Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sok z granatu -pomaga leczyć aż 15 różnych chorób i dolegliwości. Jak działa?
menu
Polub nas na Facebooku

Sok z granatu -pomaga leczyć aż 15 różnych chorób i dolegliwości. Jak działa?

granat

Dimitri Otis GettyImages

Sok granatu można kupić lub wytłoczyć samodzielnie. Ma on właściwości prozdrowotne, m.in. zapobiega nowotworom, chorobom układu krążenia i opóźnia procesy starzenia. Działa ściągająco i antybakteryjnie. W profilaktyce optymalna dzienna dawka soku z granatu to 40 mililitrów.

Jak wybrać najlepszy sok z granatu dostępny w sklepie? Należy sugerować się pochodzeniem i składem oferowanych produktów. W butelce nie powinny znaleźć się soki innych roślin – ani aronii, ani malin, ani np. buraków. Popularny jest sok granatu z Azerbejdżanu, ponieważ w tym rejonie świata są największe uprawy tego owocu, a pochodzące stamtąd granaty zawierają najwięcej przeciwutleniaczy. Zamiast kupować, można przygotować własny naturalny sok z granatu.

Sok z granatu: właściwości zdrowotne

Sok z owocu granatu, który pozyskuje się z czerwonych pestek tego owocu, zawiera duże ilości węglowodanów, witaminy C oraz witaminy E i B5. Sok z pestek granatu jest też źródłem potasu, magnezu i fosforu. Oprócz tego zawiera kwas askorbinowy, flawonoidy oraz garbniki.

Dzięki tak bogatemu składowi sok z granatu ma właściwości lecznicze i odmładzające. Na co pomaga sok z granatu? Chroni komórki i wspiera ich regenerację, opóźnia procesy starzenia. Ma też zastosowanie w terapii onkologicznej i profilaktyce raka. Badania wykazały, że sok z granatu na raka prostaty i raka piersi działa hamująco, spowalniając namnażanie komórek nowotworowych. W dawnych czasach był stosowany do leczenia biegunek, wrzodów i w celu zapobiegania próchnicy (dzięki działaniu antybakteryjnemu). Sok z granatu leczył też choroby pasożytnicze układu pokarmowego.

Regularne picie soku z granatu zmniejsza ryzyko wielu chorób, zwłaszcza tzw. cywilizacyjnych, które wiążą się z niezdrowym stylem życia.  Kiedy mamy do czynienia z już rozwiniętą chorobą, nie sok z granatu nie zastąpi leków, ale na pewno wspomoże proces leczenia.

10 chorób i dolegliwości, przy których warto pić sok z granatu.

  1. Choroby serca – regularne przyjmowanie soku z granatu poprawia krążenie krwi i zapobiega zawałom; działa on też przeciwmiażdżycowo, zawarte w nim flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne; dodatkowo badania wykazały jego właściwości obniżające ciśnienie;
  2. Zaburzenia pracy układu pokarmowego – sok z granatu był tradycyjnie wykorzystywany w leczeniu biegunek i cholery; dba o prawidłową florę bakteryjną jelit i pomaga leczyć wszystkie problemy trawienne;
  3. Problemy z zębami – sok z granatu wykazuje właściwości bakteriobójcze i zmniejsza ilość płytki nazębnej;
  4. Nowotwory – sok z granatu ułatwia organizmowi zwalczanie komórek nowotworowych i zapobiega tworzeniu się nowych, ponieważ zawiera dużą ilość flawonoidów;
  5. Reumatyzm – sok z granatu wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzapalnie, dzięki czemu może być stosowany w leczeniu zapaleń stawów;
  6. Anemia – zawiera duże ilości żelaza, które pomaga w zwalczaniu anemii i jej skutków – zapobiega między innymi utracie włosów;
  7. Cukrzyca – reguluje poziom cukru;
  8. Problemy z prostatą – badania wykazały, że sok z granatu zapobiega powstawaniu i zwalcza raka prostaty, dodatkowo jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne wspomagają leczenie infekcji tego organu;
  9. Zakażenia pasożytami – sok z granatu od wieków stosowany był jako środek na pasożyty, badania potwierdziły jego wyjątkowo silne działanie w stosunku do tasiemców;
  10. Problemy z układem moczowym – zawiera substancje, które zabijają wiele bakterii, w tym Escherichię coli, odpowiedzialną za zakażenia dróg moczowych.
  11. Obniżona odporność – granaty zawierają bardzo duże ilości witaminy C, która wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego;
  12. Niedożywienie – dostarcza mnóstwo mikroelementów i witamin, które pomagają uzupełnić ewentualne niedobory;
  13. Choroba Alzheimera - sok z granatu, dzięki potężnej dawce polifenoli, może chronić mózg i układ nerwowy przed działaniem wolnych rodników i dzięki temu zapobiegać procesom prowadzącym do chorób neurodegradacyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
  14. Zaburzenia flory bakteryjnej jelit, np. po antybiotykoterapii. zawarte w soku substancje stymulują naturalną florę bakteryjną układu pokarmowego.
  15. Menopauza. Sok z granatu zawiera substancję działające podobnie do żeńskich hormonów płciowych, czyli tzw. fitoestrogeny. Dzięki temu pomaga na uderzenia gorąca, poprawia nastrój, a także łagodzi inne dolegliwości związane z niedoborem estrogenów w okresie menopauzy.

