Już Albert Einstein mawiał, że „wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”. Na tym przekonaniu bazuje stosowana w psychologii twórcza wizualizacja. Technika wizualizacji jest uważana za skuteczną, ponieważ podświadomość człowieka nie odróżnia rzeczywistości od myśli i obrazów tworzonych w wyobraźni. Oznacza to, że cokolwiek zostanie zwizualizowane, umysł zaakceptuje to jako prawdziwe – i powinno się urzeczywistnić. To dlatego wizualizacja wykorzystywana jest jako metoda terapeutyczna.
Co to jest wizualizacja?
Wizualizacja – zgodnie z nazwą – opiera się na tworzeniu w umyśle konkretnych obrazów (wyobrażeń). Obrazy te mają olbrzymią siłę oddziaływania. Przykładowo: negatywne wyobrażenia, zwłaszcza często powtarzane, mogą wywołać stres, napięcie, a nawet choroby. Podobnie jest z obrazami pozytywnymi. Twórcza wizualizacja jest więc procesem wyobrażania sobie wszystkiego, czego się w życiu pragnie i o czym się marzy, aż się to urzeczywistni.
Wizualizacja może być skupiona na jakimś celu, pieniądzach, konkretnym marzeniu. Ma moc wpływania na rzeczywistość jedynie pod warunkiem, że cała energia skupia się na pragnieniu. Skuteczna wizualizacja wymaga wielkich chęci i silnej wiary, że cel się zrealizuje, a marzenie się spełni. Jest to tzw. kreatywne obrazowanie, myślowe obrazowanie czy kierowanie marzeniami. Siła wizualizacji opiera się na prawie przyciągania. Zalety wizualizacji:
- Tworzy silną więź z podświadomością, na którą można nauczyć się wpływać.
- Uruchamia procesy twórcze.
- Uczy pozytywnego myślenia.
- Pomaga uporać się z lękami, niepokojami.
- Nastawia myślenie na cel, jednocześnie podporządkowując mu pozostałe aspekty życia.
- Zwiększa motywację.
- Pobudza kreatywność.
- Pomaga znaleźć rozwiązania problemów.
- Ułatwia relaksację.
- Rozwija umiejętności.
- Poprawia samopoczucie.
- Zwiększa pewność siebie.
- Pomaga zwalczyć choroby, w tym nowotwory (wizualizacja zdrowia).
Wizualizacja – ćwiczenia (przykłady)
Należy znaleźć konkretny cel, na którym zostanie skupiona energia. Następnie trzeba całkowicie skoncentrować myśli na marzeniu, obrazując sobie swoje pragnienie na jak najwięcej możliwych sposobów, to znaczy uruchamiając jak najwięcej zmysłów (wyobrażając sobie odczucia, dźwięki, smaki, zapachy itp.). Chodzi tutaj o pozytywne nastawienie do wybranego celu, przekonanie, że marzenie się ziści. Technika wizualizacji polega na tym, aby pomyśleć o wyniku (skutku) pragnienia i się na nim skupić.
Potem należy jak najczęściej stosować wizualizację wybranego celu. Dobrze jest robić to stopniowo, tzn. ujrzeć siebie, jak wypełnia się każdy krok potrzebny do stworzenia tego, czego się pragnie. Należy to robić systematycznie i skrupulatnie, wierząc, że marzenie się zrealizuje.
Podczas wizualizowania celu warto być zrelaksowanym – w takim stanie można wejść w głębszą relację ze swoją podświadomością. Ćwiczenia relaksacyjne obejmują m.in. spokojne oddychanie, słuchanie przyjemnej muzyki (i/lub odgłosów natury), wizualizację miejsca kojarzącego się z bezpieczeństwem i komfortem, medytację, kąpiel.
Wzmocnieniem wizualizacji może być afirmacja, czyli powtarzanie (w umyśle bądź na głos) pragnienia. Cel można również zapisać na kartce i codziennie odczytywać swoje pragnienie. Trening wizualizacji dobrze jest stosować rano i wieczorem, a najlepiej jeszcze częściej.
Wizualizacja pieniędzy – przykład
Nie należy myśleć o tym, że ich brakuje, że się ma kredyty, źle opłacaną pracę. Innymi słowy: jeśli wyobrażenie dotyczy pieniędzy, nie wolno koncentrować się na ich braku, a przeciwnie – na posiadaniu bogactwa i drodze do niego.
Wizualizacja konkretnej osoby
Twórcza wizualizacja zakłada, że dzięki prawu przyciągania można spróbować przyciągnąć konkretną osobę, jednak trzeba przy tym pamiętać o wolnej woli – oznacza to, że uda się przyciągnąć drugą osobę pod warunkiem, że pozwoli się ona przyciągnąć. Należy tworzyć pozytywne obrazy związane z konkretną osobą, uruchamiając zmysły i krok po kroku wyobrażając sobie zbliżanie się do niej.
Wizualizacja zdrowia
Osobom, które chcą zachować dobre zdrowie, a zwłaszcza tym, które już zachorowały, poleca się technikę wizualizacji zdrowia. Należy odciąć się od negatywnych skojarzeń ze stanem zdrowia, a wyobrażać sobie siebie jako osobę zdrową, szczęśliwą, odczuwającą dobrostan. Wizualizacja zdrowia u chorych na nowotwór oznacza tworzenie pozytywnych obrazów na temat siebie w przyszłości. U chorych szczególnie zalecana jest wizualizacja zdrowia połączona z ćwiczeniami relaksacyjnymi.
Wizualizacja – inne przykłady
W zasadzie nie ma ograniczeń co do pragnień, które można sobie wyobrażać i skupiać się na ich realizacji. Wizualizacja pracy, miłości, sukcesu, bogactwa, a nawet wizualizacja sylwetki – można zindywidualizować każde pragnienie i skrupulatnie odtwarzać je w myślach, wierząc w powodzenie i realizację. W każdym przypadku kluczem do sukcesu jest wyobrażanie sobie swoich celów jako osiągnięte, zrealizowane. Nigdy nie należy skupiać się na przeszkodach, niepowodzeniach czy braku, a na przeciwieństwach, czyli na sukcesie, posiadaniu, powodzeniu, spełnieniu.
Bibliografia:
1. Richard Webster, „Twórcza wizualizacja dla początkujących”, wyd. Illuminatio, Białystok 2013.