Zapalenie kręgosłupa prowadzi do destrukcji kręgosłupa w każdym odcinku. Stan zapalny kręgosłupa. Stan zapalny kręgosłupa szyjnego wywiera wpływ na sąsiedni odcinek kręgosłupa oraz na funkcjonowanie obręczy barkowej. Stan zapalny kręgosłupa piersiowego promieniuje objawami do odcinka szyjnego i lędźwiowego. Kiedy rozwija się stan zapalny kręgosłupa lędźwiowego, objawy widoczne są w kończynach dolnych, obręczy biodrowej i wyższych segmentach kręgosłupa.
Zapalenie kręgosłupa - objawy
Rozwinięty stan zapalny kręgosłupa może wywołać ogólne skutki dla organizmu, jak sepsa, neuroinfekcje, niedowłady i porażenia. Zapalenie kręgosłupa jest niebezpieczną i postępującą chorobą. Kiedy trwa stan zapalny kręgosłupa objawy występują również miejscowo.
Zapalenie kręgosłupa lędźwiowego - objawy
Stan zapalny kręgosłupa lędźwiowego objawia się bólem pleców na całej długości, promieniujący do nogi, wysoką tkliwością przy dotyku kręgów i skóry oraz zapaleniem mięśnia przy kręgosłupie. Objawom często towarzyszy gorączka, zimne poty i ograniczenie ruchomości kręgosłupa.
Zapalenie stawów kręgosłupa lędźwiowego atakuje kręgosłup i kończyny dolne, natomiast kiedy rozwija się zapalenie kręgosłupa szyjnego objawy utrzymują się w okolicy obręczy barkowej.
Zapalenie kręgosłupa szyjnego - objawy a zapalenie kręgosłupa piersiowego - objawy
Oba odcinki wykazują wspólne objawy ogólne, np. zakłócony sen i uczucie ciepła pleców, trzeszczenia kręgów i dreszcze. Objawom towarzyszą: zesztywniające zapalenie mięśni kręgosłupa, ból kręgosłupa, ograniczenie ruchomości kręgosłupa i stany podgorączkowe. Ponadto zapalenie kręgów kręgosłupa czy reumatoidalne zapalenie stawów kręgosłupa.
Odcinek szyjny dodatkowo obejmuje zapalenie mięśni kręgosłupa szyjnego, zapalenie nerwu kręgosłupa szyjnego, ograniczenie pracy stawów barkowych, osłabienie ogólnej siły i wydolności organizmu, ból okolicy szyi i stawach barkowych.
Odcinek piersiowy dodatkowo obejmuje zapalenie nerwów kręgosłupa piersiowego oraz hiperkifozę (nadmierne wygięcie kręgosłupa piersiowego, tzw. garb), sztywność kręgosłupa, ból w klatce piersiowej promieniujący wzdłuż żeber.
Zapalenie kręgosłupa jest wynikiem szeregu czynników, powodującym następstwa. Zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie nerwu kręgosłupa, zapalenie mięśni kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie kręgosłupa ostatecznie składają się na obraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - pierwsze objawy
Pierwszymi objawami wskazującymi na ZZSK są zmiany w stawach krzyżowo-biodrowych miednicy z kręgosłupem oraz stawów międzykręgowych. Ponadto ból promieniujący do pośladków, nasilający się nad ranem i w nocy, poranna sztywność kręgosłupa, brak apetytu i spadek masy ciała.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - objawy ogólne
Do objawów podstawowych dołącza seria dolegliwości bólowych: ból zmniejszający się po aktywności fizycznej, narastający w trakcie odpoczynku, ból podczas oddychania ze względu na promieniowanie od kręgosłupa do żeber, postępujący ból w odcinku kręgosłupa piersiowego i szyjnego, ból pięt oraz sztywniejący kręgosłup przyjmujący kształt litery „C”. Charakterystyczna postawa pochylenia do przodu, ze wzrokiem skierowanym do ziemi. Chory obraca całe ciało kiedy chce spojrzeć w bok lub do tyłu, tzw. postawa narciarza”.
Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:
Stan zapalny kręgosłupa - leczenie a zapalenie kręgosłupa - leczenie
Stan zapalny kręgosłupa jest możliwy do opanowania, zapalenie kręgosłupa to choroba, która jest destrukcyjna dla organizmu. Kiedy atakuje bakteryjne zapalenie kręgosłupa, priorytetem jest antybiotyk na zapalenie kręgosłupa i leki przeciwbólowe. Dla profilaktyki zniekształceń kręgosłupa stosuje się sznurówki i gorsety stabilizujące kręgosłup.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - leczenie
Kiedy pojawia się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, diagnoza choroby brzmi jak wyrok, jednak można ją leczyć i minimalizować postęp choroby. W przypadku ZZSK leczenie skupia się na ograniczeniu usztywnienia kręgosłupa i łagodzenia objawów, w czym najbardziej pomocna jest rehabilitacja.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - ćwiczenia
Profilaktyka i rehabilitacja zniekształceń kręgosłupa oraz innych objawów polega na wykonywaniu ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających mięśnie grzbietu i kończyn. W tym celu praktykuje się ćwiczenia ogólnousprawniające, w celu zachowania samodzielności w czynnościach codziennych i lokomocji. Zalecana jest codzienna gimnastyka poranna, ćwiczenia w wodzie oraz pływanie szczególnie stylem grzbietowym oraz spacery i bardziej dynamiczne marsze po terenie o różnym stopniu nachylenia i podłożu. Warto również poddawać spięte mięśnie masażowi ręcznemu i stosować wirowe masaże podwodne. W łagodzeniu dolegliwości bólowych, niezbędna jest przeciwbólowa fizykoterapia.