Sok z granatu ma 54 kilokalorii w 100 gramach. Dla porównania sok pomarańczowy ma w 100 gramach 110 kilokalorii.

Jak działają antyoksydanty (flawonoidy). Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Sok z granatu: dawkowanie – ile pić dziennie i jak?

Jak pić sok z granatu? Sok z granatu ma cierpki smak, dlatego jeśli wytłacza się go samodzielnie, można dosypać do szklanki słodzik. Lepiej użyć słodzika naturalnego zamiast cukru, żeby zachować prozdrowotne właściwości soku z granatu. Z czym łączyć sok z granatu? Można do wyciśniętego soku dodać sok z innych owoców, tworząc zdrowy napój o niebanalnym smaku. Dobrze komponują się np. sok z granatu i pomarańczy czy żurawina z sokiem z granatu. Można też sok rozcieńczyć wodą mineralną. Kobiety w ciąży powinny pić wyłącznie rozcieńczony sok z granatu.

Ile pić soku z granatu dziennie, by skorzystać z jego właściwości? Dzienna dawka to 40 mililitrów soku. Najlepiej podzielić ją na dwa razy i pić sok rano i wieczorem. Sok z granatu dla dzieci dawkowanie powinien mieć o połowę mniejsze i należy podawać go do picia tylko po rozcieńczeniu.

Jak wycisnąć sok z granatu? Sposoby na wyciskanie soku z granatu

Najlepszy i najszybszy w przygotowaniu jest sok z granatu z wyciskarki. Można go też przyrządzić bez tego urządzenia. Jak zrobić sok z granatu? Owoc należy przekroić poziomo na pół, a następnie łyżką wystukać nasiona do miski. Nasiona wystarczy zamknąć w szczelnym woreczku i zmiażdżyć je, aż wypuszczą sok, np. przy pomocy wałka. Potem sok należy przecedzić i można go wypić.

Jak zrobić sok z granatu w sokowirówce? Należy z owocu wydobyć nasiona i umieścić je w urządzeniu. Sok z granatu z sokowirówki może wymagać przecedzenia.

Sok z granatu: przeciwwskazania

Przeciwwskazania do picia soku z granatu to nadkwasota, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz zapalenie trzustki. Nie jest zalecany osobom z tendencją do zaparć. W niektórych przypadkach można pić sok z granatu mimo wymienionych chorób, ale należy go mocno rozcieńczać.


Zobacz film: Jakie wartości odżywcze mają owoce? Źródło: Wiem co jem.

Bibliografia:

1. B. Kulczyński, A. Grazma-Michałowska, Granat – tropikalny owoc bogaty w związki bioaktywne o właściwościach prozdrowotnych, Nauka, Przyroda, Technologie, 2015, tom 9, zeszyt 3., materiał jest dostępny tutaj.

2. M. Narbutowicz, B. Regulska-Ilow, Znaczenie suplementacji w regulacji zaburzeń strukturalnych oraz funkcjonalnych w ośrodkowym układzie nerwowym u osób z zespołem Downa, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2017, 13 (3), s. 352–362, materiał jest dostępny tutaj.

3. I. Boniakowska, M. Burzyńska, J. Jeleń, M. Magnuszewska, Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes, Studenckie Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Kosmetologia, 2016, nr 1, materiał jest dostępny tutaj.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
255
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?