Ropne zapalenie migdałków to choroba zapalna o etiologii bakteryjnej. Najczęściej wywołane jest przez paciorkowce. Powinno być leczone antybiotykiem, ponieważ poza wysoką zakaźnością może być przyczyną powikłań w postaci ropnia migdałków czy przewlekłego ropnego zapalenia migdałków.
Ostre ropne zapalenie migdałków podniebiennych
Ostre ropne zapalenie migdałków podniebiennych stanowi mniej niż 10% zapaleń gardła i migdałków. Większość zapaleń gardła i migdałków wywołują wirusy. Ropne zapalenie migdałków podniebiennych wywołane jest przede wszystkim przez paciorkowce beta- hemolizujące grupy A. Zdarzają się osoby będące nosicielami tej bakterii, u których nie wywołuje ona objawów chorobowych. Dlatego wymaz z gardła powinno się wykonać wyłącznie wtedy, kiedy podejrzewa się właśnie paciorkowcowe zapalenie migdałków podniebiennych. Objawy, które wskazują na ropne zapalenie migdałków, to:
- obrzęk i zaczerwienienie błon śluzowych na migdałkach,
- brak objawów wirusowego zapalenia (nieżyt nosa i kaszel),
- naloty na migdałkach podniebiennych.
W leczeniu konieczne jest zastosowanie antybiotyków, najczęściej z grupy penicylin, przez 10 dni.
Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych
Paciorkowce mogą wywołać złożoną dolegliwość w postaci przewlekłego ropnego zapalenia migdałków. Jest to dość niebezpieczny stan, ponieważ może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, jak serce czy nerki. Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych pojawia się, kiedy w niewielkim odstępie czasu dojdzie kilkukrotnie do ropnego zapalenia migdałków. Choroba powoduje, że migdałki, które są narządem bardzo istotnym w walce z infekcjami, powoli zatracają swoje funkcje.
Ulegają stopniowej przebudowie, stają się coraz bardziej podatne na kolejne zakażenia. Do przyczyn przewlekłego ropnego zapalenia migdałków poza nawracającymi ostrymi infekcjami zalicza się również zalegające w zagłębieniach migdałków resztki pokarmów, będące pożywką dla bakterii jamy ustnej. Prawidłowo, materiał, który dostanie się do krypt migdałków, jest z nich usuwany, podobnie jak złuszczone nabłonki czy limfocyty.
Objawy przewlekłego ropnego zapalenia migdałków podniebiennych
Objawy przewlekłego ropnego zapalenia migdałków podniebiennych nie są zbyt nasilone i mogą być bardzo różne. Zaliczają się do nich:
- zaczerwienienie i przekrwienie błony śluzowej gardła,
- powiększenie szyjnych węzłów chłonnych szyi,
- stan podgorączkowy, rzadziej gorączka,
- ból przy przełykaniu,
- uczucie ciała obcego w gardle,
- naloty na migdałkach,
- nieprzyjemny zapach z ust.
Migdałki w wyniku przewlekłego ropnego stanu zapalnego stają się duże, nabrzmiałe i przerośnięte. Mają nierówną powierzchnię, mogą mieć niewielkie ropnie. Konsekwencją przewlekłego zapalenia migdałków może być uszkodzenie mięśnia sercowego czy nerek, ponieważ migdałki leżą w sąsiedztwie naczyń krwionośnych, którymi bakterie mogą rozprzestrzeniać się po organizmie.
Rozpoznanie i leczenie ropnego zapalenia migdałków podniebiennych
Rozpoznanie ropnego zapalenia migdałków stawia się na podstawie badania ogólnego, wywiadu, badania laryngologicznego. Ponadto można wykonać wymaz do badania mikrobiologicznego, a także badania krwi celem wykazania wzrostu wskaźników zapalnych czy antystreptolizyny-O, czyli wskaźnika charakterystycznego dla zakażeń paciorkowcowych.
Leczenie ropnego zapalenia migdałków
Leczenie opiera się na antybiotykoterapii. Terapię wspomaga się lekami przeciwzapalnymi, ściągającymi. W sytuacji uporczywych nawrotów ostrych infekcji bądź nawracających ropni konieczne jest rozważenie chirurgicznego usunięcia migdałków.