Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sok z noni - właściwości lecznicze, zastosowanie, przeciwwskazanie i efekty uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Sok z noni - właściwości lecznicze, zastosowanie, przeciwwskazanie i efekty uboczne

Sok z noni

Fot: awayge / gettyimages.com

Sok z noni działanie może mieć antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, a także przeciwbólowe. Ma też potencjał zapobiegania chorobom nowotworowym i ich leczenia, jednak nie wykazano go dotychczas w żadnych wiarygodnych badaniach naukowych. Sok z noni mogą pić tylko osoby dorosłe.

Sok z noni, czyli z owoców morwy indyjskiej (Morinda citrifolia), znany jest szczególnie dobrze w rejonie południowo-wschodniej Azji oraz wysp Pacyfiku. Jego wykorzystanie we współczesnej medycynie nie ma uzasadnienia naukowego, chociaż wykazano, że sok z noni ma wiele składników cennych dla ludzkiego organizmu, m.in. polifenoli i przeciwutleniaczy.

Sok z noni – na co pomaga? Właściwości soku z noni i zastosowanie

Sok z noni właściwości zawdzięcza zawartości witamin, minerałów, flawonoidów, pektyn, terpenów, aninokwasów oraz innych związków. Jest źródłem m.in. witamin A, C oraz witamin z grupy B, zawiera potas, wapń, magnez i sód. Sok z noni właściwości regeneracyjne może wykazywać ze względu na obecność w nim prokseroniny oraz prokseronazy, które wpływają na siebie i wspomagają wytwarzanie kseroniny – pozytywnie oddziałującej na białka i wspierającej regenerację komórek.

Chociaż nie potwierdzono naukowo, że sok z noni ma właściwości lecznicze, jest stosowany jako lek i profilaktyce chorób takich jak infekcje, choroby układu sercowo-naczyniowego czy choroby nowotworowe. Sok z noni na raka ma działać zapobiegawczo, chroniąc DNA, a także leczniczo, hamując rozwój komórek rakowych.

Sok z noni zastosowanie ma też w leczeniu hipercholesterolemii. Może obniżać poziom tzw. złego cholesterolu we krwi. Dzięki temu chroni układ krwionośny przed miażdżycą i jej następstwami, zauważalnymi dla całego organizmu.

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne soku z noni mogą być wykorzystywane w leczeniu chorób układu pokarmowego, zwłaszcza wrzodów żołądka oraz chorób jelit. Antyseptyczne działanie soku z noni pomaga też leczyć infekcje jamy ustnej.

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych właściwości soku z noni jest działanie przeciwbólowe. Jest ono bardzo silne, porównywalne nawet z morfiną.

Pierwotnie owoce morwy indyjskiej i sok z nich były wykorzystywane także do wzmacniania odporności organizmu, wspomagająco w walce z infekcjami, chorobami pasożytniczymi oraz grzybiczymi.

Dawkowanie soku z noni powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Może to być np. 25 mililitrów dwa razy dziennie przed posiłkiem. Ważne jest, by sok z noni przechowowyać w lodówce. Dodatkowo przed rozpoczęciem jego przyjmowania najlepiej skonsultować się z lekarzem oraz wykonać niezbędne badania krwi, by móc określić, jaki wpływ na zdrowie w indywidualnym przypadku ma picie soku z noni. Może mieć ono skutki uboczne, sok z noni ma też wiele przeciwwskazań do stosowania.

Sok z noni: skutki uboczne i przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania soku z noni to m.in. ciąża i karmienie piersią, ponieważ nie zbadano wpływu morwy indyjskiej na rozwój płodu ani na ciężarną. Podczas zbierania informacji o wykorzystaniu owoców noni pojawiała się nawet informacja, że używano go do przerywania ciąży. Biorąc pod uwagę liczbę przeciwwskazań do picia i przypadki toksyczności soku z noni, należy podczas ciąży powstrzymać się od przyjmowania tego soku.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Inne przeciwwskazania do picia soku z noni to:

  • młody wiek – sok z noni dla dzieci jest niewskazany, szczególnie że ma działanie przeciwbólowe i może oddziaływać na układ sercowo-naczyniowy, na wątrobę i nerki;
  • choroby i niewydolność wątroby – na świecie odnotowano kilka przypadków hepatotoksyczności soku z noni, co oznacza, że składniki soku uniemożliwiały komórkom wątroby prawidłowe działanie, efekty znikały po odstawieniu soku z morwy indyjskiej;
  • choroby nerek, zaburzenia rytmu serca i zbyt duża ilość potasu w organizmie lub zaburzenia gospodarki potasowej – sok z noni zawiera duże ilości potasu, które mogą te stany potęgować.

Ze względu na dużą zawartość potasu sok z noni nie powinien być stosowany przez osoby zażywające leki moczopędne, np. w chorobach nerek czy infekcjach dróg moczowych, ani podczas kuracji lekami obniżającymi krzepliwość krwi (mogą działać słabiej w połączeniu z sokiem z noni).

Ostrożność należy zachować podczas łączenia soku z noni i leków obniżających ciśnienie krwi. Warto regularnie w tym czasie wykonywać badania krwi, by sprawdzać poziom potasu w organizmie.

Bibliografia:

1. W. Daniewski, Zastosowanie i wartość odżywcza produktów z morwy indyjskiej (noni), Bromatologia i Chemia Toksykologiczna XLII, 2009, 2, s. 162-168, dostęp online 14.01.2018 r., materiał dostępny jest pod linkiem.

2. B. Kulczyński, A. Grazma-Michałowska, Noni – tropikalny owoc o wysokim potencjale prozdrowotnym, Przemysł Spożywczy 2015, t. 69, , nr 6, s. 35-36, dostęp online 14.01.2018 r., materiał dostępny jest pod linkiem.

3. O. Krakowiak, R. Nowak, Mikorflora przewodu pokarmowego człowieka – znaczenie, rozwój, modyfikacje, Postępy Fitoterapii 2015, nr 3, s, 198, dostęp online 14.01.2018 r., materiał dostępny jest pod linkiem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
129
12
Komentarze (2)
Niestety trudno mi się odnieść do komentarza. W takich przypadkach zawsze proszę, by komentujący podał konkretne zarzuty, gdyż trudno się odnieść do tak ogólnego komentarza.
Czytaj całość
Pani Aniu zachęcam do doedukowania się w tej kwestii :)
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?