Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rodzaje wód mineralnych. Czym jest mineralizacja wody?
menu
Polub nas na Facebooku

Rodzaje wód mineralnych. Czym jest mineralizacja wody?

Butelki wody mineralnej

Fot. Science Photo Library / Getty Images

Woda mineralna jest źródłem wielu cennych składników oraz nawadnia organizm. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 1,5–2 l, a podczas upałów nawet 3 l. Woda niskozmineralizowana oraz średniozmineralizowana, w odróżnieniu od wysokozmineralizowanej, może być bezpiecznie pita przez każdego. 

Około ⅔ dziennego zapotrzebowania na płyny powinna stanowić woda. Większość osób uważa, że jedyną różnicą między wodami dostępnymi w sklepie jest to, czy są gazowane czy niegazowane. Jest to jednak nieprawda. Różnią się głównie stopniem stężenia składników mineralnych. Najzdrowsza woda mineralna to taka, która uzupełnia niedobory w organizmie. Dlatego rodzaj spożywanej wody mineralizowanej powinien być dobierany indywidualnie.

Mineralizacja wody

Mineralizacja wody określa ilość rozpuszczonych w wodzie związków i składników mineralnych. Klasyfikacja według stopnia wysycenia wody jonami soli mineralnych przedstawia się następująco:

  • woda niskozmineralizowana – 50–500 mg/l, jest to zwykła woda mineralna, którą można spożywać w nieograniczonych ilościach. Można jej używać podczas przygotowywania posiłków zarówno dla dorosłych, jak i niemowląt,
  • woda średniozmineralizowana – 500–1500 mg/l, może być spożywana przez prawie wszystkie osoby, w ograniczonych ilościach mogą ją pić małe dzieci, kobiety ciężarne i karmiące piersią,
  • woda wysokozmineralizowana – 1500 mg/l, oprócz soli mineralnych zawiera również wodę leczniczą. Jej cechami charakterystycznymi są czystość i stałość składu, która wynika z miejsca jej wydobycia. Są to podziemne, głęboko położone warstwy wodonośne, odizolowane od szkodliwego działania czynników zewnętrznych. Nadmiar soli mineralnych nie jest korzystny przede wszystkim dla kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieci. Zalecane są natomiast dla sportowców. Warto pić tę wodę zamiennie z płynami o mniejszej zawartości soli mineralnych, aby nie obciążać zbytnio nerek.

Wydawać by się mogło, że im wyższe wysycenie, tym woda jest zdrowsza. Jest to jednak nieprawda. Każdy organizm ma inne zapotrzebowanie na makro- i mikroelementy. Ich nadmiar może powodować niekorzystne dla zdrowia skutki.

Polecamy: Dieta wodna – rola wody w odchudzaniu oraz oczyszczaniu organizmu

Jaką wodę wybrać? Co zawiera woda mineralna?

Zobacz film: Jaką wodę wybrać? Minerały zawarte w wodzie. Źródło: Wiem, co jem 

Skład wód mineralnych

Wody mineralne, mimo iż zawierają dużo cennych makro- i mikroelementów, powinny stanowić jedynie uzupełnienie codziennej diety. Z ważniejszych składników wpływających korzystnie na funkcjonowanie organizmu, które znajdują się w wodach, można wymienić:

  • sód – jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśnia sercowego, reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową i wodno-elektrolitową oraz bierze udział w procesie wchłaniania składników odżywczych,
  • potas – odpowiada za prawidłowe natlenowanie mózgu, usprawnia pamięć oraz koncentrację, reguluje pracę układu krążenia i układu nerwowego,
  • magnez – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz układu nerwowego, dodatkowo wspomaga układ immunologiczny (odpornościowy),
  • chlor – reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, normalizuje poziom pH oraz reguluje procesy układu trawiennego,
  • siarka – odpowiada za elastyczność stawów oraz wspomaga wątrobę w neutralizowaniu toksycznych substancji znajdujących się w organizmie,
  • wapń – buduje i wzmacnia kości oraz zęby, bierze udział w procesach krzepnięcia krwi i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.

Wody stołowe

Woda stołowa powstaje w wyniku połączenia naturalnej wody mineralnej lub przefiltrowanej wody wodociągowej z wysokozmineralizowaną wodą lub składnikami mineralnymi. Pomimo iż w sposób nienaturalny dodawane są do niej makro- i mikroelementy, ma znacznie uboższy skład od naturalnych wód mineralnych, aczkolwiek dobrze gasi pragnienie.

Czy pijesz odpowiednią ilość wody?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Wody lecznicze

Są to wody ze źródeł leczniczym. Aby woda mogła być uznana za leczniczą, musi zawierać minimum 1000 mg składników mineralnych oraz dodatkowo jedną substancję leczniczą w 1 l, czyli taką, która w bezpośredni sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu. Najczęściej woda lecznicza zawiera magnez, sód, potas, węglany oraz wapń.

Woda gazowana czy niegazowana – która jest lepsza?

Wielu lekarzy i dietetyków odradza spożywanie wody gazowanej z powodu zawartego w niej dwutlenku węgla (CO2). Nie powinny jej pić osoby z dolegliwościami żołądkowo-jelitowym, w trakcie rekonwalescencji po żółtaczce lub z infekcjami górnych dróg oddechowych, gdyż obecne w niej bąbelki mogą nasilić objawy. Dyskomfort związany ze spożyciem wody gazowanej odczuwają dzieci, gdyż piją bardzo szybko i łapczywie, co powoduje gromadzenie się gazu na którymś odcinku przewodu pokarmowego, najczęściej w żołądku lub jelitach.

Bibliografia:

  1. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2018 r. poz. 1541).
  2. Słownik hydrogeologiczny Dowgiałło, Kleczkowski, Macioszczyk, Różkowski red. PIG, Warszawa, 2002.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?