Polub nas na Facebooku
Czytasz: SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?
menu
Polub nas na Facebooku

SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Getty Images

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Choć wciąż obowiązuje nas zasada #zostańwdomu, a gabinety kosmetyczne są dziś zamknięte na cztery spusty, nie oznacza to, że nie możemy o siebie odpowiednio zadbać. I choć relaks w ulubionym gabinecie urody trudno odtworzyć, warto wiedzieć, że nie jest to jednak misja niewykonalna. Jak więc w ramach domowego SPA zadbać o siebie? Takie pytanie zadaliśmy ekspertom. Lekcja numer jeden? Pielęgnacja stóp.

Od czego warto zacząć? Od przygotowania odpowiednich narzędzi. W pierwszej kolejności sprawdź, czy w twojej kosmetyczce nie brakuje tarki do stóp, pilnika do paznokci (najlepiej wersji 100/180), cążek, patyczka do odsuwania skórek, obcinaczki do paznokci i odżywki. Potrzebne będą także kosmetyki do pielęgnacji. Nie masz takich? Nic nie szkodzi, podpowiemy ci, jak stworzyć je z tego, co prawdopodobnie znajduje się w twojej lodówce lub łazienkowej półce. Gotowa?

Przeczytaj też: Jak dbać o stopy? Kiedy zgłosić się do ortopodologa?

O zrogowaciałą skórę piet, wysuszone skórki wokół paznokci, wysuszony naskórek stóp i mało stylowy kształt paznokci możemy zadbać samodzielnie, kradnąc z całego tygodnia maksymalnie godzinę. Plan na piękne stopy? Oto obowiązkowe 8 punktów.

  • Usuń stary lakier do paznokci
  • Zafunduj stopom kąpiel w letnim naparze
  • Wyeliminuj martwy naskórek za pomocą tarki i obetnij oraz opiłuj paznokcie
  • Postaw na peeling kosmetyczny
  • Nałóż maskę na skórę pięt i stóp
  • Pielęgnuj paznokcie (odsuń skórki za pomocą patyczka, następnie użyj cążek, a potem dopiłuj brzegi paznokcia)
  • Zaaplikuj odżywkę do paznokci
  • Posmaruj stopy kremem

Jak przygotować kąpiel dla stóp?

Do tej części zabiegu potrzebujesz miskę z ciepłą wodą, a także kilka podstawowych produktów, dzięki którym zagwarantujesz sobie prawdziwe SPA. W czasie pandemii najbardziej przydatna prawdopodobnie okaże się kąpiel odświeżająco – rozluźniająca. Jak ją wykonać? Wlej do naczynia 1,5 litra ciepłej wody. Później dodaj również 4 łyżki soli morskiej, 6 łyżek sody i 10 kropli olejku eterycznego. Ta mieszanka dla stóp zmniejszy ich napięcie, poprawi krążenie, złuszczy martwy naskórek i odstresuje dzięki aromaterapii.

Jak przygotować peeling do stóp?

Co powiesz na peeling na bazie soli morskiej? Taki preparat działa bardziej drażniąco na skórę z ranami lub mocno popękaną, ale rewelacyjnie zapobiega poceniu stóp. Jak go przygotować? 3 łyżki soli morskiej połącz z łyżką miodu, 6 łyżkami oliwy z oliwek i 5 kapsułkami witaminy E. Możesz także dolać kilka kropli ulubionego olejku zapachowego.

Powstałą mieszankę rozprowadź po stopach, a następnie pasuj je około 5 minut – szczególnie intensywnie w miejscach mocno rogowaciejących i tracących naturalne nawilżenie: piety, palce, podeszwa stopy oraz pod palcami.

Jak przygotować maskę do stóp?

W tym przypadku również mamy dla ciebie propozycję DIY. Zanim jednak podamy przepis, wyjaśnimy, dlaczego warto nie omijać tego kroku.

Złuszczenie martwego naskórka jest świetnym zabiegiem przygotowującym skórę do wchłonięcia składników odżywczych. Brak odpowiedniego odżywienia i nawilżenia po peelingu da nam efekt odwrotny do zamierzonego: skóra jeszcze szybciej stanie się szorstka, zrogowaciała, matowa, nieelastyczna, a na piętach będzie pękać szybciej i mocniej, często zostawiając krwawiące rany.

Idealnym produktami do pielęgnacji stóp są produkty z mocznikiem. Jeżeli uważasz jednak, że ich działanie jest zbyt słabe po zimie, wystarczy że do odmierzonej ilości kosmetyku dodasz odrobinę oleju z migdałów, awokado czy stopionego masła Shea. Mieszankę wykorzystaj natychmiast, by światło i tlen nie utleniało cennych kwasów tłuszczowych, jakie dostarczają ci dodane oleje. Mniej wrażliwe na warunki atmosferyczne będą oleje z pestek winogron i kokosowy – tę miksturę możesz trzymać w pudełku dłuższy czas.

Mieszankę takiego kremu czy masła dokładnie wmasuj w stopy, pozostaw na 15 minut, owiń ręcznikiem lub załóż skarpetki.

Jak zatem zrobić taką maskę samemu? Zmieszaj ze sobą 2 żółtka, 3 łyżki miodu oraz 2 łyżki oliwy i olej z dwóch kapsułek witaminy E. Po około kwadransie, spłucz produkt ze stóp.

Przeczytaj też: Czym są odciski na stopach? Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Jak poprawnie wykonać pedicure?

Tak przygotowane stopy potrzebują już tylko pięknej oprawy paznokci. Jak ją wykonać? Pierwszym etapem jest odtłuszczenie zmywaczem płytki paznokcia oraz delikatne opiłowanie wałów wokół niego. Następnie przychodzi czas na odciągnięcie drewnianym patyczkiem skórek oraz wycięcie ich za pomocą cążek. Co dalej? Potem możesz nałożyć odżywkę (kilka warstw daje efekt glamour) lub użyć ulubionego lakieru do paznokci. Gdy płytka będzie już sucha, posmaruj stopy kremem.

Zobacz film: Jak zrobić domowe kosmetyki do stóp

Źródło: Dzień dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?