Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sól fizjologiczna do oczu: czym jest? Bezpieczeństwo i sposób stosowania
menu
Polub nas na Facebooku

Sól fizjologiczna do oczu: czym jest? Bezpieczeństwo i sposób stosowania

Krople do oczu

Fot: choja / gettyimages.com

Sól fizjologiczna do oczu umożliwia w bezpieczny sposób przemywanie oczu, wypłukiwanie ciał obcych z powierzchni oka, a także usunięcie zebranego w oku pyłu, kurzu i alergenów. Sól fizjologiczna do oczu ułatwia zachowanie właściwej higieny oczu. Jest bezpieczna dla dorosłych oraz dzieci.

Sól fizjologiczna do oczu to wodny roztwór chlorku sodu w stężeniu 0,9%. Sól fizjologiczna do oczu jest w pełni bezpieczną substancją dla organizmu, dlatego nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania jej w czasie przemywania oczu lub innych zabiegów w okolicach oczu.

Sól fizjologiczna do oczu – co to jest?

Sól fizjologiczna to inaczej roztwór fizjologiczny lub płyn fizjologiczny. Jak informują lekarze, sól fizjologiczna znalazła szerokie zastosowanie w medycynie ze względu na bezpieczeństwo stosowania. Można ją spotkać w kroplówkach nawadniających organizm i dostarczających elektrolitów. Bywa składnikiem leków podawanych w formie iniekcji oraz wlewów dożylnych. Sól fizjologiczna jest stosowana powszechnie jako domowy środek na oczyszczenie i nawilżenie dróg oddechowych, a także do przemywania uszu, oparzeń i lekkich ran. Preparaty do oczu zawierające sól fizjologiczną dają natychmiastowe ukojenie zmęczonym i wysuszonym oczom, są dostępne w każdej aptece.

Sól fizjologiczna do oczu – sposób użycia

Sól fizjologiczna dostępna jest w formie kropli do oczu. W aptekach można najczęściej spotkać roztwory soli fizjologicznej do oczu w formie jednorazowych fiolek, które po jednym użyciu należy wyrzucić, by uniknąć nadkażenia potencjalnymi bakteriami. W niektórych aptekach są dostępne roztwory fizjologiczne do oczu umieszczone w specjalnej butelce, które można użyć wielokrotnie.

Tego typu rozwiązania gwarantują sterylność roztworu przy jednoczesnym wygodnym aplikowaniu. Należy wkropić kilka kropli soli fizjologicznej do oczu w okolice spojówek lub postępować zgodnie z zamieszczoną w opakowaniu preparatu ulotką opisującą sposób użycia.

Jak zbudowane jest oko? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Wskazania do stosowania soli fizjologicznej do oczu

Sól fizjologiczna może być stosowana na zmęczone oczy dzieci oraz dorosłych. Zmęczone oczy to objaw zauważalny u coraz większej liczby ludzi. Niewątpliwy wpływ na zmęczenie gałek ocznych mają zbyt długie korzystanie z komputera, spędzanie czasu przed telewizorem, życie w miastach z zanieczyszczonym powietrzem, a także przebywanie w pomieszczeniach z bardzo suchym powietrzem. Wpływ na zmęczenie oczu może mieć również postępującą alergizacja środowiska, która dodatkowo zwiększa ryzyko chorób oczu na podłożu alergicznym. Zmęczone oczy pieką i są najczęściej przekrwione oraz wysuszone.

Najlepszym rozwiązaniem (poza odrzuceniem w możliwie jak największym stopniu przyczyn wywołujących objawy) na zmęczenie oczu jest sól fizjologiczna. Zakraplanie lub przepłukiwanie oczu roztworem soli fizjologicznej jest w pełni bezpieczne i daje bardzo szybkie efekty. Sól fizjologiczna wypłukuje z oka potencjalnie tkwiące na jego powierzchni zanieczyszczenia oraz daje natychmiastowe nawilżenie, co pozytywnie wpływa na jego kondycję. Kolejnym wskazaniem do stosowania soli fizjologicznej do oczu są ropiejące oczy, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To bardzo częsta dolegliwość, spotykana zazwyczaj u niemowląt i małych dzieci.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak dbać o oczy 

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6.

Przyczynami gromadzenia ropnej wydzieliny w obrębie oczu są przede wszystkim niewłaściwa higiena, pocieranie oczu (zwłaszcza brudnymi rękoma), alergia, a także infekcja bakteryjna lub wirusowa. Ropa zgromadzona w oczach może świadczyć o stanie zapalnym spojówek, dlatego w przypadku występowania wydzieliny należy być uważnym i w razie nasilenia dolegliwości (opuchlizny powiek, zaczerwienienia oka) konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Jeśli lekarz stwierdzi zapalenie spojówek, prawdopodobnie nadal będzie zachodziła konieczność przemywania oczu solą fizjologiczną. Nie należy więc martwić się o ewentualne działanie niepożądane w czasie trwających chorób i zaburzeń w obrębie oczu.

Sól fizjologiczna dla dzieci, niemowląt – jak stosować?

Zdaniem lekarzy stosowanie soli fizjologicznej u dzieci, a także noworodków jest bezpieczne, jednak należy być bardzo uważnym w czasie przemywania oczu. Roztwory zawierające sól fizjologiczną są obojętne dla tkanek, dlatego ich stosowanie jest bezpieczne i nie wywołuje żadnych podrażnień. Sól fizjologiczna jest dobrym środkiem do przemywania oczu niemowląt, które nie powinny mieć kontaktu z chemicznymi preparatami zawierającymi potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. Należy pamiętać, że zbyt duża dawka soli fizjologicznej może wywołać lekkie pieczenie oczu dziecka, a także złość, panikę i płacz. Zanim rozpocznie się aplikowanie soli fizjologicznej do oczu dziecka, warto ułożyć dziecko w odpowiedni sposób. Najlepiej, aby w trakcie wkraplania leżało na plecach z lekko odchyloną głową. Można również delikatnie przecierać okolice oczu dziecka jałową gazą nasączoną solą fizjologiczną.

Co to jest zespół suchego oka? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest zespół suchego oka? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
0
Polecamy
Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt i dorosłych.
Jak używać płynu fizjologicznego?
Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt i dorosłych. Jak używać płynu fizjologicznego? Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Co stosować na ropiejące oczy u dziecka?
Domowe sposoby
Co stosować na ropiejące oczy u dziecka? Domowe sposoby TVN zdrowie
Piekące i łzawiące oczy – domowe sposoby i leczenie 
Piekące i łzawiące oczy – domowe sposoby i leczenie  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby