Wcześniakiem określa się dziecko urodzone między 23 a 37 tygodniem ciąży. W związku z tym, że spędziły one w macicy niewystarczającą ilość czasu, nie wszystkie układy zdążyły się prawidłowo rozwinąć. W zależności od stopnia wcześniactwa mogą one zmagać się z niedorozwojem płuc, retinopatią wcześniaczą, zaburzeniami neurologicznymi i nieprawidłową termoregulacją. Większość z nich przychodzi na świat z niską masą urodzeniową (nieprzekraczającą 2500 g). Dodatkowo u dzieci urodzonych przedwcześnie nie wykształca się odruch ssania. Z tego powodu może okazać się pomocne zastosowanie specjalnych smoczków dla wcześniaków.
Smoczek dla wcześniaka a odruch ssania
Smoczek dla wcześniaka umożliwia dziecku naukę odruchu ssania. Powinien być on indywidualnie dobrany do wielkości noworodka. Za duży smoczek dla wcześniaka może być przyczyną problemów rozwojowych jamy ustnej. Czasem zniechęca dziecko do ssania.
Smoczek dla wcześniaka zapobiega również pojawieniu się nieprawidłowego ułożenia narządów jamy ustnej, które mogłoby prowadzić do poważnych zaburzeń karmienia na dalszych etapach rozwoju dziecka. Do złych nawyków zalicza się: unoszenie języka do podniebienia, zaciskanie szczęk, cofanie lub wypychanie języka. Natomiast prawidłowe ssanie jest możliwe dzięki różnicy ciśnień w jamie ustnej i jej pełnemu uszczelnieniu – żuchwa cofa się i unosi, czubek języka przyciska do podniebienia sutek lub smoczek, a wargi i policzki poruszają się rytmicznie.
Ssanie także uspokaja, wycisza dziecka i rozładowuje napięcie. Na badaniu ultrasonograficznym (USG) w ciąży często można zobaczyć obraz płodu, który ssie kciuk. Zdarza się również, że niemowlę domaga się piersi mamy, mimo że nie jest już głodne. Zaspokaja to jego potrzebę poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Smoczek dla wcześniaka także spełnia tę funkcję.
Czym wyróżnia się smoczek dla wcześniaka?
Smoczek dla wcześniaka musi sprostać potrzebom bardzo małego i niedojrzałego organizmu. Ważne jest, aby był on dostosowany do budowy anatomicznej dziecka. Najczęściej zwykłe smoczki w rozmiarze 0 są za duże dla wcześniaków. Produkty przeznaczone specjalnie dla nich mają nieco mniejsze gumki, dlatego pasują do jamy ustnej noworodków urodzonych przedwcześnie.
Smoczek dla wcześniaka ma także inny kształt gumki. Jest on bardziej anatomiczny, co oznacza, że naśladuje asymetryczny kształt brodawki sutkowej. Dzięki temu nauka odruchu ssania przebiega prawidłowo, ponieważ dziecko ćwiczy mięśnie i koordynację między poszczególnymi narządami jamy ustnej a oddechem i połykaniem. Taki kształt sprawia ponadto, że dziecku łatwiej jest ssać pierś mamy na późniejszych etapach rozwoju.
Zobacz film i dowiedz się jak rozwija się dziecko:
Materiał, z którego wykonane są smoczki dla wcześniaków, jest miękki, elastyczny i ciepły. Naśladuje on brodawkę sutkową kobiety oraz dopasowuje się do kształtu jamy ustnej dziecka i nie wywiera dużego nacisku na dziąsła i język. Tworzywo, którego używa się do produkcji tego typu produktów, to delikatny silikon lub lateks. Jest on wytrzymały i odporny na rozerwanie lub przegryzienie. Jednocześnie osłonka smoczka dla wcześniaków nie powoduje podrażnienia skóry wokół ust.
Tarcza smoczkach dla wcześniaków jest odpowiednio wycięta, dzięki czemu nie przeszkadza ona w jednoczesnym stosowaniu sondy do karmienia lub innego specjalistycznego sprzętu medycznego.
Gdzie kupić smoczek dla wcześniaka?
Smoczek dla wcześniaka jest specjalistycznym sprzętem, dlatego można kupić go w sklepach medycznych lub aptekach oferujących produkty dla noworodków. Jego cena nie przekracza 30 zł. Niekiedy oddziały szpitalne dysponują jednorazowymi smoczkami uspokajającymi przeznaczonymi dla wcześniaków. Kiedy dziecko przybierze na wadze, podrośnie i wykształci się u niego odruch ssania, będzie mogło korzystać ze standardowych rozmiarów smoczka.
Przy zakupie smoczka dla wcześniaka warto kierować się:
- materiałem, z którego został wykonany,
- kształtem tarczy i gumki (najlepiej wybrać anatomiczną),
- wielkością tarczy i gumki,
- sposobem mycia,
- możliwością sterylizacji.
Warto zwrócić uwagę na to, aby smoczek dla wcześniaka posiadał certyfikaty potwierdzające jego jakość i bezpieczeństwo oraz to, że nie został wykonany ze szkodliwych materiałów. Może zdarzyć się, że dziecko nie przyjmie smoczka. Należy wówczas wypróbować produkt innej marki lub o nieco innym kształcie.
Bibliografia:
1. J. Świetliński, Neonatologia i opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.