Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sól morska do nosa: dla dorosłych, noworodków i w ciąży
menu
Polub nas na Facebooku

Sól morska do nosa: dla dorosłych, noworodków i w ciąży

sól do nosa

Fot. woratep / Getty Images

Sól morska do nosa w postaci wodnego roztworu jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na walkę z katarem u dzieci i dorosłych, w tym kobiet w ciąży. Można ją stosować w leczeniu i profilaktyce infekcji dróg oddechowych. Sól morska jest bogata w składniki mineralne.

Sól morska do nosa najczęściej występuje w postaci kropli, aerozolu, sprayu lub wodnego roztworu w ampułkach. Dostępna jest niemal w każdej aptece w formie roztworu izotonicznego lub hipertonicznego.

Sól morska do nosa – jak działa i czym jest?

Sól morska do nosa dostępna jest w formie roztworu bogatego w składniki mineralne. Można znaleźć w niej związki sodu, magnezu, wapnia, potasu oraz innych pierwiastków, które mają pozytywne działanie na organizm. Stosowanie soli morskiej do nosa powoduje natychmiastowe oczyszczenie błon śluzowych z różnego rodzaju zanieczyszczeń: pyłu, kurzu, alergenów, a także ciał obcych. Sól morska do nosa jest najbezpieczniejszym środkiem w walce z katarem, dlatego może być stosowana u noworodków już od pierwszych dni ich życia. W praktyce nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania soli morskiej do nosa, chociaż osoby z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu powinny zachować ostrożność.

Sól morską zaleca się w stanach wysuszenia śluzówki, które mogą być spowodowane ekspozycją na szkodliwe substancje czy dym tytoniowy, reakcją alergiczną, nieżytem nosa, a także długotrwałym przebywaniem w pomieszczeniu o zbyt niskiej wilgotności powietrza. Sól morską do nosa można z powodzeniem stosować jako terapię dodatkową w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz profilaktycznie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy następuje wzrost zachorowań na infekcje. Nie istnieją jednak żadne przeciwwskazania do stosowania soli morskiej do nosa w ciągu całego roku.

Skąd się bierze katar? Nasz film pokaże wam przyczyny tej uciążliwej dolegliwości:

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto TTV

Sól morska do nosa na katar i dla alergików

Sól morska stosowana do nosa sprawdzi się w czasie występowania objawów zalegania wydzieliny w przewodach nosowych. Wydzielina w czasie kataru najczęściej przybiera postać wodnistą, która uniemożliwia normalne oddychanie, wywołując przy tym spory dyskomfort w sprawnym funkcjonowaniu. Katar związany jest często z trwającym stanem zapalnym błon śluzowych nosa. Może mieć podłoże alergiczne; wtedy towarzyszącymi mu objawami są: kichanie, uczucie zatkanego nosa, zaczerwienienie oraz świąd nosa, a także łzawienie. Jednymi z najbezpieczniejszych i skutecznych metod w walce z katarem są roztwory zawierające sól morską.

Preparaty zawierające wodny roztwór soli morskiej są polecane alergikom. Neutralność soli morskiej dla organizmu zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Preparaty z solą morską do nosa dla alergików często mają dodatkowe związki manganu oraz są pozbawione konserwantów.

Sól morska do nosa dla dzieci

Sól morska występuje w postaci dwóch roztworów: hipertonicznego oraz izotonicznego. Hipertoniczny roztwór soli morskiej stosowany do pielęgnacji dróg oddechowych niemowląt (błony śluzowej nosa) ma większe stężenie, zalecany jest do zmniejszenia obrzęku śluzówki nosa w czasie infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych oraz w pozostałych stanach chorobowych, przebiegających w obrębie górnych dróg oddechowych. Hipertoniczny wodny roztwór soli morskiej, który można stosować do nosa, ma wyższe ciśnienie osmotyczne, co ułatwia tzw. wyciąganie wody z błon śluzowych nosa, dlatego znacznie łagodzi obrzęk. Jest bardziej przydatny od izotonicznego roztworu soli morskiej do nosa u dzieci cierpiących na problemy z zatokami oraz silny katar.

Z kolei izotoniczny roztwór wodny soli morskiej zawiera mniejsze stężenie soli, stąd jest szczególnie polecany w codziennej pielęgnacji dróg oddechowych małych dzieci. Ma ciśnienie osmotyczne równe ciśnieniu panującemu w organizmie. Bez obaw można go stosować również w czasie niewielkiego kataru, co znacznie ułatwia ujście wydzieliny z przewodów nosowych dziecka. Świetnie sprawdzi się w nawilżaniu, jak i oczyszczaniu nosa z wydzieliny o różnym pochodzeniu, a także w usuwaniu alergenów oraz zanieczyszczeń zalegających i drażniących błonę śluzową nosa.

Oczyszczanie nosa w przypadku małych dzieci i noworodków powinno polegać na wkropleniu niewielkiej ilości preparatu zawierającego wodny roztwór soli morskiej. Tego rodzaju produkty można nabyć w każdej aptece. Wodny roztwór soli morskiej do nosa dla dzieci znacznie ułatwia aplikację substancji do przewodów nosowych. Zanim rozpocznie się oczyszczanie nosa noworodka, należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu ciała dziecka (na plecach z głową odchyloną na bok).

Po aplikacji właściwej ilości substancji (dawka jest zależna od wskazań producenta, zamieszczona na ulotce) wydzielina z nosa lub inne zanieczyszczenia powinny błyskawicznie wypłynąć wraz z solą. Dodatkowo sól morska nie powoduje żadnych podrażnień w drogach oddechowych, a efekt jej stosowania jest natychmiastowy. W przypadku łagodnych obrzęków dróg oddechowych, przeziębienia i kataru lekarze zalecają wodne roztwory soli morskiej jako produkty pierwszego wyboru, zwłaszcza w pielęgnacji niemowląt oraz dzieci. 

Jak jest z solą spożywczą? Czy jest zdrowa? Przekonajcie się: 

Zobacz film: Czy sól jest zdrowa? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Sól fizjologiczna do nosa:
działanie.
Jak ją stosować?
Sól fizjologiczna do nosa: działanie. Jak ją stosować? TVN zdrowie
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka?
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Poznaj najlepsze sposoby na katar
Poznaj najlepsze sposoby na katar Dzień Dobry TVN
Ksylometazolina w kroplach do nosa.
Czy mogą ją stosować kobiety w ciąży i dzieci?
Ksylometazolina w kroplach do nosa. Czy mogą ją stosować kobiety w ciąży i dzieci? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?