Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rękawica do peelingu – Kessa. Jak używać? Jakie są efekty stosowania?
menu
Polub nas na Facebooku

Rękawica do peelingu – Kessa. Jak używać? Jakie są efekty stosowania?

Kobieta owinięta ręcznikiem masuje sobie nogę w rękawicy

Fot: Dash / fotolia.com

Rękawica Kessa tradycyjnie używana była w marokańskich łaźniach. Dzisiaj popularna jest niemalże na całym świecie. Jej działanie polega na silnym, mechanicznym złuszczaniu skóry. Regularnie stosowana rękawica Kessa pozwala wygładzić i ujędrnić skórę, a także zredukować cellulit.

Rękawica Kessa to rodzaj myjki stosowanej podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Zwykle wykonana jest ona z elastycznej tkaniny o ziarnistej, chropowatej strukturze, która przypomina papier ścierny. Kessa występuje w wielu zróżnicowanych kolorach (chociaż najczęściej spotyka się czarne rękawice) oraz rozmiarach, dzięki czemu w łatwy sposób można dopasować ją do wielkości dłoni. Rękawicy można używać do złuszczania skóry na całym ciele – do zabiegu w najprostszej wersji wystarczy jedynie woda i mydło lub żel pod prysznic. Tym samym rękawica Kessa może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych, drogeryjnych lub domowych, peelingów do ciała.

Rękawica Kessa – jak używać

Rękawicy peelingującej Kessa należy używać w trakcie kąpieli. Nie należy sięgać po nią jednak od razu po wejściu do wanny lub pod prysznic. Wpierw skóra musi zostać porządnie zmoczona i ogrzana – dzięki temu zmięknie, pory otworzą się, a zabieg będzie skuteczniejszy. Kiedy skóra jest odpowiednio przygotowana, należy dokładnie namydlić ją przy pomocy żelu pod prysznic lub tradycyjnego mydła w kostce. Następnie na dłoń należy założyć rękawicę peelingującą i wykonać dokładny masaż całego ciała. Po wykonanym peelingu, ciało trzeba dokładnie opłukać i delikatnie osuszyć. Ostatnim krokiem powinno być nałożenie na skórę wybranego preparatu nawilżającego lub odżywiającego – olejku roślinnego, balsamu lub masła do ciała.

Jest to podstawowa metoda zastosowania rękawicy peelingującej Kessa, niewymagająca przygotowania dodatkowych, specjalistycznych produktów. Z zabiegu tego mogą korzystać osoby, których skóra wymaga niewielkiego złuszczenia.

Zobacz film: Co wybrać do mycia gąbkę czy myjkę? Źródło: 36,6.

Rękawica Kessa – efekty stosowania

Po rękawicę Kessa, w zależności od indywidualnych potrzeb, należy sięgać 1-3 razy w tygodniu. Regularne przeprowadzanie złuszczania pozwala na uzyskanie następujących efektów:

  • oczyszczenie skóry, odblokowanie zatkanych porów,
  • poprawa ukrwienia skóry,
  • ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
  • zmniejszenie ryzyka wrastania włosów (po depilacji),
  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • zmniejszenie cellulitu,
  • przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, zapewnienie lepszego wchłaniania kosmetyków odżywczych i nawilżających.

Czarne mydło i rękawica Kessa, czyli rytuał hammam

Rękawica do peelingu Kessa to jeden z podstawowych elementów, składających się na marokański rytuał hammam, znany miejscowej ludności od setek lat. Tradycyjnie wykonywany był on w publicznych łaźniach. Zgodnie z głównymi założeniami, podczas rytuału dokładnie oczyszcza się całe ciało, a także koi się zmysły poprzez doświadczenie głębokiego relaksu.

Do przeprowadzenia rytuału hamman, oprócz peelingującej rękawicy Kessa, niezbędne będą:

  • Czarne mydło (czyli savon noir) – tradycyjny, naturalny, marokański produkt do oczyszczania ciała. Czarne mydło ma postać gęstej pasty i składa się ze zmiażdżonych czarnych oliwek, oliwy z oliwek oraz wody. Stosowane podczas kąpieli, po połączeniu z wodą przyjmuje konsystencję emulsji. W klasycznej wersji nie zawiera barwników (ma ciemnozieloną barwę), konserwantów ani substancji zapachowych. Często można jednak spotkać czarne mydło wzbogacone o olejki eteryczne. Produkt ten może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry (w tym do skóry twarzy). Skutecznie oczyszcza, nawilża i dostarcza cennych składników odżywczych.
  • Glinka ghassoul – naturalny minerał o właściwościach oczyszczających, matujących, rewitalizujących i nawilżających. Posiada suchą, sypką konsystencję, która po zmieszaniu z wodą zmienia się w papkę. Po naniesieniu na skórę szybko wysycha, tworząc skorupę.
  • Olej arganowy – naturalny olej pozyskiwany z owoców arganii żelaznej. Wyróżnia się silnym działaniem nawilżającym, antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i odżywczym.

Jak przeprowadzić rytuał hammam?

Rytuał hammam wykonuje się w czterech etapach:

  1. Ciepła kąpiel – rytuał należy rozpocząć długą kąpielą w ciepłej wodzie. Pod wpływem ciepła skóra staje się bardziej miękka, a pory się otwierają. Dzięki temu możliwe jest dokładne oczyszczenie.
  2. Czarne mydło i rękawica Kessa – na skórze całego ciała należy dokładnie rozprowadzić czarne mydło. Następnie należy odczekać 5-10 minut, uważając, by nie spłukać go ze skóry. Po tym czasie należy wykonać masaż przy pomocy rękawicy Kessa. Skórę należy pocierać okrężnymi ruchami. Siłę nacisku powinna być uzależniona od indywidualnych oczekiwań – ważne, by nie powodowała dyskomfortu. Po wykonaniu masażu należy dokładnie opłukać i osuszyć skórę.
  3. Glinka ghassoul – porcję glinki należy wymieszać z niewielką ilością wody. Powstałą pastę należy rozprowadzić na skórze i pozostawić na 10-15 minut (przez ten czas trzeba unikać kontaktu z wodą). Po upłynięciu wskazanego czasu glinkę należy spłukać ciepłą wodą, a następnie osuszyć skórę.

Olejek arganowy – na skórę całego ciała należy nanieść niewielką ilość olejku arganowego i delikatnie go wmasować.

Marokański rytuał hammam to zabieg, którego przeprowadzenie wymaga specjalistycznych produktów, a także dużej ilości czasu. Osoby, którym zależy na dogłębnym oczyszczeniu i odżywieniu skóry, mogą przeprowadzać go kilka razy w miesiącu. W międzyczasie, pomiędzy kolejnymi rytuałami, warto sięgać po rękawicę Kessa podczas zwykłych kąpieli.

Zobacz film: Test peelingów. Źródło: Wiem co kupuję 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?