Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rewolucja w świecie małego człowieka, czyli: pojawia się rodzeństwo
menu
Polub nas na Facebooku

Rewolucja w świecie małego człowieka, czyli: pojawia się rodzeństwo

dziecko

Fot.: elisabetta figus / stock.adobe.com

Kolejne dziecko w rodzinie to wielkie wydarzenie nie tylko dla rodziców, ale również dla starszaka, który musi zmierzyć się z zupełnie nową dla niego sytuacją. Na pojawienie się rodzeństwa starsze dziecko trzeba przygotować, a potem zaangażować je do pomocy.

Przygotowanie starszego dziecka na przyjęcie nowego członka rodziny to ważny proces i nie powinno się go bagatelizować. Pociecha, która dotąd była oczkiem w głowie rodziców, nagle przestaje być w centrum uwagi. Dla małego człowieka to zupełnie niezrozumiała sytuacja.

„Gdy obserwuje się starsze dziecko w towarzystwie nowo narodzonego, często można dostrzec cierpienie tego pierwszego, gdy widzi, jak coś, co niegdyś było ofiarowywane jemu, jest teraz dawane bratu lub siostrze” – tłumaczy brytyjska ekspertka od wychowywania dzieci, Margot Sunderland, w książce „Mądrzy rodzice”.

Specjalistka zauważa, że rywalizacja z rodzeństwem może wzbudzać w dziecku rozmaite uczucia, nie tylko ból związany z obserwowaniem miłosnego duetu matki z rywalem, który ma równe prawa do jej sympatii. Według Sunderland agresywne zachowanie i impulsywność, będące skutkiem bólu odczuwanego przez rodzeństwo, często wynikają ze spadku poziomu opioidów, związanego z poczuciem, że ma się status kogoś wykluczonego. Dochodzi również do zablokowania ważnych systemów regulujących nastrój i wzrostu stężenia innych hormonów w mózgu.

Jak przygotować starsze dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Poczuciu odtrącenia, czy wręcz przekonania o byciu niekochanym, można i trzeba zaradzić. Specjaliści z prestiżowej kliniki Mayo w Stanach Zjednoczonych podpowiadają, aby zacząć od przeprowadzenia ze starszakiem rozmowy. Matka powinna pokazać dziecku swój rosnący brzuch i wytłumaczyć, co dzieje się w środku.

Zdaniem Margot Sunderland celebrowanie ciąży może mieć ogromny wpływ nie tylko na matkę i nienarodzone dziecko, ale także na pozostałą część rodziny. Dobre samopoczucie kobiety przeniesie się na otaczające ją osoby.

Kilkulatkowi warto wyjaśnić, że nowo narodzone dziecko będzie głównie jadło, spało i płakało. Będzie też wymagało uwagi i opieki. Na początku nie będzie towarzyszem zabaw, co jednak zmieni się, gdy podrośnie.

Pomocne w uświadomieniu starszakowi szykujących się zmian może być wspólne przygotowanie kącika dla noworodka, a już po jego narodzinach angażowanie kilkulatka do pomocy (dostosowanej do jego możliwości). Starszą pociechę warto włączyć nawet do robienia rodzinnych zdjęć.

Jak okazywać miłość starszemu dziecku?

Margot Sunderland: „Dziecko nie podejdzie do ciebie i nie powie: Wydaje mi się, że wolisz mojego brata, i czuję się przez to skrzywdzona. Językiem pozwalającym dzieciom wyrazić uczucia jest ich zachowanie. Mogą okazywać swój ból, krzywdząc rodzeństwo, zachowując się wyzywająco lub marudząc”. To charakterystyczne symptomy lęku i zazdrości, z którymi musi się zmierzyć zarówno starszak, jak i reszta rodziny.

Tak często, jak to konieczne, trzeba zapewniać starsze dziecko o miłości do niego. Rozmowa ze starszakiem powinna być szczera. „Bardzo cię kocham i przepraszam, jeżeli czasami zapominam, żeby ci to okazać” – to słowa, które według Margot Sunderland może skierować matka do pierworodnego dziecka. Okazana empatia zaktywizuje opioidy w mózgu dziecka, dzięki czemu dziecko poczuje się bezpiecznie.

Jak radzi Sunderland, należy zachować szczególną czujność, gdy starsze dziecko przygląda się matce, gdy ta spędza z niemowlakiem wspaniałe chwile. Sposobem na okazanie miłości starszemu dziecku jest spędzanie z nim czasu – sam na sam. Każdego dnia powinno się znaleźć czas na wspólną zabawę. Gdy natomiast do domu przychodzą goście, warto poprosić ich, by przynieśli jakiś drobiazg również dla pierwszego dziecka.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Margot Sunderland, „Mądrzy rodzice”, Świat Książki, Warszawa 2008,

2. Healthy Lifestyle: Children's health

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
7
Polecamy
Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa
Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa TVN zdrowie
Mamo jesteś głupia, nienawidzę Cię - co tak naprawdę znaczą te słowa?
Mamo jesteś głupia, nienawidzę Cię - co tak naprawdę znaczą te słowa? TVN zdrowie
Jak powinny wyglądać relacje rodzinne?
Jak je pielęgnować?
Jak powinny wyglądać relacje rodzinne? Jak je pielęgnować? Dzień Dobry TVN
Czy istnieje recepta na to, jak wychować szczęśliwe dziecko?
Czy istnieje recepta na to, jak wychować szczęśliwe dziecko? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?