Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sól morska do nosa: dla dorosłych, noworodków i w ciąży
menu
Polub nas na Facebooku

Sól morska do nosa: dla dorosłych, noworodków i w ciąży

sól do nosa

Fot. woratep / Getty Images

Sól morska do nosa w postaci wodnego roztworu jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na walkę z katarem u dzieci i dorosłych, w tym kobiet w ciąży. Można ją stosować w leczeniu i profilaktyce infekcji dróg oddechowych. Sól morska jest bogata w składniki mineralne.

Sól morska do nosa najczęściej występuje w postaci kropli, aerozolu, sprayu lub wodnego roztworu w ampułkach. Dostępna jest niemal w każdej aptece w formie roztworu izotonicznego lub hipertonicznego.

Sól morska do nosa – jak działa i czym jest?

Sól morska do nosa dostępna jest w formie roztworu bogatego w składniki mineralne. Można znaleźć w niej związki sodu, magnezu, wapnia, potasu oraz innych pierwiastków, które mają pozytywne działanie na organizm. Stosowanie soli morskiej do nosa powoduje natychmiastowe oczyszczenie błon śluzowych z różnego rodzaju zanieczyszczeń: pyłu, kurzu, alergenów, a także ciał obcych. Sól morska do nosa jest najbezpieczniejszym środkiem w walce z katarem, dlatego może być stosowana u noworodków już od pierwszych dni ich życia. W praktyce nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania soli morskiej do nosa, chociaż osoby z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu powinny zachować ostrożność.

Sól morską zaleca się w stanach wysuszenia śluzówki, które mogą być spowodowane ekspozycją na szkodliwe substancje czy dym tytoniowy, reakcją alergiczną, nieżytem nosa, a także długotrwałym przebywaniem w pomieszczeniu o zbyt niskiej wilgotności powietrza. Sól morską do nosa można z powodzeniem stosować jako terapię dodatkową w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz profilaktycznie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy następuje wzrost zachorowań na infekcje. Nie istnieją jednak żadne przeciwwskazania do stosowania soli morskiej do nosa w ciągu całego roku.

Skąd się bierze katar? Nasz film pokaże wam przyczyny tej uciążliwej dolegliwości:

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto TTV

Sól morska do nosa na katar i dla alergików

Sól morska stosowana do nosa sprawdzi się w czasie występowania objawów zalegania wydzieliny w przewodach nosowych. Wydzielina w czasie kataru najczęściej przybiera postać wodnistą, która uniemożliwia normalne oddychanie, wywołując przy tym spory dyskomfort w sprawnym funkcjonowaniu. Katar związany jest często z trwającym stanem zapalnym błon śluzowych nosa. Może mieć podłoże alergiczne; wtedy towarzyszącymi mu objawami są: kichanie, uczucie zatkanego nosa, zaczerwienienie oraz świąd nosa, a także łzawienie. Jednymi z najbezpieczniejszych i skutecznych metod w walce z katarem są roztwory zawierające sól morską.

Preparaty zawierające wodny roztwór soli morskiej są polecane alergikom. Neutralność soli morskiej dla organizmu zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Preparaty z solą morską do nosa dla alergików często mają dodatkowe związki manganu oraz są pozbawione konserwantów.

Sól morska do nosa dla dzieci

Sól morska występuje w postaci dwóch roztworów: hipertonicznego oraz izotonicznego. Hipertoniczny roztwór soli morskiej stosowany do pielęgnacji dróg oddechowych niemowląt (błony śluzowej nosa) ma większe stężenie, zalecany jest do zmniejszenia obrzęku śluzówki nosa w czasie infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych oraz w pozostałych stanach chorobowych, przebiegających w obrębie górnych dróg oddechowych. Hipertoniczny wodny roztwór soli morskiej, który można stosować do nosa, ma wyższe ciśnienie osmotyczne, co ułatwia tzw. wyciąganie wody z błon śluzowych nosa, dlatego znacznie łagodzi obrzęk. Jest bardziej przydatny od izotonicznego roztworu soli morskiej do nosa u dzieci cierpiących na problemy z zatokami oraz silny katar.

Z kolei izotoniczny roztwór wodny soli morskiej zawiera mniejsze stężenie soli, stąd jest szczególnie polecany w codziennej pielęgnacji dróg oddechowych małych dzieci. Ma ciśnienie osmotyczne równe ciśnieniu panującemu w organizmie. Bez obaw można go stosować również w czasie niewielkiego kataru, co znacznie ułatwia ujście wydzieliny z przewodów nosowych dziecka. Świetnie sprawdzi się w nawilżaniu, jak i oczyszczaniu nosa z wydzieliny o różnym pochodzeniu, a także w usuwaniu alergenów oraz zanieczyszczeń zalegających i drażniących błonę śluzową nosa.

Oczyszczanie nosa w przypadku małych dzieci i noworodków powinno polegać na wkropleniu niewielkiej ilości preparatu zawierającego wodny roztwór soli morskiej. Tego rodzaju produkty można nabyć w każdej aptece. Wodny roztwór soli morskiej do nosa dla dzieci znacznie ułatwia aplikację substancji do przewodów nosowych. Zanim rozpocznie się oczyszczanie nosa noworodka, należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu ciała dziecka (na plecach z głową odchyloną na bok).

Po aplikacji właściwej ilości substancji (dawka jest zależna od wskazań producenta, zamieszczona na ulotce) wydzielina z nosa lub inne zanieczyszczenia powinny błyskawicznie wypłynąć wraz z solą. Dodatkowo sól morska nie powoduje żadnych podrażnień w drogach oddechowych, a efekt jej stosowania jest natychmiastowy. W przypadku łagodnych obrzęków dróg oddechowych, przeziębienia i kataru lekarze zalecają wodne roztwory soli morskiej jako produkty pierwszego wyboru, zwłaszcza w pielęgnacji niemowląt oraz dzieci. 

Jak jest z solą spożywczą? Czy jest zdrowa? Przekonajcie się: 

Zobacz film: Czy sól jest zdrowa? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?