Hammam to określenie na łaźnię parową. Pierwszych kąpieli w łaźni zaznawali Rzymianie i Grecy. Korzystali z pary, jaka wydobywa się po polaniu wodą gorących kamieni. Łaźnie były miejscem spotkań towarzyskich. Sam ich wystrój był bardzo bogaty, pełen mozaik i zdobień.
Co to jest hammam?
Tradycyjny hammam to duży budynek, który służył do odbywania pielęgnacyjnego rytuału. W pierwszej jego sali znajdował się basen do zwilżania ciała. W kolejnych pokojach przygotowywano się do dalszych części zabiegu, czyli łaźni parowej oraz masaży ciała olejkami eterycznymi. Na uczestników czekała również sala, w której mogli się umyć i osuszyć. Obecnie rytuał hammam przeprowadza się w zaciszu gabinetu kosmetycznego, a nawet można go wykonać samodzielnie w domu.
Na czym polega rytuał hammam?
Rytuał hammam składa się z 4 następujących po sobie etapów. W czasie zabiegu wykorzystuje się naturalne preparaty, takie jak: olej arganowy, glinka Rhassoul czy mydło Savon Noir. Do masażu ciała używa się specjalnej rękawicy Kessa.
Łaźnia parowa
Pierwszym etapem rytuału hammam jest seans w łaźni parowej, który ma na celu nawilżyć i zmiękczyć skórę, przygotowując ją do dalszej pielęgnacji. Ciepła para otwiera pory, usuwa toksyny z organizmu, a także działa odprężająco na ciało. Kąpiel w łaźni parowej poprawia krążenie, zwiększa wydolność płuc i nawilża błony śluzowe, przez co oczyszcza drogi oddechowe i zmniejsza ich podrażnienia.
Rękawica Kessa i mydło hammam, czyli Savon Noir
Drugi etap rytuału hammam polega na oczyszczaniu skóry i złuszczaniu martwego naskórka. Mycie polega na wcieraniu w ciało naturalnego kosmetyku, jakim jest czarne mydło Savon Noir, powstałe ze zmiażdżonych oliwek. Produkt w kontakcie z wodą tworzy lekką pianę, która obmywa całe ciało. Nie zawiera sztucznych barwników, perfum, konserwantów czy SLS, dlatego jest całkowicie bezpieczny dla każdego rodzaju skóry. W trakcie oczyszczania ciała wykonuje się dokładny masaż ciała specjalną rękawicą Kessa, której powierzchnia delikatnie złuszcza martwy naskórek. Peeling Kessą i mydłem Savon Noir poprawia krążenie, detoksykuje, usuwa martwe komórki, wygładza i odświeża. Po zabiegu skóra jest gładka, miękka i odzyskuje naturalny, zdrowy kolor.
Glinka Rhassoul, nazywana także Ghassoul
Trzeci etap rytuału hammam dostarcza oczyszczonej skórze cenne substancje odżywcze. Glinka Rhassoul ma silne właściwości odtłuszczające, myjące, ujędrniające i wygładzające. Zawiera w sobie krzem, żelazo, magnez, miedź i cynk. Mieszana jest z wodą, dzięki czemu powstaje błotnista piana, którą nakłada się na skórę, pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje ciepłą wodą.
Masaż ciała
Ostatnim etapem zabiegu hammam jest relaksacyjny masaż ciała, do którego najczęściej stosuje się naturalny olej arganowy. Produkt ma silne działanie regenerujące, a także nawilżające. W trakcie masażu gra relaksacyjna muzyka, w pomieszczeniu zapalane są świece, a w powietrzu unosi się zapach olejków aromatycznych. Do zabiegu stosuje się także oliwę z oliwek, olej sezamowy lub ze słodkich migdałów. Masażysta wykonuje delikatne, okrężne i spokojne ruchy. Po masażu należy odczekać, aby olejek dobrze wchłonął się w skórę.
Rytuał hammam w domu – jak go przeprowadzić?
Relaksacyjny i oczyszczający zabieg hammam można przeprowadzić w domu. Do jego wykonania potrzebne są takie akcesoria jak: rękawica Kessa, czarne mydło Savon Noir, glinka Rhassoul (lub inna) oraz olejek arganowy bądź migdałowy. Preparaty te można kupić w sklepie z naturalnymi kosmetykami albo przez internet. Zabieg najlepiej przeprowadzać po gorącej kąpieli na lekko wilgotnej skórze.
Mydło hammam
Mydło Savon Noir nie przypomina tradycyjnego mydła. Wygląda jak pasta. Wystarczy jego kawałek wymieszać w dłoniach z niewielką ilością wody i nałożyć na wymagające tego partie ciała. Kosmetyk aplikuje się delikatnymi i okrężnymi ruchami. Po kilku minutach produkt można zmyć ciepłą wodą lub użyć do tego rękawicy Kessa, która dodatkowo wzmocni efekt złuszczania martwego naskórka.
Rękawica Kessa
Rękawica Kessa wykonana jest z ziarnistej tkaniny, dzięki czemu zapewnia rewelacyjny efekt peelingu skóry. Należy nałożyć ją na dłoń i masować ciało delikatnymi i kolistymi ruchami. Trzeba robić to ostrożnie, aby nie spowodować podrażnień skóry.
Glinka Rhassoul
Oczyszczającą glinkę wystarczy wymieszać z wodą, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przygotowaną papkę nakłada się na ciało i pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje ciepłą wodą. Po usunięciu glinki ze skóry wykonuje się relaksacyjny masaż całego ciała olejkiem arganowym lub migdałowym.