Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skutki uboczne po szczepionce na COVID-19 występują rzadziej u osób starszych
menu
Polub nas na Facebooku

Skutki uboczne po szczepionce na COVID-19 występują rzadziej u osób starszych

szczepienia koronawirus

Ridofranz GettyImages

Objawy niepożądane po podaniu szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 u osób powyżej 55. roku życia występują rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u osób młodszych - wynika z badań.

Szczepieniom przeciw SARS-CoV-2 na początku grudnia (8.12.) poddane zostały pierwsze osoby w Wielkiej Brytanii. 14 grudnia proces szczepień przeciw koronawirusowi ruszył także w Stanach Zjednoczonych. Zaszczepione zostały już także pierwsze osoby w Kanadzie. Preparaty firmy Pfizer i BioNTech mają być prawdopodobnie w lutym dostępne też w Polsce, ale wpierw potrzebna jest opinia Europejskiej Agencji Leków.

Czytaj też:

Szczepionka na CVID-19 - czy jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 jest bezpieczna, a ewentualne objawy niepożądane po podaniu preparatu Pfizer i BioNTech „nie różnią się zasadniczo od tych, których można się spodziewać po innych szczepieniach przeciwko chorobom wirusowym” - tłumaczył w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Każde szczepienie wiąże się z możliwością wystąpienia objawów poszczepiennych, ale takie objawy jak ból głowy czy mięśni, zmęczenie - to są objawy można powiedzieć "typowe", występujące np. po zaszczepieniu na grypę.

- wyjaśniał dr Piotr Rzymski. Ekspert podreślał jednocześnie, że jeśli chodzi o możliwe objawy niepożądane, które mogą wystąpić po szczepionce Pfizera – nie ma w nich nic zaskakującego. Jego zdaniem, żaden z tych objawów nie wskazuje też na jakieś ryzyko zdarzeń, które byłyby zagrożeniem dla zdrowia czy życia

– Objawy te, jeśli w ogóle wystąpią, to w krótkim czasie po zaszczepieniu i powinny być krótkotrwałe. Zdecydowanie wolę ich doświadczyć niż brać udział w loterii związanej z zachorowaniem na COVID-19. Analizując profil bezpieczeństwa nie mam obaw, by się zaszczepić – dodał.

Szczepionka Pfizera na COVID-19 - działania niepożądane

Doktor Piotr Rzymski tłumaczył, że na podstawie badań klinicznych szczepionki Pfizera (BNT162b2 mRNA), do najczęściej występujących skutków ubocznych, trwających na ogół nie dłużej niż kilka dni, zaliczono:

  • ból i zaczerwienienie skóry w miejscu wstrzyknięcia (obserwowany u 80 proc. szczepionych),
  • zmęczenie (63 proc.),
  • ból głowy (55 proc.),
  • ból mięśni (38 proc.),
  • dreszcze (32 proc.),
  • ból stawów (24 proc.) i gorączka (14 proc.).

Częściej spodziewać się ich można po podaniu drugiej dawki szczepionki.

Podobne symptomy można obserwować po podaniu wielu innych szczepionek. Tu dochodzi np. o sporadyczne powiększenie węzłów chłonnych, odnotowane u zaledwie 0,3 proc. uczestników i trwające koło dziesięciu dni. Nie stwierdzono, by zaszczepienie wywoływało zdarzenia neurologiczne, neurozapalne czy zakrzepowe.

-wyjaśnił ekspert.

Szczepionka na Covid-19 - jakie działania niepożądane u seniorów?

– Skutki uboczne podania szczepionki  BNT162b2 u osób powyżej 55. roku życia występowały rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u młodszych uczestników badania. To świetna informacja dla seniorów – zaznaczył Rzymski.

Ekspert w rozmowie z PAP przypomniał, że trzecia faza badań klinicznych szczepionki Pfizera prowadzona jest przez ok. 150 ośrodków klinicznych w Argentynie, Brazylii, RPA, Niemczech, Turcji i USA.

Jak mówił, pierwotnie zrekrutowano do niej 30 tys. osób, a następnie dołączono grupę kolejnych 14 tys., obejmującą również młodzież od 12. roku życia, osoby zakażone wirusem HIV, WZW typu B i typu C. W badaniu biorą udział osoby zróżnicowane pod względem wieku, masy ciała i pochodzenia etnicznego, a także ze współistniejącymi chorobami takimi jak cukrzyca, przewlekłe choroby układu krążenia, układu oddechowego i wątroby.

Szczepionka na Covid-19 - jak długo działa?

 - Na tę chwilę nie wiadomo, jak długotrwała jest odpowiedź układu odpornościowego wywołana przez szczepionkę. Wiadomo natomiast, że jej podanie powoduje zarówno pożądaną, silną odpowiedź komórkową i opartą na przeciwciałach, których poziom jest porównywalny bądź wyższy niż przeciętnie obserwowany u ozdrowieńców. Stąd podanie szczepionki osobom, które przeszły COVID-19 może potencjalnie wzmocnić wcześniej zainicjowane już mechanizmy immunologiczne - oczywiście na tę chwilę priorytetem nie jest zaszczepienie tej grupy osób – mówił dr Rzymski.

Szczepionka na Covid-19 - przeciwwskazania

Dodał, że szczepionka Pfizera – dopuszczona już do użytku m.in. w Wielkiej Brytanii - przeznaczona jest dla osób powyżej 16. roku życia. Jak wskazał, do poddania się szczepieniu dyskwalifikują widoczne objawy infekcji; jak wysoka gorączka lub duszność, bądź zaostrzenie się stanu choroby przewlekłej. Na tę chwilę szczepionka nie jest także przeznaczona dla dzieci, ani dla kobiet w ciąży. Lekarz kwalifikujący pacjenta do szczepienia powinien także sprawdzić czy w przeszłości nie występowały u niego poważne reakcje alergiczne.

Źródło: PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
4
Polecamy
Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 dla dzieci?
W badaniach klinicznych brali udział 12-latkowie
Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 dla dzieci? W badaniach klinicznych brali udział 12-latkowie Dzień Dobry TVN
Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona do obrotu.
"Korzyści są większe niż ryzyko"
Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona do obrotu. "Korzyści są większe niż ryzyko" Dzień Dobry TVN
Szczepionka na COVID-19.
Moderna ogłasza, że jej preparat ma 95 proc.
skuteczność
Szczepionka na COVID-19. Moderna ogłasza, że jej preparat ma 95 proc. skuteczność TVN zdrowie
Czy szczepionka przeciwko COVID-19 słabiej chroni seniorów?
Czy szczepionka przeciwko COVID-19 słabiej chroni seniorów? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?