Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sofrologia jako technika relaksacyjna. Jak ją stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Sofrologia jako technika relaksacyjna. Jak ją stosować?

Kobieta, która patrzy się w okno

Fot: Oliver Rossi / gettyimages.com

Sofrologia to paranauka mająca na celu rozwój zdolności umysłowych i duchowych. Regularne jej praktykowanie pozwala na wydobycie z umysłu dużych pokładów spokoju, cierpliwości, a przede wszystkim zwiększa samoświadomość.

Sofrologia łączy techniki pozwalające na rozwijanie ludzkiego potencjału. Jej nazwa wywodzi się z języka greckiego, z połączenia słów oznaczających harmonię (sos), świadomość (phren) oraz rozumowanie (logos). Jej praktykowanie pozwala na pozbycie się napięcia w stresujących sytuacjach.

Zobacz także:

Warsztaty oddechowe, które pomogą Ci zredukować stres!

Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres a okres – jaki ma wpływ na miesiączkowanie?

Stres jest jednym z czynników, które towarzyszą każdemu człowiekowi na co dzień. Gdy występuje w niewielkim natężeniu, zazwyczaj jest motywujący i popycha do działania. W nadmiarze powoduje jednak spustoszenie nie tylko w umyśle, ale i w ciele. Ćwiczenia z sofrologii pozwalają na zminimalizowanie reakcji stresowych i pozbycie się „czarnych myśli”. Sofrologia została po raz pierwszy zaprezentowana światu w latach 60. ubiegłego wieku przez Alfonsa Caycedo, kolumbijskiego lekarza psychiatrę. Słynął on z łączenia technik zen, jogi oraz buddyzmu.

Na czym polegają techniki sofrologii?

Sofrologia składa się z 12 poziomów zamkniętych w 3 cyklach. Ważna jest teoria, jednak dopiero praktyka wprowadza istotne zmiany w psychice człowieka. Osoba praktykująca z czasem nabiera większej wprawy, czuje się bardziej zrelaksowana, ma wewnętrzną harmonię i rozwija samoświadomość. Sesje można odbywać indywidualnie pod okiem sofrologa lub w zorganizowanych grupach. Lepsze efekty dają spotkania indywidualne, ponieważ mogą być dobrane bezpośrednio do potrzeb. Na sesjach grupowych praktykujący dzielą się własnymi doświadczeniami i narzędziami pomocnymi, m.in. w opanowywaniu reakcji stresowych i ćwiczeniu uważności. Zwolennicy tej techniki zauważają u siebie również poprawę koncentracji, lepsze wyniki w nauce i pracy. Sofrologia wspiera leczenie wielu schorzeń, w tym depresji, nerwicy, przewlekłego stresu, astmy, arytmii serca oraz problemów z dopasowaniem społecznym.

Poziomy sofrologii:

  • I – oparty na jodze. Regularne praktykowanie określonych sekwencji ruchów wpływa przede wszystkim na ciało, rozciąga je i wzmacnia. Uczy także głębokiego, świadomego oddychania. Poprawia krążenie krwi i limfy. Pozwala na naukę usuwania napięć z ciała, zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych.
  • II – skupia się bardziej na duchowości i dlatego inspirowany jest elementami buddyzmu. Osoba znajdująca się na tym poziomie stara się skupić na umyśle i patrzeć na własne życie i problemy z zewnątrz. W ten sposób rozwija postrzeganie zmysłowe, ćwiczy wizualizację i motywację ukierunkowaną na cele (życiowe i zawodowe).
  • III – zawiera elementy japońskiego zenu. Opiera się na medytacji i dlatego też wymaga przejścia przez poprzednie dwa poziomy. Łączy naukę płynącą z jogi oraz buddyzm. Na tym etapie osoba praktykująca może pracować nad własną przeszłością i starać się patrzeć na nią z innej perspektywy.
  • IV – skupia się przede wszystkim na osadzeniu w codzienności i tym, co tu i teraz. Pozwala na ocenę własnych uczuć względem sytuacji panującej w rodzinie i społeczeństwie.
  • V–XII – dotarcie do tych poziomów poprzedza wiele miesięcy trudnej pracy nad własnym ciałem i emocjami. Dopiero na tym etapie można rozwijać samoświadomość w szerszym zakresie.

Metoda Caycedo

Jedną z najbardziej znanych metod Alfonsa Caycedo nazwana została dynamicznym relaksem Caycedo (DRC). Przeznaczona jest dla osób chcących połączyć ćwiczenia fizyczne z rozwojem mentalnym. Nie jest to jednak jednorazowa praktyka, a sposób na życie. Dzięki niej możliwe jest osiąganie wyznaczonych celów i walka ze stresem. Pojedyncza sesja z terapeutą trwa około godziny, jednak dokładny czas zależy od potrzeb. Ogólnie przyjmuje się, że całość zamyka się w 3 etapach:

  • Etap odkrywania – polega na poznawaniu podstaw i teorii towarzyszących sofrologii. Osoba, zgłębiając tę technikę, powinna zapoznać się z narzędziami, które pomogą jej na kolejnych etapach.
  • Etap opanowywania – jest stosunkowo długi i uwzględnia praktyczny aspekt. Kluczowe jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń, zapisywanie swoich spostrzeżeń i postępów w notesie. W ten sposób widać postępy.
  • Etap transformacji – najważniejszy z etapów, na którym widać postępy zarówno w zachowaniu, jak i w postrzeganiu rzeczywistości. Narzędzia, które początkowo wydają się trudne, stają się codziennością i stanowią element każdego dnia. Na tym etapie zarówno osoba praktykująca, jak i jej bliscy zauważają pozytywne zmiany w zachowaniu i samopoczuciu. Umysł staje się bardziej bystry i łatwiej jest panować nad sytuacjami stresowymi.

Zobacz film i dowiedz się, jak naturalnie poradzić sobie ze stresem:

Zobacz film: Jak radzić sobie ze stresem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

1. Tournaire M., Theau-Yonneau A. (2007). Complementary and alternative approaches to pain relief during labor. Evid Based Complement Alternat Med. 4 (4): 409–17.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?