Polub nas na Facebooku
Czytasz: Soda oczyszczona na twarz i włosy – działanie i jak zrobić domową maseczkę?
menu
Polub nas na Facebooku

Soda oczyszczona na twarz i włosy – działanie i jak zrobić domową maseczkę?

NAN

Fot: YakobchukOlena / stock.adobe.com

Soda oczyszczona, inaczej wodorowęglan sodu, naturalnie występuje w osadach wód słodkich i gruntowych. Produkt, przez swoje właściwości złuszczające, rozjaśniające i antyseptyczne, znalazł zastosowanie w kosmetyce. Najczęściej stosowany jest jako dodatek do maseczek na twarz o właściwościach oczyszczających i antybakteryjnych. Soda oczyszczona na włosy silnie je oczyszcza, np. z resztek lakieru, żelu, pasty do włosów.

Domowa maseczka zadziała lepiej, jeżeli przed nałożeniem jej na twarz zrobi się tzw. parówkęWystarczy do garnka lub miski nalać wrzącej wody i pochylić twarz nad parą. Dla lepszego efektu można delikatnie okryć głowę ręcznikiem, aby para nie wydostawała się na boki. Gorąca parówka rozszerza pory i rewelacyjnie przygotowuje skórę na przyjęcie odżywczych składników maseczek na twarz.

Soda oczyszczona na twarz – działanie

Soda oczyszczona ma delikatne właściwości wybielające, dlatego stosowana jest na przebarwienia skóry, które są np. pozostałością po trądziku. Proszek działa antybakteryjnie i ma silne  działanie oczyszczające skórę, zwęża pory, usuwa zanieczyszczenia z cery, normalizuje wydzielanie sebum.

Maseczki z sody oczyszczonej są w szczególności polecane na cerę trądzikową, mieszaną oraz tłustą. Silne działanie wysuszające sody powoduje, że raczej nie powinny z niej korzystać osoby ze skórą suchą i wrażliwą, ponieważ może ona powodować podrażnienia. 

Test uczuleniowy przed wykonaniem domowej maseczki

Przed zastosowaniem maseczki z sody na twarz należy przeprowadzić test uczuleniowy. Wystarczy odrobinę przygotowanego kosmetyku nałożyć na nadgarstek lub w miejsce za uchem. Jeśli w przeciągu kilkunastu minut nie zauważy się niepokojących objawów, jak zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie, można nałożyć maskę na twarz.

  • Oczyszczająca maseczka z sody na wągry

Soda na wągry bardzo dobrze działa w połączeniu z żelatyną i mlekiem. Powstaje wtedy maseczka peel-off, która doraźnie usuwa zaskórniki a także reguluje nadmierne wydzielanie sebum na twarzy.

Wystarczy 2 łyżki żelatyny połączyć z łyżką mleka i sody oczyszczonej. W niewielkim garnku należy zagotować trochę wody i umieścić w kąpieli wodnej miskę ze składnikami. Po rozpuszczeniu się ich, należy nakładać jeszcze ciepłą maskę na twarz, najlepiej na strefę T, czyli czoło, nos i brodę. Po całkowitym zaschnięciu maska mocno przyklei się do skóry i jeżeli nałoży się ją w miejsca, gdzie rosną delikatne włoski, mogą one zostać boleśnie wyrwane.

  • Soda oczyszczona na pryszcze – maseczka na trądzik

Soda oczyszczona wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu można ją stosować zwłaszcza na cerę trądzikową w celu pozbycia się pryszczy i zanieczyszczeń skórnych. Działanie przeciwzapalne domowej maseczki wzmocni dodanie do niej odrobiny żelu z aloesu. Łyżeczkę sody wystarczy połączyć z łyżeczką aloesowego preparatu. Maskę nakłada się na twarz, omijając okolice oczu. Domowy kosmetyk należy zmyć po 5-7 minutach.

  • Maseczka z sody i oleju kokosowego

Olej kokosowy ma właściwości nawilżające. W połączeniu z sodą tworzy naturalną oczyszczająco-nawilżającą maseczkę do twarzy. Wykonując kosmetyk, należy mieszać składniki w takich samych proporcjach, nałożyć na całą twarz i zmyć po 10 minutach. W przypadku bardzo suchej skóry można dać więcej oleju, a tłustej – więcej sody.

  • Maseczka z sody i cytryny na przebarwienia

Sok z cytryny wykazuje delikatne właściwości rozjaśniające. Składnik dodany do domowej maseczki uczyni z niej kosmetyk idealny dla osób z przebarwieniami skórnymi. Soda oczyszczona oczyści twarz i ureguluje nadmierne wydzielanie sebum, a cytryna plamy pigmentacyjne, np. pozostałe po trądziku. 2 łyżeczki sody wystarczy wymieszać z 1 łyżką soku z cytryny. Do maseczki można dodać łyżkę brązowego cukru, dzięki czemu uzyska się dodatkowo efekt złuszczania naskórka. Po delikatnym wmasowaniu kosmetyku w twarz, należy pozostawić do na 10 minut, a potem zmyć ciepłą wodą.

Soda oczyszczona na włosy – dodatek do szamponu

Włosy przeciążone kosmetykami stylizującymi, jak lakiery, żele czy pianki, można oczyścić, dodając drobinę sody do swojego szamponu. Wodorowęglan sodu usunie resztki preparatów ze skóry głowy, a także włosów.

 Dzięki temu kosmyki będą się lepiej układać oraz wchłaniać substancje odżywcze zawarte w szamponie, odżywkach czy maskach. Soda oczyszczona dobrze usuwa zanieczyszczenia z włosów, jednak należy pamiętać, że ma silne działanie wysuszające.

Dlatego lepiej nie korzystać z niej zbyt często, bądź po jej zastosowaniu nałożyć na kosmyki odżywkę nawilżającą.

Soda na włosy – suchy szampon

Wykorzystując oczyszczające właściwości sody, można jej używać jako suchego szamponu. Metody nie należy traktować zamiennie z regularnym myciem włosów, jednak w nagłych przypadkach, kiedy nie ma się czasu na kąpiel, a suchy kosmetyk się skończył, można zastosować jego naturalny zamiennik. Wystarczy nasypać odrobinę sody na włosy, wmasować ją w skórę głowy, a następnie delikatnie wyczesać szczotką lub grzebieniem.

Zobacz film: Maseczka z jarzębiny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
99
2
Polecamy
Maseczka z kurkumy na przebarwienia i niedoskonałości skóry
Maseczka z kurkumy na przebarwienia i niedoskonałości skóry Dzień Dobry TVN
Maseczki z kurkumy – domowa maseczka na cerę trądzikową i z przebarwieniami oraz maska na wypadające włosy i z łupieżem
Maseczki z kurkumy – domowa maseczka na cerę trądzikową i z przebarwieniami oraz maska na wypadające włosy i z łupieżem TVN zdrowie
Jak działa maseczka z żelatyny?
Przepisy na maseczkę z żelatyny
Jak działa maseczka z żelatyny? Przepisy na maseczkę z żelatyny Dzień Dobry TVN
Maseczka z drożdży na włosy i twarz - jak zrobić samodzielnie i jakie ma właściwości maseczka drożdżowa?
Maseczka z drożdży na włosy i twarz - jak zrobić samodzielnie i jakie ma właściwości maseczka drożdżowa? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie