Kurzajki powstają w wyniku zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Znane jest ponad 100 odmian wirusa, ale na szczęście nie każda odmiana jest groźna. Ryzyko zarażenia wirusem odpowiedzialnym za powstawanie kurzajek jest bardzo wysokie - zarazić możemy się na basenie, poprzez małe ranki, wystarczy dotknąć miejsca, w którym wcześniej przebywała osoba zarażona.
Na szczęście wirus HPV powodujący występowanie kurzajek jest teoretycznie niegroźny. Kurzajki nie bolą (chyba, że je podrażniamy np. podczas chodzenia), jedynie wyglądają nieestetycznie. Zmiany skórne są chropowate w dotyku i w szarym lub białym kolorze.
Uwaga! Kurzajki możemy rozsiewać - nawet na własnym ciele. Łatwo je przenieść np. z ręki na twarz. Dlatego bardzo ważne, aby kurzajek nie rozcinać samemu, ani nie podrażniać.
Zobaczcie na filmie, co prof. Krzysztof Łabuzek mówi o kurzajkach. W programie 36,6 zobaczycie także, jak wygląda usuwanie kurzajki:
Leczenie kurzajek
Zanim zdecydujemy się na chirurgiczne usuwanie kurzajek warto wypróbować domowe sposoby oraz kremy z apteki. Pierwsze efekty kuracji widać dopiero po 2 tygodniach, a kurzajka może zniknąć dopiero po 2 miesiącach. Najskuteczniejsze są maści z apteki oraz specjalne spraye do wymrażania kurzajek. Istnieją także domowe sposoby na kurzajki. Oto kilka z nich:
- jaskółcze ziele (glistnik) - sok z łodygi (mleczko o żółtawym zabarwieniu) wyciskamy bezpośrednio na zmianę i zaklejamy ją plastrem. Czynność tę powtarzamy codziennie, uważając, aby sok z jaskółczego ziela nie dostał się do ust, ponieważ ma właściwości trujące;
- mniszek lekarski - czyli popularny mlecz. Również stosujemy sok z jego łodygi, smarując nim kurzajkę kilka razy w ciągu dnia;
- kąpiele w roztworze solnym - roztwór przygotowujemy z około 200 g soli na każdy litr wody. Należy moczyć dłonie lub stopy przez około pół godziny dziennie. Zabieg powtarzamy codziennie. Wskazane są także kąpiele morskie;
- olejek herbaciany - smarujemy nim zmiany skórne kilka razy w ciągu dnia.
Kurzajki może usunąć dermatolog. Stosuje się wypalanie, wymrażanie oraz usuwanie laserem. Niestety żadna z metod nie daje gwarancji, że kurzajka nie powróci. Duże znaczenie w walce z brodawkami ma odporność organizmu - warto ją wzmacniać, a problem kurzajek może rozwiązać się sam.