Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sól fizjologiczna do oczu: czym jest? Bezpieczeństwo i sposób stosowania
menu
Polub nas na Facebooku

Sól fizjologiczna do oczu: czym jest? Bezpieczeństwo i sposób stosowania

Krople do oczu

Fot: choja / gettyimages.com

Sól fizjologiczna do oczu umożliwia w bezpieczny sposób przemywanie oczu, wypłukiwanie ciał obcych z powierzchni oka, a także usunięcie zebranego w oku pyłu, kurzu i alergenów. Sól fizjologiczna do oczu ułatwia zachowanie właściwej higieny oczu. Jest bezpieczna dla dorosłych oraz dzieci.

Sól fizjologiczna do oczu to wodny roztwór chlorku sodu w stężeniu 0,9%. Sól fizjologiczna do oczu jest w pełni bezpieczną substancją dla organizmu, dlatego nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania jej w czasie przemywania oczu lub innych zabiegów w okolicach oczu.

Sól fizjologiczna do oczu – co to jest?

Sól fizjologiczna to inaczej roztwór fizjologiczny lub płyn fizjologiczny. Jak informują lekarze, sól fizjologiczna znalazła szerokie zastosowanie w medycynie ze względu na bezpieczeństwo stosowania. Można ją spotkać w kroplówkach nawadniających organizm i dostarczających elektrolitów. Bywa składnikiem leków podawanych w formie iniekcji oraz wlewów dożylnych. Sól fizjologiczna jest stosowana powszechnie jako domowy środek na oczyszczenie i nawilżenie dróg oddechowych, a także do przemywania uszu, oparzeń i lekkich ran. Preparaty do oczu zawierające sól fizjologiczną dają natychmiastowe ukojenie zmęczonym i wysuszonym oczom, są dostępne w każdej aptece.

Sól fizjologiczna do oczu – sposób użycia

Sól fizjologiczna dostępna jest w formie kropli do oczu. W aptekach można najczęściej spotkać roztwory soli fizjologicznej do oczu w formie jednorazowych fiolek, które po jednym użyciu należy wyrzucić, by uniknąć nadkażenia potencjalnymi bakteriami. W niektórych aptekach są dostępne roztwory fizjologiczne do oczu umieszczone w specjalnej butelce, które można użyć wielokrotnie.

Tego typu rozwiązania gwarantują sterylność roztworu przy jednoczesnym wygodnym aplikowaniu. Należy wkropić kilka kropli soli fizjologicznej do oczu w okolice spojówek lub postępować zgodnie z zamieszczoną w opakowaniu preparatu ulotką opisującą sposób użycia.

Jak zbudowane jest oko? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Wskazania do stosowania soli fizjologicznej do oczu

Sól fizjologiczna może być stosowana na zmęczone oczy dzieci oraz dorosłych. Zmęczone oczy to objaw zauważalny u coraz większej liczby ludzi. Niewątpliwy wpływ na zmęczenie gałek ocznych mają zbyt długie korzystanie z komputera, spędzanie czasu przed telewizorem, życie w miastach z zanieczyszczonym powietrzem, a także przebywanie w pomieszczeniach z bardzo suchym powietrzem. Wpływ na zmęczenie oczu może mieć również postępującą alergizacja środowiska, która dodatkowo zwiększa ryzyko chorób oczu na podłożu alergicznym. Zmęczone oczy pieką i są najczęściej przekrwione oraz wysuszone.

Najlepszym rozwiązaniem (poza odrzuceniem w możliwie jak największym stopniu przyczyn wywołujących objawy) na zmęczenie oczu jest sól fizjologiczna. Zakraplanie lub przepłukiwanie oczu roztworem soli fizjologicznej jest w pełni bezpieczne i daje bardzo szybkie efekty. Sól fizjologiczna wypłukuje z oka potencjalnie tkwiące na jego powierzchni zanieczyszczenia oraz daje natychmiastowe nawilżenie, co pozytywnie wpływa na jego kondycję. Kolejnym wskazaniem do stosowania soli fizjologicznej do oczu są ropiejące oczy, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To bardzo częsta dolegliwość, spotykana zazwyczaj u niemowląt i małych dzieci.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak dbać o oczy 

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6.

Przyczynami gromadzenia ropnej wydzieliny w obrębie oczu są przede wszystkim niewłaściwa higiena, pocieranie oczu (zwłaszcza brudnymi rękoma), alergia, a także infekcja bakteryjna lub wirusowa. Ropa zgromadzona w oczach może świadczyć o stanie zapalnym spojówek, dlatego w przypadku występowania wydzieliny należy być uważnym i w razie nasilenia dolegliwości (opuchlizny powiek, zaczerwienienia oka) konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Jeśli lekarz stwierdzi zapalenie spojówek, prawdopodobnie nadal będzie zachodziła konieczność przemywania oczu solą fizjologiczną. Nie należy więc martwić się o ewentualne działanie niepożądane w czasie trwających chorób i zaburzeń w obrębie oczu.

Sól fizjologiczna dla dzieci, niemowląt – jak stosować?

Zdaniem lekarzy stosowanie soli fizjologicznej u dzieci, a także noworodków jest bezpieczne, jednak należy być bardzo uważnym w czasie przemywania oczu. Roztwory zawierające sól fizjologiczną są obojętne dla tkanek, dlatego ich stosowanie jest bezpieczne i nie wywołuje żadnych podrażnień. Sól fizjologiczna jest dobrym środkiem do przemywania oczu niemowląt, które nie powinny mieć kontaktu z chemicznymi preparatami zawierającymi potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. Należy pamiętać, że zbyt duża dawka soli fizjologicznej może wywołać lekkie pieczenie oczu dziecka, a także złość, panikę i płacz. Zanim rozpocznie się aplikowanie soli fizjologicznej do oczu dziecka, warto ułożyć dziecko w odpowiedni sposób. Najlepiej, aby w trakcie wkraplania leżało na plecach z lekko odchyloną głową. Można również delikatnie przecierać okolice oczu dziecka jałową gazą nasączoną solą fizjologiczną.

Co to jest zespół suchego oka? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest zespół suchego oka? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
0
Polecamy
Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt i dorosłych.
Jak używać płynu fizjologicznego?
Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt i dorosłych. Jak używać płynu fizjologicznego? Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Nadmierne łzawienie oczu - przyczyny, leczenie i profilaktyka.
O czym mogą świadczyć łzawiące oczy?
Nadmierne łzawienie oczu - przyczyny, leczenie i profilaktyka. O czym mogą świadczyć łzawiące oczy? TVN zdrowie
Co stosować na ropiejące oczy u dziecka?
Domowe sposoby
Co stosować na ropiejące oczy u dziecka? Domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła