Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sprawdź, co cię czeka, gdy oddasz dziecko do żłobka
menu
Polub nas na Facebooku

Sprawdź, co cię czeka, gdy oddasz dziecko do żłobka

dziecko

Fot. brittak / Getty Images

Dziecko w żłobku – sprawa jest trudna i złożona. Poniżej znajdziecie obraz, jak wygląda pozostawienie dziecka w żłobku. Wszystkie plusy i minusy, bez ubarwiania. Nie będziemy oszukiwać – będzie ciężko i należy się przygotować na naprawdę trudny okres.

Pozostawienie maluszka w żłobku jest trudne zarówno dla niego, jak i dla mamy, która musi wrócić do pracy. Na samym początku skupmy się na tym, co czeka mamę.

Jak wygląda sytuacja z dostępnością miejsc w żłobku państwowym? Kiepsko – w dużych miastach kolejki są ogromne, zwłaszcza dla jedynaków szanse na dostanie się są małe. Punkty naliczane są w zależności od tego, czy rodzice pracują na etacie, czy są objęci kontrolą np. kuratora, czy mają więcej niż jedno dziecko. Im więcej punktów, tym większe szanse na przyjęcie do placówki, ale uwaga! Dziecko, które urodziło się w styczniu i tak pójdzie do żłobka wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, czyli od września. Jeśli mama nie ma zaległego urlopu musi coś z dzieckiem zrobić, jeśli chce wrócić do pracy – pozostaje zatem żłobek prywatny. Ogromną zaletą prywatnych placówek jest to, że można do nich zapisać dziecko o każdej porze roku, o ile są miejsca.

Do żłobka wymagane są zwykle dokumenty: zaświadczenie o zatrudnieniu z pracy obojga rodziców oraz zaświadczenie z US o wysokości dochodów za ubiegły rok. Czyli dodatkowe utrudnienia dla rodziców – trzeba odczekać swoje w kolejce i zdobyć niezbędne dokumenty. Na zaświadczenie z US zwykle trzeba czekać około tygodnia.

Mamo, musisz wiedzieć także, że twoje dziecko będzie chorować, co wiąże się z częstymi wizytami u lekarza oraz pobytem na L4 na dziecko. Oczywiście każde dziecko jest inne i każde ma inną odporność, ale pierwszy rok czy to w żłobku, czy w przedszkolu jest ciężki – może się wydawać, że dziecko jest ciągle chore. Zresztą pozostali domownicy również, bakterie i wirusy łatwo przenoszą się na innych.

Polecamy: Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Żłobek dla dziecka – co to oznacza?

Maluszek nie rozumie co się dzieje – dziecko w wieku około 13 miesięcy jest jeszcze zbyt małe, aby zrozumiało, że musi zostać. Dlatego proces adaptacji może być długi i trudny. Wiele zależy od dziecka i od tego, czy wcześniej zostawało np. z opiekunką. Są dzieci, które zachęcone przez towarzystwo nowych osób zapominają o mamie i o domu bawiąc się w najlepsze. Niestety dla większości pociech pierwsze dni w żłobku będą ciężkie. Dlatego ważne, aby chodziły tam na krótko – 2 godziny dziennie przez okres 2 tygodni – zwykle tyle wynosi proces adaptacyjny. Potem rozszerza się godziny pobytu dziecka.

Czy dziecko powinno jeść słodycze w ramach pocieszenia?  Cóż, lepiej nie budować emocji wobec jedzenia! Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy dziecko powinno jeść słodycze? Źródło: Dzień Dobry TVN

Maluch, który właśnie rozpoczął przygodę ze żłobkiem z pewnością zmieni nieco swoje zachowanie – po powrocie będzie wymęczony, będą mu się zdarzać częstsze drzemki, może budzić się w nocy. Prawdopodobne są także zmiany apetytu u dziecka, które będą objawiać się niechęcią do jedzenia np. w żłobku oraz objadaniem się w domu.

Jedno jest pewne – rodzic musi stanąć na wysokości zadania i zadbać, by dziecko po powrocie z placówki czuło się kochane i potrzebne – było w centrum uwagi. Tylko w ten sposób można pomóc takiemu maluszkowi zaadaptować się do nowych warunków. Cierpliwość, konsekwencja oraz spokój, pamiętajmy bowiem, że nasze emocje i uczucia przechodzą na dzieci, w związku z czym nerwowa mama nie uspokoi dziecka. 

Warto przeczytać: Czy zostawiać dziecko na siłę w żłobku lub przedszkolu?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
155
16
Polecamy
Jak pomóc dziecku przetrwać pierwsze dni w przedszkolu?
Jak pomóc dziecku przetrwać pierwsze dni w przedszkolu? TVN zdrowie
Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców
Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców Dzień Dobry TVN
Adaptacja dziecka w żłobku – na czym polega i jak długo trwa?
Adaptacja dziecka w żłobku – na czym polega i jak długo trwa? Dzień Dobry TVN
5 kroków do dobrej adaptacji dziecka w żłobku i przedszkolu
5 kroków do dobrej adaptacji dziecka w żłobku i przedszkolu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby