Zdaniem specjalistów jaskrę może mieć niemal milion Polaków. Niestety wielu chorych nie ma o niej pojęcia, gdyż jaskra bardzo długo rozwija się bezobjawowo. Jaskra wykryta zbyt późno lub nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Najlepszym sposobem na to, aby ten ponury scenariusz się nie sprawdził są regularne badania wzroku. W ramach Światowego Tygodnia Jaskry - 8-14 marca - takie badanie będzie można wykonać bezpłatnie.
Jaskra, czyli co?
Jaskra to tak naprawdę kilka chorób, które prowadzą do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jego zanik sprawia, że u chorych stopniowo zmniejsza się pole widzenia, a w konsekwencji dochodzi do całkowitej utraty wzroku. Główną przyczyną zaniku nerwu wzrokowego jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Dlaczego ciśnienie w gałce ocznej rośnie? W przypadku jaskry pierwotnej przyczyną problemu mogą być uwarunkowania genetyczne (choroba może być dziedziczona) lub nieprawidłowa budowa oka. Jaskra wtórna bardzo często jest powikłaniem innego schorzenia. Pojawia się u diabetyków oraz osób z nadciśnieniem tętniczym. Choroba pojawia się także u osób z wadami wzroku np. krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.
Zobacz film i dowiedz się co jeść, aby dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem:
Zrób badanie
Jaskra to choroba, której nie można lekceważyć. Wcześnie wykryta daje się opanować, jednak, aby tak się stało trzeba regularnie badać wzrok. Już proste badanie dna oka pozwala wykryć pierwsze zmiany i w porę zatrzymać ich dalszy rozwój. W ramach Światowego Tygodnia Jaskry - 8-14 marca - w wybranych gabinetach w całym kraju będzie można bezpłatnie przebadać się w kierunku jaskry. Pełna lista gabinetów dostępna jest tutaj.