzem. Niemowlętom nie powinno się myć głowy szamponami przeciwłupieżowymi przeznaczonymi dla dorosłych, ponieważ zawierają one substancje lecznicze, które mogą zaszkodzić delikatnej skórze dziecka, a nawet jego zdrowiu. Lekarz zaleci preparat odpowiedni do ich wieku.
Przesuszona skóra, której nie towarzyszą żadne inne objawy, może być związana ze stosowaniem nieprawidłowych kosmetyków, dlatego warto się im przyjrzeć. Nie wszystkie dzieci reagują dobrze na każdy produkt, nawet jeżeli pochodzi on z linii dedykowanej niemowlętom. Warto wybierać kosmetyki z certyfikatem i naturalnym składem, niezawierające silnych detergentów.
Szampon na suchą skórę głowy
U większości niemowląt poleca się obecnie stosowanie delikatnych płynów myjących, które równocześnie nawilżają. Doskonale sprawdzą się one w przypadku suchej skóry głowy, a dodatkowo nie jest po nich konieczne smarowanie ciała dziecka oliwką, gdyż jest ono dostatecznie nawilżone. Przykładem takich preparatów sprawdzających się na suchą skórę głowy są między innymi emulsja do mycia emolium lub oilatum. Środki te zawierają łagodne detergenty i substancje nawilżające.
Sucha skóra głowy u niemowlaka – domowe i naturalne sposoby
W leczeniu suchej skóry głowy u niemowląt i dzieci można sięgnąć również po domowe i naturalne sposoby. Przede wszystkim z pomocą przychodzą kąpiele w odpowiednich środkach, do których należą:
- krochmal,
- wywar z płatków owsianych lub słomy owsianej,
- napar z liści jabłoni,
- kąpiel z dodatkiem oliwy z oliwek lub oleju lnianego.
Innym sposobem jest smarowanie skóry głowy oliwą z oliwek lub olejem lnianym z dodatkiem 2 kropli olejku z drzewa sandałowego na 5 ml oleju bazowego. Taka mieszanka działa grzybobójczo, przeciwświądowo, nawilżająco i regenerująco.
Suchą skórę głowy u dzieci można smarować również olejem kokosowym, który nie tylko ją nawilży, ale również zadziała przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.