Polub nas na Facebooku
Czytasz: Reumatoidalne zapalenie stawów - wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie
menu
Polub nas na Facebooku

Reumatoidalne zapalenie stawów - wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie

Lekarz ogląda dłoń pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Fot. Manuel-F-O / Getty Images

Reumatoidalne zapalenie stawów zwykle zaczyna się od drobnych stawów, najczęściej rąk i stóp. Ból, poranna sztywność - to sygnały, które powinny nas zaniepokoić. Im szybciej udamy się do lekarza reumatologa tym lepiej. Co trzeba wiedzieć o RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która nie atakuje znienacka. Chorzy zwykle odczuwają pierwsze jej objawy, ale bagatelizują je - poranna sztywność stawów dłoni mija po godzinie, zatem nie ma powodu, aby odwiedzać lekarza. A to błąd. Szybko podjęte leczenie pozwala opanować chorobę.

Wczesne objawy są typowe - dotyczą drobnych stawów, rąk i stóp. Dolegliwości bólowe, usztywnienia stawów występują zwykle rano i utrzymują się przez około godzinę. Choroba może zacząć się od pojedynczych stawów - każdy, nawet jeden obrzęknięty staw wymaga konsultacji, gdyż może być to pierwszy zwiastun choroby - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, reumatolog.

Do postawienia diagnozy choroby wcale nie potrzeba skomplikowanych badań i długich godzin spędzonych w kolejkach do różnych lekarzy. Jednak o problemach ze stawami należy powiedzieć interniście, aby mógł zlecić odpowiednie badania krwi, z którymi udamy się już na wizytę do reumatologa.

Przy typowych objawach zaczynamy od podstawowych badań: OB, CRP. Przy zwykłej morfologii, kiedy CRP jest podwyższone to już można udać się do reumatologa. Z badań celowanych to czynnik reumatoidalny i tzw. anty CCP, również z krwi. We wczesnym okresie można zrobić badanie ultrasonograficzne chorego stawu, żeby zobaczyć, czy nie ma w nim zmian zapalnych.

Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje przede wszystkim tkankę łączną i prowadzi do nieswoistego zapalenia stawów. To choroba autoimmunologiczna, znana także pod nazwą gościec stawowy, dotyka około 350 tys. Polaków (0,5-1,5 proc. populacji) a przyczyny jej występowania nie są poznane. Znane są za to czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania.

Z czynników środowiskowych wpływ na rozwój RZS mają palenie tytoniu, nadmierne spożycie soli, otyłość i zakażenia jamy ustnej (paradontoza). 

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów powinno obejmować przede wszystkim przyjmowanie leków, chociaż wspomóc można się domowymi sposobami na złagodzenie objawów choroby:

W przypadku RZS istnieją leki pochodzenia naturalnego, które wykazywane są w badaniach jako leki skuteczne - w przyszłości mogą wejść do konwencjonalnego leczenia tej choroby. Są także prowadzone badania (obecnie w bardzo wczesnej fazie przedklinicznej) z wykorzystaniem jadu skorpiona. Jednak ciężko powiedzieć, jakie będą ich efekty - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, reumatolog.

Leczenie domowymi sposobami choroby zwyrodnieniowej stawów polega głównie na odciążeniu stawów - jeśli mamy nadwagę, to powinniśmy schudnąć, przestać nosić ciężkie siatki z zakupami oraz unikać sportów, które za bardzo obciążają stawy. Wśród chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów około 30 proc. pacjentów cierpi również na fibromialgię, jednak są to niezależne od siebie choroby. Czy RZS może rozwinąć się także u dzieci? Do 16. roku życia każdy typ zapalenia stawów u dzieci określany jest mianem młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Jednak nie jest wykluczone, że w dorosłym wieku choroba ta nie przekształci się w reumatoidalne zapalenie stawów. 

Na więcej pytań dotyczących tej i innych chorób stawów odpowiadała prof. Brygida Kwiatkowska podczas czatu z naszymi Czytelnikami: Zobacz zapis czatu o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Na pytania odpowiadała prof. dr. hab. Brygida Kwiatkowska

Widziałeś piąty odcinek programu 36,6 °C? Sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?